Notre Dame Katedrali, Paris

Notre Dame Katedrali, 800 yaşında ve Paris‘te Ile de la Cite adasında bulunuyor. Paris piskoposu Maruice de Sully tarafından, cehaletin istisna olmaktan çok normal kabul edildiği bir çağda inşa edilmiş olmasına rağmen içerisinde İncil’den alıntıların bulunduğu kapılar, resimler ve boyalı cam tasarımları bulunuyor. Gösterişli çanlar ve eski tarz Gotik mimariler ile karakterize edilmiş. Maurice de Sully’nin mimari olduğu, Notre Dame Katedrali 110 fit yüksekliğinde, Fransız gotik eserlerinin en ünlülerinden biri olan ve birçok Fransız katedralinin çiziminde örnek alınmış şaheser niteliğinde bir yapı. Yapımına Kral Louis VII’in dönemi olan 1163 yılında başlanarak 1345 yılında Paris politikanın merkezi haline geldiği dönemde tamamlanmış. Notre Dame Katedrali, Paris 6. Henry’nin krallık tahtına çıkışı, Napolyon’un imparator oluşu ve tarihte çok önemli yerleri olan şahsiyetlerin evlilikleri gibi birçok çok önemli olaya şahitlik eden katedralde Haçlı seferi döneminde savaşa giden askerler in yola çıkmadan önce burada dizleri üzerine çöküp dua ettiği biliniyor. Devrimcilerin bu muhteşem tapınağı yağmalayıp tahrip etmelerinin ardından, yeniden restore edilen katedralde sayısız […]

Notre Dame Katedrali, Paris

Notre Dame Katedrali, 800 yaşında ve Paris‘te Ile de la Cite adasında bulunuyor. Paris piskoposu Maruice de Sully tarafından, cehaletin istisna olmaktan çok normal kabul edildiği bir çağda inşa edilmiş olmasına rağmen içerisinde İncil’den alıntıların bulunduğu kapılar, resimler ve boyalı cam tasarımları bulunuyor. Gösterişli çanlar ve eski tarz Gotik mimariler ile karakterize edilmiş.

Maurice de Sully’nin mimari olduğu, Notre Dame Katedrali 110 fit yüksekliğinde, Fransız gotik eserlerinin en ünlülerinden biri olan ve birçok Fransız katedralinin çiziminde örnek alınmış şaheser niteliğinde bir yapı. Yapımına Kral Louis VII’in dönemi olan 1163 yılında başlanarak 1345 yılında Paris politikanın merkezi haline geldiği dönemde tamamlanmış.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali, Paris

6. Henry’nin krallık tahtına çıkışı, Napolyon’un imparator oluşu ve tarihte çok önemli yerleri olan şahsiyetlerin evlilikleri gibi birçok çok önemli olaya şahitlik eden katedralde Haçlı seferi döneminde savaşa giden askerler in yola çıkmadan önce burada dizleri üzerine çöküp dua ettiği biliniyor.

Devrimcilerin bu muhteşem tapınağı yağmalayıp tahrip etmelerinin ardından, yeniden restore edilen katedralde sayısız defa güzelleştirme çalışmaları yapılmış.

Notre Dame Katedrali

Bugün ise hem sanatsal hem de mimari açıdan ziyaretçileri büyüleyen bir atmosfer sunan katedralin, batı girişindeki 28 heykel Judaea ve Israel krallıklarını temsil ediyor. Güney kulesinde ise meşhur Emmanuel çanı görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Sivri çatıları ve kuleleriyle göğe doğru yükselen, dev boyutlu bu katedralin cephesindeki “gül pencere” dönemin vitray sanatının en görkemli örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Çok sayıda renkli pencere, iç mekânın aydınlanmasını sağlamanın dışında, renkli ışıklar yapının içinde büyülü bir dinsel atmosfer oluşturmak amacı ile yapılmış.

Natüralizm akımının ağır etkisi altındaki yapı, heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesiyle sonuçlanmış. Hatta Notre Dame’ın bu süslü ve ihtişamlı görünüşü, o yıllarda pek çok kesimin dikkatini çekmiş ve bu zengin görüntünün bir din merkezine yakışmayacağı epeyce dile getirilmiş.

Notre Dame Katedrali

19. Yüzyılda katedralin restorasyon çalışmaları sırasında eklenen Gargoyle yaratıkları olan efsane gardiyanlar yapının Büyük Galeri kısmında bulunuyor. Gül desenli renkli camları, Gotik tarzı diğer temalardan ayıran özellik, Fransa’nın diğer katedrallerinden daha etkileyici olmasa da, yine de görenler için muhteşem bir görüntü oluşturuyorlar.

Aynı zamanda, 17. yüzyıla ait olan org gibi birçok tarihi sanat eserini Notre Dame Katedrali’nde görmek mümkün.

Uzaktan baktığınızda çok güzel, heybetli bir katedral görürken, yanına yaklaştığınızda o küçük heykellerin dantel gibi işlenişine hayran kalıyorsunuz. İnsanın karşısında kendini küçücük hissettiği, tüylerini diken diken eden bu yapının önündeki meydanda “point zero” (Sıfır noktası) bulunuyor. Fransa’daki mesafeler bu noktaya göre ölçülüyormuş. Ve üzerine bastığınızda Paris’e tekrar geleceğinize inanılıyor.

Notre Dame Katedrali fotoğraflamak için iyi bir açı yakalayabileceğiniz yerin Seine Nehri’nde tekne turu olduğunu söyleyelim.

Kaynak: gezievreni.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.