Normalleşme sürecinde havacılık sektörünü neler bekliyor?

Güncel Haberler

Covid-19 pandemisi sebebiyle birçok sektör olumsuz etkilenirken, havacılık sektörü adeta hayatta kalma mücadelesi veriyor. Peki, pandemi sonrası sivil havacılık sektörünü neler bekliyor?

Covid-19 pandemisi sebebiyle birçok sektör olumsuz etkilenirken, havacılık sektörü adeta hayatta kalma mücadelesi veriyor.

Pandemi süresinin belirsizliği havayolu şirketlerinin artarda sefer iptalleri açıklamasına sebep olurken, birçok havayolu şirketi de hükümetlerinden yardım talep ediyor. Ancak bu yardımlara ulaşabilen şirket sayısı çok az olduğu gibi yardıma ulaşanların da ne kadar süre yardım alabileceği merak ediliyor.

Uzmanlar, birçok havayolu şirketiyle havalimanı işletmecisinin zor durumda kalarak personel çıkarmasını bekliyor. Ayrıca yine değerlendirmeler ve şirketlerin nakit problemleri sebebiyle çok sayıda havayolu şirketinin iflas edebileceğini işaret ediyor. Pandemi salgının yavaşlaması ve normalleşme sürecinde de hayatta kalabilecek şirket sayısı çok az olabilir.

HİJYEN ÖN PLANA ÇIKACAK

Milyonlarca kişinin seyahatlerinde havacılık sektörünü kullandığı yıllarda yaşanan virüs salgını elbette yolcuları da etkileyecek ve seyahatlerinde yalın seyahat yöntemleri gerçekleştirmeye çalışacak. Havayolu şirketleri de bunun önüne geçebilmek adına gerek testleri, gerekse hijyeni ön planda tutarak yolcularını kazanma arayışına geçecek.

Tek kullanımlık bardak, battaniye, servis takımlarının yanısıra oturma düzenlerinde bile değişiklikler söz konusu olabilecek. Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı belki de uçaklarda artık doktor bulundurma zorunluluğu bile getirilebilir.

Tüm bu gelişmelere ve yaşananlara rağmen havacılık sektöründeki düşüşün önümüzdeki yıllarda yükselişe geçmesi bekleniyor.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle