Niagara Şelalesi’nin Büyüsü

Niagara Şelalesi, her yıl 12 milyonun üzerinde turist ziyaretiyle dünyanın en ünlü görülecek yerlerinden birisi. Niagara Şelaleleri Kuzey Amerika’nın doğusunda, Kanada’nın Ontario eyaleti ile Amerika’nın New York eyaleti arasında, Niagara Nehri’nin üzerinde yer alıyor. American Falls ve Bridail veils Fall Amerikan şelalesi olarak anılıyor ve ABD sınırlarında yer alıyor. Şelalelerden bir diğeri olan Horseshoe Falls, Kanada kısmında ve şelalelerin en büyüğü unvanına sahip. Horseshoe Falls 48 metre yükseklikten, Amerikan Falls ise 50 metre yükseklikten akıyor. Kuzey Amerika’nın en güçlü şelalesi olan Niagara’dan, yarım dakikada 168 bin metreküpten fazla su akıyor. Niagara Şelaleler Parkı olan bölge, kardeş şehirler Niagara Falls-Ontario ve Niagara Falls-New York tarafından doğal koruma bölgesi olarak ilan edilmiş. Yıllar boyunca Kanadalı ve Amerikalı maceraperestler nehre atlayarak sadece sudan oluşan bu sınırı yüzerek veya su üzerinde giden araçlarla geçmeye çalışmışlar. Şelaleler ABD ve Kanada arasında sembolik bir merkeze dönüşmüş. Niagara Ulusal Parkı içerisinde bulunan Daredevil Müzesi’nde tarih boyunca atlayışlarda […]

Niagara Şelalesi’nin Büyüsü

Niagara Şelalesi, her yıl 12 milyonun üzerinde turist ziyaretiyle dünyanın en ünlü görülecek yerlerinden birisi. Niagara Şelaleleri Kuzey Amerika’nın doğusunda, Kanada’nın Ontario eyaleti ile Amerika’nın New York eyaleti arasında, Niagara Nehri’nin üzerinde yer alıyor.

American Falls ve Bridail veils Fall Amerikan şelalesi olarak anılıyor ve ABD sınırlarında yer alıyor. Şelalelerden bir diğeri olan Horseshoe Falls, Kanada kısmında ve şelalelerin en büyüğü unvanına sahip.

Horseshoe Falls 48 metre yükseklikten, Amerikan Falls ise 50 metre yükseklikten akıyor. Kuzey Amerika’nın en güçlü şelalesi olan Niagara’dan, yarım dakikada 168 bin metreküpten fazla su akıyor.

Niagara Şelaleler Parkı olan bölge, kardeş şehirler Niagara Falls-Ontario ve Niagara Falls-New York tarafından doğal koruma bölgesi olarak ilan edilmiş. Yıllar boyunca Kanadalı ve Amerikalı maceraperestler nehre atlayarak sadece sudan oluşan bu sınırı yüzerek veya su üzerinde giden araçlarla geçmeye çalışmışlar. Şelaleler ABD ve Kanada arasında sembolik bir merkeze dönüşmüş.

Niagara Ulusal Parkı içerisinde bulunan Daredevil Müzesi’nde tarih boyunca atlayışlarda kullanılan araçlar sergileniyor. Şelalelere atlayarak sınırı geçmek isteyenlerin 6’sı hayatını kaybederken 16 denemenin 10’u ise başarıya ulaşmış. Ancak uzun zamandır her iki ülkede de bu tarz denemelere yasak getirilmiş durumda.

Kuzey Amerika’nın en büyük ve en güçlü şelalesi olan Niagara Şelalesi, bundan 10 bin yıl önce buz kütlelerinin yarattığı çöküntüler sonucu oluşmuş. Şelale, bir zamanlar bulunduğu yerden, 12 kilometre daha yukarıdaydı. Zaman içerisinde aktığı yerdeki taşları aşındıra aşındıra bugünkü yerine gelmiş. Şelaleden yarım dakikada 168.000 metreküpten fazla su akıyor.

Şelalenin yüksekliği az, fakat genişliği fazla. Horseshoe Şelalesi, 49 metre yüksekliğinde, 790 metre genişliğinde. American Şelalesi’nin yüksekliği ise dibinde bulunan dev kayalar nedeniyle 21 – 30 metre arasında değişiyor. Suların nehre döküldüğü yükseklik 57, şelalenin genişliği 320 metre. Her yıl Horseshoe Şelalesi 90 cm, American Şelalesi 12 cm geriliyor.

Amerika’ya ve özellikle Kuzey Amerika’ya planladığınız seyahatlerde Niagara Şelaleleri’ni de kapsayan bir program yaparak muhteşem doğal güzelliği ziyaret edebilirsiniz. Nehirde düzenlenen bot turlarına katılarak, burada sık sık oluşan muhteşem gökkuşağı seyredilebilir. Rainbow Köprüsü üzerinde yapılan yürüyüşle, aynı köprü üzerinde iki ayrı ülkeyi görmenin keyfi çıkarılabilir.

Niagara’nın en güzel manzarası gözlem kulesinin 30.5 metre yükseklikteki gözlem katından izleniyor. Buradan, tekne turu yapmak için asansörle aşağıya iskeleye inilebiliyor. Maid of the Mist, Niagara Nehri’nde gezme imkânı veren tekne turunun başladığı iskele. Son derece güvenli teknelerle çıkacağınız bu tur yaklaşık 30 dakika sürüyor. En önemli özelliği şelalenin döküldüğü noktaya mümkün olduğunca yaklaşıyor olması. Bölgeye gelen hemen hemen her turistin muhakkak katıldığı bu tura siz de mutlaka katılmalısınız.

Niagara Şelalesi, tersine akması özelliğiyle dünyada tek. Şelalenin taşlara çarpan suları geri geliyor. Amerikan yerlileri tarafından “water that thunders” olarak adlandırılmış. Hem Amerika hem de Kanada tarafındaki kasaba, bu olağanüstü şelaleyi görmek için gelenler tarafından doluyor. 1804’lü yıllardan bu yana Niagara, nikah ve balayı mekanlarının bilinen yerlerinden biri oldu. Napolyon’un genç kardeşi Jerome Bonaparte, genç Elizabeth Patterson ile burada evlendi.

Niagara Şelaleleri’ne nasıl gidilir?

New York ve Niagara Şelaleleri arasındaki mesafe yaklaşık 680 km. Karayoluyla hemen hemen 7 saat süren bu uzun yolculuğa -tabi eğer vaktiniz varsa- araba kiralayarak çıkmanızı tavsiye ederim. Böylece yol üzerinde görülecek diğer ABD şehirlerini de ziyaret ederek güzel hatıralar biriktirebilirsiniz.

Vakti sınırlı New York turistlerindenseniz, çoğunluğu New York LaGuardia Havaalanından kalkan ve US Airways, Delta gibi şirketlerin düzenlediği seferlere dâhil olabilirsiniz. Yaklaşık 1.5 saat sürecek olan bu yolculuğu, erken rezervasyon imkânlarından faydalanarak oldukça uygun fiyatlara getirebilirsiniz.

Kaynak

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.