Niagara Şelalesi’nin Büyüsü

Gezi Rehberi

Niagara Şelalesi, her yıl 12 milyonun üzerinde turist ziyaretiyle dünyanın en ünlü görülecek yerlerinden birisi. Niagara Şelaleleri Kuzey Amerika’nın doğusunda, Kanada’nın Ontario eyaleti ile Amerika’nın New York eyaleti arasında, Niagara Nehri’nin üzerinde yer alıyor.

American Falls ve Bridail veils Fall Amerikan şelalesi olarak anılıyor ve ABD sınırlarında yer alıyor. Şelalelerden bir diğeri olan Horseshoe Falls, Kanada kısmında ve şelalelerin en büyüğü unvanına sahip.

Horseshoe Falls 48 metre yükseklikten, Amerikan Falls ise 50 metre yükseklikten akıyor. Kuzey Amerika’nın en güçlü şelalesi olan Niagara’dan, yarım dakikada 168 bin metreküpten fazla su akıyor.

Niagara Şelaleler Parkı olan bölge, kardeş şehirler Niagara Falls-Ontario ve Niagara Falls-New York tarafından doğal koruma bölgesi olarak ilan edilmiş. Yıllar boyunca Kanadalı ve Amerikalı maceraperestler nehre atlayarak sadece sudan oluşan bu sınırı yüzerek veya su üzerinde giden araçlarla geçmeye çalışmışlar. Şelaleler ABD ve Kanada arasında sembolik bir merkeze dönüşmüş.

Niagara Ulusal Parkı içerisinde bulunan Daredevil Müzesi’nde tarih boyunca atlayışlarda kullanılan araçlar sergileniyor. Şelalelere atlayarak sınırı geçmek isteyenlerin 6’sı hayatını kaybederken 16 denemenin 10’u ise başarıya ulaşmış. Ancak uzun zamandır her iki ülkede de bu tarz denemelere yasak getirilmiş durumda.

Kuzey Amerika’nın en büyük ve en güçlü şelalesi olan Niagara Şelalesi, bundan 10 bin yıl önce buz kütlelerinin yarattığı çöküntüler sonucu oluşmuş. Şelale, bir zamanlar bulunduğu yerden, 12 kilometre daha yukarıdaydı. Zaman içerisinde aktığı yerdeki taşları aşındıra aşındıra bugünkü yerine gelmiş. Şelaleden yarım dakikada 168.000 metreküpten fazla su akıyor.

Şelalenin yüksekliği az, fakat genişliği fazla. Horseshoe Şelalesi, 49 metre yüksekliğinde, 790 metre genişliğinde. American Şelalesi’nin yüksekliği ise dibinde bulunan dev kayalar nedeniyle 21 – 30 metre arasında değişiyor. Suların nehre döküldüğü yükseklik 57, şelalenin genişliği 320 metre. Her yıl Horseshoe Şelalesi 90 cm, American Şelalesi 12 cm geriliyor.

Amerika’ya ve özellikle Kuzey Amerika’ya planladığınız seyahatlerde Niagara Şelaleleri’ni de kapsayan bir program yaparak muhteşem doğal güzelliği ziyaret edebilirsiniz. Nehirde düzenlenen bot turlarına katılarak, burada sık sık oluşan muhteşem gökkuşağı seyredilebilir. Rainbow Köprüsü üzerinde yapılan yürüyüşle, aynı köprü üzerinde iki ayrı ülkeyi görmenin keyfi çıkarılabilir.

Niagara’nın en güzel manzarası gözlem kulesinin 30.5 metre yükseklikteki gözlem katından izleniyor. Buradan, tekne turu yapmak için asansörle aşağıya iskeleye inilebiliyor. Maid of the Mist, Niagara Nehri’nde gezme imkânı veren tekne turunun başladığı iskele. Son derece güvenli teknelerle çıkacağınız bu tur yaklaşık 30 dakika sürüyor. En önemli özelliği şelalenin döküldüğü noktaya mümkün olduğunca yaklaşıyor olması. Bölgeye gelen hemen hemen her turistin muhakkak katıldığı bu tura siz de mutlaka katılmalısınız.

Niagara Şelalesi, tersine akması özelliğiyle dünyada tek. Şelalenin taşlara çarpan suları geri geliyor. Amerikan yerlileri tarafından “water that thunders” olarak adlandırılmış. Hem Amerika hem de Kanada tarafındaki kasaba, bu olağanüstü şelaleyi görmek için gelenler tarafından doluyor. 1804’lü yıllardan bu yana Niagara, nikah ve balayı mekanlarının bilinen yerlerinden biri oldu. Napolyon’un genç kardeşi Jerome Bonaparte, genç Elizabeth Patterson ile burada evlendi.

Niagara Şelaleleri’ne nasıl gidilir?

New York ve Niagara Şelaleleri arasındaki mesafe yaklaşık 680 km. Karayoluyla hemen hemen 7 saat süren bu uzun yolculuğa -tabi eğer vaktiniz varsa- araba kiralayarak çıkmanızı tavsiye ederim. Böylece yol üzerinde görülecek diğer ABD şehirlerini de ziyaret ederek güzel hatıralar biriktirebilirsiniz.

Vakti sınırlı New York turistlerindenseniz, çoğunluğu New York LaGuardia Havaalanından kalkan ve US Airways, Delta gibi şirketlerin düzenlediği seferlere dâhil olabilirsiniz. Yaklaşık 1.5 saat sürecek olan bu yolculuğu, erken rezervasyon imkânlarından faydalanarak oldukça uygun fiyatlara getirebilirsiniz.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle