Norveç Osla Gezilecek Yerler Listesi

norveç osla gezilecek yerler Avrupa

Osla gezilecek yerler açısından çok zengin olmasa da ülkenin genelinde çok sayıda güzel manzara durağı ziyaret edilebilir. Geniş açık alanların, vahşi ve gizemli toprakların sevgilisi misiniz yoksa Kuzey Avrupa’yı mı ziyaret etmek istiyorsunuz? İşte Viking bölgesinin kalbinde, Osla gezilecek yerler listesi

Norveç, fiyortları ve rengarenk evleriyle ünlü uzun bir ülkedir. Ancak aynı zamanda ve hepsinden önemlisi, insan faaliyetinin dokunmadığı doğal alanlara güçlü bir vurgu yapan, Avrupa kıtasındaki en az yoğun nüfuslu ülkelerden biridir. Norveç’i ziyaret etmeye ve bir ömür yolculuğuna çıkmaya hazır mısınız? Norveç’te görülmesi gereken en güzel yerlerin bir listesini sizin için derledik!

1. Tromso

Bu şehir, ülkenin kuzeyindeki en büyük belediyedir ve Norveç’i ziyaret ederken keşfedilmeye değerdir; Tromsø, sakinlerinin uzak kuzeyin sert kışını sıcak bir atmosferde geçirmelerini garanti eden 18. yüzyıldan kalma renkli ahşap evleriyle ünlüdür! Turist için, ülkeyi favori bir destinasyon haline getiren Kuzey Işıklarını gözlemlemek için şüphesiz en iyi yerdir.

2. Trolltunga, Hordaland

Yürümekten keyif aldığınızda Norveç’te ne yapılır? İskandinav efsanelerinin bu efsanevi yaratıklarına atıfta bulunan “trollerin dili” olan Trolltunga, dağlardan fışkıran bir kayadır. Ringedalsvatnet gölüne bakar ve muhteşem Skeggedal yürüyüş parkurunu izleyerek ulaşılabilir. 15 kilometre uzunluğunda – burası Norveç’teki en güzel yerlerden biri!

3. Bleik, Kuzey Ülkesi

Kuzey Işıklarını gözlemlemek için dünyanın en iyi yerlerinden biri. Sahil boyunca çevredeki güzel tepelere giden bir yol vardır; bu yürüyüş kesinlikle birkaç kilometre uzunluğunda olacak ve birkaç saat sürecek, ancak en azından ödül hak edilmiş olacak!

4. Lofoten Adaları

Bunun dünyanın en güzel takımadalarından biri olduğuna şüphe yok. Kuzey Kutup Dairesi yakınında bulunan bu adalar grubu, her türden deniz memelilerinin ve deniz hayvanlarının dolaştığı kristal berraklığındaki sulardan oluşan bir denizde yüzüyor gibi görünüyor. Yaz aylarında, enlem nedeniyle kesintisiz güneş ışığından yararlanırız. Norveç’in en güzel yerlerinden birini keşfetmek için mükemmel.

5. Geiranger

Geiranger, Norveç’in en güzel yerlerinden biridir. Sunnmøre ilçesinde bulunan bu fioedo, her yıl binlerce ziyaretçi tarafından ölümsüzleştirilen bir kartpostal manzarası sunar. Aslında en popüler yerlerden biri ve Norveç’te yapılacak şeyler ve Osla gezilecek yerler konusunda şüphesiz sizi memnun edecektir.

6. Fredrikstad

Bu şehirde, İskandinavya’da ünlü, büyüleyici bir eski şehir bulacaksınız. Fredrikstad eğlenceli bir şekilde tasarlandı ve tahkimatları önemli bir turistik cazibe merkezi! Şehrin iki yakasını birbirine bağlayan yaklaşık bir kilometre uzunluğundaki köprüyü geçmeden önce asırlık sokaklarını keşfedin ve ardından şehrin tipik bistrolarından birinde yerel bir spesiyalitenin tadına bakın.

7. Preikestolen, Rogaland

Preikestolen, devasa bir fiyortun sularına dik açı yapan 600 metrelik bir uçurumdur. Zirveye çıkan dik patikalarda ıstırap çektikten sonra zirveye ulaştığınızda manzara nefes kesicidir. Norveç’i ziyarete gelen heyecan arayanlar için, sınıra yaklaşarak sınırlarınızı test edebilirsiniz, ancak dikkatli olun: Boşlukla aranızda hiçbir engel yok!

