NORVEÇ’İN İKİ DOĞA HARİKASI ŞEHRİ: OSLO VE BERGEN

Norveç, İskandinav Yarımadası’nda bulunan doğası ile gönülleri fethetmiş bir ülke. Renklerin en güzel tonu burada bulunuyor. Norveç başlı başına bir doğa harikası. Ama öyle güzelliklere sahip iki şehri var ki mutlaka İskandinav Yarımadası turu yapmak isteyenler bu şehirleri görmeden dönmemeli. Bu şehirlerden biri başkent olan Oslo, bir diğeri ise ülkenin ikinci büyük kenti Bergen… Şimdi gelin bu şehirlere bir de yakından bakalım: GÜZEL BAŞKENT OSLO Norveç’in başkenti ve en büyük şehri Oslo… Yaşam standartlarının çok yüksek olduğu Norveç’te harika bir Oslo turu sizleri bekliyor. Şehirde bol bol yeşil alan ile tertemiz bir havada gezinti yapabilirsiniz. Bu yemyeşil şehirde gezerken içiniz huzurla dolacak. Oslo gezilecek yerler arasında ilk olarak yeşil alan görmek isteyenler Vigeland adındaki heykel parkına uğrayabilirler. Bu yer Gustav Vieland’ın elinden çıkmış birbirinden güzel heykellerin bulunduğu bir park. Sonrasında Vikingler hakkında bilgi almak isteyenler Viking Gemi Müzesi’ne giderek Viking gemilerini görebilirler. Bu müze tarihte ilk Viking gemisinin sergilendiği müze olma özelliği taşıyor. Oslo’da […]

NORVEÇ’İN İKİ DOĞA HARİKASI ŞEHRİ: OSLO VE BERGEN

Norveç, İskandinav Yarımadası’nda bulunan doğası ile gönülleri fethetmiş bir ülke. Renklerin en güzel tonu burada bulunuyor. Norveç başlı başına bir doğa harikası. Ama öyle güzelliklere sahip iki şehri var ki mutlaka İskandinav Yarımadası turu yapmak isteyenler bu şehirleri görmeden dönmemeli. Bu şehirlerden biri başkent olan Oslo, bir diğeri ise ülkenin ikinci büyük kenti Bergen… Şimdi gelin bu şehirlere bir de yakından bakalım:

GÜZEL BAŞKENT OSLO

Norveç’in başkenti ve en büyük şehri Oslo… Yaşam standartlarının çok yüksek olduğu Norveç’te harika bir Oslo turu sizleri bekliyor. Şehirde bol bol yeşil alan ile tertemiz bir havada gezinti yapabilirsiniz. Bu yemyeşil şehirde gezerken içiniz huzurla dolacak.

Oslo gezilecek yerler arasında ilk olarak yeşil alan görmek isteyenler Vigeland adındaki heykel parkına uğrayabilirler. Bu yer Gustav Vieland’ın elinden çıkmış birbirinden güzel heykellerin bulunduğu bir park. Sonrasında Vikingler hakkında bilgi almak isteyenler Viking Gemi Müzesi’ne giderek Viking gemilerini görebilirler. Bu müze tarihte ilk Viking gemisinin sergilendiği müze olma özelliği taşıyor.

Oslo’da gezilmesi gereken bir başka yer ise Kraliyet SarayıSlottsparken adındaki bir park içerisinde bulunan sarayda toplam 173 oda bulunuyor. Bu mekan turistlerin uğrak mekanları arasında bulunuyor. Sarayın tam karşısında Karl Johans Caddesi bulur. Bu cadde üzerinde birbirinden güzel hediyelik eşya dükkanlarına ulaşabilirsiniz.

Yeni yerler keşfederken  en güzel şey de gittiğimiz yerlerden küçük hediyeler almak. Oslo’da alışveriş yapmak için biraz daha fazla bütçe ayırmak gerekiyor. Yerel dükkanlarda Oslo’ya özgü küçük el yapımı ürünlerden satın alabilir, antikacılardan eski eşyalara da göz atabilirsiniz.

FİYORDLARIN BAŞKENTİ BERGEN

Norveç’in Oslo’dan sonraki ikinci büyük şehri Bergen… Norveç’in batısında konumlanan çok güzel bir şehir. Burası, Fiyordların başkenti olarak da nam salmış bir yer. Ayrıca dağlar ile çevrelenmiş olan Bergen yedi dağın şehri olarak da biliniyor.

Bergen’de gezilecek yerlerin başında fiyordlar geliyor. Bergen’de kesinlikle görülmesi gereken bir doğa harikası Naeroyfjord fiyordu var. Unesco tarafından koruma altına alınmış bu fiyordu görmek için tekne turuna çıkmanız gerekiyor. Fiyordları gezdikten sonra Bergen’in ünlü çiçek ve balık pazarına gitmeyi de unutmamak gerekiyor.

Kartpostallara yakışır bir görünüm sahip Bergen evlerini de görmeyi unutmayın. Bu evler de UNESCO tarafından koruma altına alınmış. Hansa Evleri olarak da bilinen evler Vagen Koyu’nda yer alıyor. Dik bir çatıya sahip olan evler 3-4 katlı ve rengarenk boyanmış. Çoğu turist buraya evlerin resmini çekmeye geliyor.

Bergen’de alışveriş için gidebileceğiniz çok fazla yer var. Lagune Parken, Lagunen Storsenter ve Olav Kyrres Kapısı bu yerlerden sadece bazıları. Ayrıca Bergen’in dar sokakları arasında da pek çok hediye dükkanına denk gelebilirsiniz.

Kaynak:blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.