8. Hardangervidda, Hordaland / Buskerud

Ren geyikleri burada evlerinde, ülkenin simgesi yeşil çatılı muhteşem evlerin arasında gezinirler! Hardangervidda’yı çok sayıda buzul çevreler ve Norveç’te manzara değişikliği ve olağanüstü bir yalnızlık hissi arayan ziyaretçilere sunar.

9. Sognefjord, Sogn ve Fjordane

Bu fiyort, Norveç’in en uzun fiyortundan başkası değildir. Bazı yerlerde su, dünyanın her yerinden turistleri büyülemeye yardımcı olan zümrüt bir renk alır! Ayrıca birçok çiftlik, ziyaretçileri ağırlıyor ve yerel spesiyaliteler hakkında bilgi edinmelerine izin veriyor. Bazen şaşırtıcı ama Norveç’in en güzel yerlerini ziyaret etmek istediğinizde bunu yapmamak ayıp olur!

10. Lyngenfjord, Troms

Başka bir fiyort mu? Evet, ancak Lyngenfjord “Sürdürülebilir Turizm” etiketini almayı başardığı için herhangi bir fiyort değildir. Norveçlilerin onları çevreleyen doğanın güzelliğini önemsediği söylenmelidir! Eşsiz bir gezinin, müstehcen aurora’nın veya daha maceracı olanlar için bu doğal canavarın boğazında bungee jumping’in tadını çıkarın.

11. Svalbard Takımadaları

Svalbard özel bir ülkedir; Aslında bu bölge, insanlardan daha fazla kutup ayısına ev sahipliği yapması bakımından benzersizdir ve bir yasa, ziyaretçilerin doğada yürürken silah taşımasını gerektirir! Ayrıca, neredeyse erişilemeyen bu korunan alan, sert iklim göz önüne alındığında çok küçük bir turizm merkezidir. Ama Norveç’i ziyarete gelenler için unutulmaz anılar bırakacak!

12. Vega, Kuzey Ülkesi

Kuzey Kutup Dairesi yakınındaki Vega takımadaları birkaç yüz kuş türüne ev sahipliği yapar ve hatta dünyanın her yerinden kuş bilimcileri için büyük bir ilgi noktasıdır. İster yürüyerek ister tekneyle gelin, bu değerli anları Norveç’in en güzel yerlerinden birinde mutlaka yakalayın!

13. Vesteralen, Nordland

Vesteralen, Norveç ve Lofoten Adaları arasında bulunan bir takımada oluşturur. Bazen ikincisine yanlışlıkla bağlı olarak, beş ana adası hem kış hem de yaz aylarında ziyaret edilebilir ve turistlere, tercihen tekneyle keşfedilecek birçok benzersiz yer sunar. Birçok hat, Norveç’i ziyarete gelen şanslılara unutulmaz anılar bırakacak bu uçsuz bucaksız manzaraları keşfetmenize olanak sağlıyor.

14. Trollstigen, Daha Fazla ve Romsdal

Trollstigen ünlü bir dolambaçlı yoldur. O kadar diktir ki “trolün merdiveni” olarak adlandırılır! 1930’larda inşa edildiğinden bu yana, büyük bir tepeyi tırmanıyor ve Norveç’te ne yapacağını bulan motosiklet tutkunlarının gönül rahatlığıyla kullandığı muhteşem rotası, bölgenin muhteşem manzaralarına yol açıyor.

15. Kuzey Burnu, Magerøya

Norveç’i ziyaret ederken, Kuzey Burnu’nun Avrupa’nın en kuzey noktalarından biri olduğu bilinmektedir; ve ulaşılması en zor olanlardan biridir. Gerçekten de, Tromsø’nun kuzeyinde bulunur ve meraklıların özellikle Eylül’den Mart’a kadar muhteşem Kuzey Işıklarını keşfedebilecekleri Norveç Denizi ile Barents Denizi arasında doğal bir sınır görevi görür. Gördünüz gibi Osla gezilecek yerler açısından fakir olsa da Norveç tam bir manzara cenneti.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle