Nürnberg Gezilecek Yerler

Nürnberg Gezilecek Yerler

Nürnberg Gezilecek Yerler

Nürnberg gezi blog

 

Yeni yıl yaklaşırken, ışıl ışıl sokakları ile Noel coşkusunu hissetmek için Avrupa’da bir yerlerde olmak istedim. Avrupa’nın en iyi Noel pazarları listesinde her zaman üst sıralarda yer alan Nürnberg merak edilen şehirler arasındaydı. Nürnberg’i iki  Nürnberg’i gezmek için en az iki gün yeterli. Eğer bazı müzeleri es geçmek isterseniz daha kısa sürede de bu şehri gezebilirsiniz. Bu yüzden Avrupa’da hafta sonu kaçamağı yapmak için iyi bir alternatif diyebilirim.

Bu yazıda detaylı bir şekilde Nürnberg gezilecek yerler, Nürnberg yeme içme önerileri, Nürnberg gezi haritası, Nürnberg Noel Pazarı ve dahasını bulacaksınız, haydi Nürnberg şehir turu başlasın.

Nürnberg Hakkında Kısa Kısa

Şehrin adı resmi kayıtlarda Noremberg olarak ilk kez 1050 yılında geçiyor. 1040 yılında kurulan bir şatonun etrafında gelişen Nürnberg, 1219 yılında kent unvanını almış ve ”özgür imparatorluk kenti” olmuş. Ortaçağ döneminde ise Kutsal Roma-Germen İmparatorluğu’nun resmi olmayan başkenti sayılmış ve zamanla Nürnberg ticaret ile gelişmiş ve zenginleşmiş. 15. ve 16. yüzyıllarda Alman Rönesansı’nın merkezi olmuş ve daha da gelişmiş. Pegnitz Nehri üzerinde kurulmuş Nürnberg, günümüzde Bavyera Eyaleti’nin ikinci büyük şehri olmakla öne çıkıyor ve Almanya şehirlerinin en önemlilerinden biri.

Nürnberg Almanya

Hitler’in de en sevdiği şehirlerin başında gelen Nürnberg’de o dönemin en büyük Nazi mitingleri şehrin meydanlarında yapmış. Hitler’in en sevdiği şehrin Nürnberg olmasının faturası da şehre kesilmiş ve İkinci Dünya Savaşı’nda şehrin büyük bir çoğunluğu bombalanmış. Sonrasında Nazi liderlerinin ilk yargılanma yeri olarak Nürnberg seçilmiş. Yıllar içinde küllerinden doğan yeni bir şehir olsa da o dönemin izlerini Nürnberg Mahkemeleri, Nazi Miting Alanı ve Dokümantasyon Merkezi’nde açık bir şekilde görebiliyoruz.

Nürnberg eski şehir bölgesi yapımı 1452 yılında tamamlanan ve 4 kilometre uzunluğundaki surlarla çevrili, 4 ana giriş kapısı olan bir alanı kapsıyor. Nürnberg’in batı yakasındaki en etkileyici surlar Westtorgraben ismiyle anılıyor. Şehrin güney girişi olan Frauentor isimli kapı da tren istasyonunun karşısındaki kapı oluyor. Eski şehir merkezine bu kapıdan girerek şehri dolaşmaya başlamak iyi bir fikir olabilir.

Nürnberg’e Ne Zaman Gidilir?

nürnberg noel pazarı

 Kışın Nürnberg gerçekten çok soğuk.Avrupa’da en soğuk yerlerden biri olabilir. Soğuğa rağmen Nürnberg’in en kalabalık ve en güzel zamanı Kasım ve Aralık ayı çünkü Almanya’nın en iyi Noel pazarlarından birine ev sahipliği yapıyor. Ama ben ne giyersem giyeyim donarım diyorsanız en iyisi bahar ve sonbahar zamanlarında gelmeyi tercih edin. 

Nürnberg’e Nasıl Gidilir? Nürnberg’de Ulaşım

almanya nürnberg

İstanbul’dan Nürnberg’e direkt uçuşlar var. Yolculuk yaklaşık 3 saat sürüyor. Özellikle Noel dönemi uçak bileti fiyatları yüksek oluyor. Nürnberg’e daha ucuza uçmak istiyorsanız benim uçuş rotamı değerlendirebilirsiniz. 

Eğer Nürnberg’e direkt uçuş ile gelecekseniz Nürnberg Albrecht Dürer Havalimanı’na ineceksiniz. Buradan şehir merkezine gitmek için metro ya da otobüs seçeneklerinden birini kullanabilirsiniz. En hesaplısı U2 metrosuyla 15 dakikada merkeze ulaşmak olacak ve bu yolculuk için sadece 3 € ödemeniz gerek.

Nürnberg Card

nürnberg card

Nürnberg’de şehir kartı alarak şehri daha hesaplı bir şekilde gezmek mümkün. Nürnberg Card ile 2 gün boyunca sadece tek seferde 25 € ödeyerek hem müzeleri ücretsiz bir şekilde ziyaret edebiliyorsunuz, hem de tüm toplu ulaşım araçlarını ücretsiz kullanabiliyorsunuz. Şehirde bulunan iki turizm bilgi ofislerinden Nürnberg Card’ı temin edebilir ya da internetten satın alarak kalacağınız yere gönderilmesini isteyebilirsiniz. Şehirde tek yön ulaşım biletinin 3 € civarında, bir müzeye girişin 7 € olduğunu hesaplarsak tek seferde sınırsız kullanım sağlayan Nürnberg Card’ın oldukça bütçe dostu olduğunu söylemem gerek.  

Nürnberg müze anlamında zengin bir şehir, öyle ki tam tamına 40 müzeye sahip. Nürnberg’in en önemli müzeleri Germanisches Nationalmuseum, Spielzeugmuseu, Neues Museum ve dahası. Yazının detaylarına müzelerden bahsedeceğim ama siz listenize şimdiden hepsini ekleyin. Her birini Nürnberg kartınız ile ücretsiz olarak ziyaret edin.

Nürnberg Noel Pazarı

almanya nürnberg noel pazarı

Nürnberg Noel Pazarı, Almanya’nın en önemli Christmas Market’lerinden biri. Bu ününü en eski pazarlardan biri olmasına borçlu. Noel Pazarı, 1628 yılından beri sürdürülen bir gelenek haline gelmiş. Nürnberg Noel Pazarı her yıl Kasım-Aralık aylarında kuruluyor ve neredeyse bir aylık bir dönemi kapsıyor. 

noel pazarı almanya

Nürnberg Christmas Market (Noel Pazarı) 2019 yılında 29 Kasım-24 Aralık tarihleri arasında açık olacak. Şehrin surlarla çevrili tarihi bölgesindeki sokaklarda farklı temalarda çeşitli Noel pazarları kuruluyor. Gerçekten baş döndürücü bir atmosfere sahip oluyor.

almanya noel pazarı

Christmaskindlesmarkt, Nürnberg’in en büyük Noel Pazarı, şehrin ana meydanı Hauptmarkt’ta kuruluyor. Haftanın her günü 10.00-21.00 arasında açık oluyor. Noel pazarında mutlaka tatmanız gereken özel lezzetlerin başında Lebkuchen ve 3 im Weggla geliyor.

lebkuchen nürnberg almanya

Lebkuchen; zencefilli, 600 yıllık geçmişi olan bir kurabiye. Nürnberg’e özgü kurabiye fındık, tarçın, bal, kakule ve kişniş gibi malzemelerle lezzetlendiriliyor. Noel pazarında pek çok tezgahtan satın alabileceğiniz gibi en iyi Lebkuchen üreticisi Schmidt’in satış noktalarından satın alıp tadabilir ve paketlenmiş olanlarını da hediyelik olarak alabilirsiniz.

noel pazarı yemek

Bir diğer Noel pazarı lezzeti 3 im Weggla da ekmek arası 3 sosisli sandviç. Noel pazarının en çok tercih edilen yemeği , özellikle öğlen ve akşam saatlerinde tezgahtan sandviçini alan hem yiyor hem de pazarı dolaşıyor. Üçlü sosis dışında peynir dolgulu ve farklı yörelere özgü çeşit çeşit sosisler de yapılıyor, ortalama 3-4 €’ya sosisli sandviç almak mümkün.

Geleneksel lezzetlerin dışında klasikleşen sıcak şarap Glühwein, Nürnberg’de gerçekten çok iyi yapılıyor.Yaban mersini ağırlıklı, orman meyveli tatları karışımında bir sıcak şarap. Noel pazarında Glühwein 3,5 €, bardağı 3 €, eğer içtikten sonra bardağı iade ederseniz ücretini geri alıyorsunuz. İstemezseniz de anı olarak evinize götürürsünüz. 

 

Nürnberg’de Noel Pazarı tek bir meydanda kurulmuyor. Merkezi Hauptmarkt’ta kurulsa da çevresinde yayılan diğer Noel pazarlarını da mutlaka görmelisiniz..

Original Regional: Frankonya ve Yukarı Palatina bölgesine özel baharatlar, sıcak şaraplar, yerel üreticiden reçeller, el yapımı sabunlar, özel sosisler ve örme ürünler yer alıyor. Rathaus ile St. Sebald Kilisesi arasındaki caddede kuruluyor.

Kinderweihnachtsmarkt: Çocuklara özel bir Noel pazarı. Tezgahların çatılarında hareketli oyuncaklar, renkli ışıklar ve atlı karınca ile masal gibi bir pazar yeri. Hans-Sachs Meydanı her yıl Noel döneminde çocuklar için düzenlenen Noel pazarına ev sahipliği yapıyor.

Nürnberg Christmas Market

Market of the Sister Cities: Kardeş ülkelerden gelen yöresel ürünler ve lezzetleri pek çok çeşit ürünü farklı ülkelerden bulabilirsiniz. 25 ülkenin yer aldığı bu pazarda, her yıl bir ülkeden seçilen bir şehir ile tanıtım yapılıyor. Türkiye’den bu yıl Antalya katılmıştı, bir anda bizden parçalar görmek farklı hissetirdi. Kardeş ülkeler pazarını Rathaus meydanında yanı eski ve yeni belediye binasının arasındaki meydanda göreceksiniz.

Nürnberg Gezilecek Yerler

nüremberg almanya şehir

Nürnberg’de görülecek yerlerin neredeyse hepsi Altstadt yani eski şehir merkezinin surları içindeki bölgeyi kapsıyor. Şehri kalbinde bulunan bu yerleşim bölgesi capcanlı caddeler ile akşam saatlerinde bile kalabalık oluyor. Özellikle Königstrasse üzerinde hem tarihi yerler hem de alışveriş alanları olduğu için en sık geçeceğiniz cadde olacağı kesin. Bu cadde üzerinde Lorenz Kilisesi, Martha Kilisesi ve Klara Kilisesi gibi Nürnberg’in önemli kiliselerinin yanı sıra Ortaçağ’dan kalan kule Nassauer Haus gibi şehrin en iyi korunan yapılarını görebilirsiniz. Kule, St. Lorenz Kilisesi’nin hemen karşısında yer alıyor. Yine aynı cadde üzerinde 1500’lü yıllardan kalma Mauthalle yani gümrük binası, döneminde şehrin en büyük mısır ve tuz deposu olarak kullanılıyormuş. Daha sonraki yıllarda gümrük binası olarak kullanılmış, şu anda restoran ve bira evi olarak kullanılıyor. Bahsettiğim bina şehrin ünlü bira evlerinden biri olan Barfüßer’in üzerinden yükselen dik çatılı yapı. Bunların dışında meydanlar, çeşmeler, köprüler ile görülecek çok yer var. Şimdi biraz detaylara geçelim.

Hauptmarkt

Hauptmarkt Nürnberg Almanya

Şehrin kalbi, ana meydanı Hauptmarkt. Bu meydanda şehrin en ünlü gotik kilisesi 700 yaşındaki Frauenkirche (Church of Our Lady) yer alıyor. İmparator IV. Karl, bu kiliseyi 1352-1358 yılları arasında yaptırmış. Buraya öğle saat tam 12’yi gösterdiğinde gelirseniz saat kulesinin mekanik şovunu meydandan izleyebilirsin. Bu gösteride prensler imparatorun önünden geçerek saygılarını sunuyorlar. Eğer bu gösteriye denk gelmezseniz de içeriye girip kilisenin ihtişamlı detaylarına bakmadan sakın dönmeyin. Günün her saati açık olmasa da eğer içeri girdiğinizde açık görürseniz 2 € karşılığında yukarıya tırmanıp, meydanı kuşbakışı izleyebiliyorsun.

Yine Hauptmarkt’da yer alan bir diğer önemli yapı Schoner Brunnen (Güzel Çeşme). Sekizgen bir havuzun ortasından kat kat yükselen 19 metrelik çeşmenin her katında farklı figürler var. Mitoloji kahramanları, Kral Arthur, misyonerler, azizler ve kilise koruyucuları figürleriyle toplamda 40 farklı figüre sahip. Bu çeşmenin üzerinde bir de dilek yüzüğü var. Nürnberg Yüzüğü de denilen bu halkayı 3 kez çevirirseniz dileğiniz gerçekleşeceğine inanılıyor, ben denemedim ama aklınızda olsun.

Hauptmartk’ta yer alan bir diğer önemli yapı; Rathaus (belediye binası). Binanın Rathausplatz’a bakan tarafı gotik tarzda, Hauptmarkt tarafı ise daha modern bir görünüme sahip. Gotik tasarıma sahip belediye binası oldukça gösterişli bir yapı ve daha kolay bulmanız için Sebaldus Kilisesi’nin hemen karşısındaki bina oluyor. Aynı zamanda Rathaus’un içinde 14. yüzyılda Nürnberg’de adalet sağlayıcı olduğuna inanılan zindanlar ziyarete açık. Ortaçağ’ın acımasız yönlerini gözleriniz görmek için rehberli turlara katılabilirsiniz.

Germanisches Nationalmuseum

Alman Ulusal Müzesi Nürnberg

Alman kültürü ve sanatı ile ilgili tarih öncesinden bugüne kadar uzanan geniş bir koleksiyona sahip Alman Ulusal Müzesi, Almanya’nın en büyük müzesi. 1 milyondan fazla objeye ev sahipliği yapıyor ancak hepsini sergileyecek yer olmadığı için tek seferde 25 bin eser sergileniyor ve ziyaretçileri sıkılmasın diye sergiler sürekli değişiyor. İçeride birçok farklı döneme ve sanatçıya ait eserler görebilmeniz mümkün. Müzeye gittiğinizde göreceksiniz, eski ve yeni bina iç içe. Beyaz taraf yeni, şimdiki hayatı temsil ediyor ve daha aydınlık. Eski olan ise manastırın yer aldığı, kasvetli Ortaçağ’ı temsil eden karanlık taraf. Müzenin en önemli eserlerinden biri dünyanın ilk küresi Behaim Globe. Yapıldığı dönemde Amerika kıtası keşfedilmediği için kürenin üzerine dikkatlice bakarsanız sadece Afrika, Akdeniz ve Avrupa’yı göreceksiniz. Ayrıca müzede geniş bir Dürer koleksiyonu da yer alıyor. Detaylıca gezmek isterseniz neredeyse yarım gününüzü bile alabilecek kadar büyük bir müze. Müze girişinde bulunan müze haritasından yanınıza mutlaka alıp, koleksiyonları oradan takip ederek konumlarını daha rahat bulabilirsiniz yoksa kaybolmanız oldukça olası.

Nürnberg Kalesi

Nürnberg Kalesi

Şehrin simgelerinden biri olan Nürnberg Kalesi konumu sebebiyle döneminin en önemli kalelerinden biriymiş. Tepelik bir alana 1050 yılında inşa edilen ve Kaiserburg ismi ile de anılan kale, zamanında kent soylularının yaşadığı bir şato olarak kullanılmış. Günümüzde Nürnberg Kalesi ziyarete açık, içerisinde imparatorluğa ait tarihi odalar, Sinwell Kulesi, derin bir kuyu ve kalenin en önemli kısmı olan Roma şapeli yer alıyor.

nürnberg kalesi almanya

Nürnberg Kalesi’ne çıkmak için en kolay yol Hauptmarkt Meydanı’ndan Fembo House Müzesi’ne doğru ilerlemek ve Burgstrasse’yi takip ederek yokuşu tırmanmak. Kalenin bulunduğu alan tepelik olduğu için buradan izleyeceğiniz Nürnberg manzarası çok güzel. Eğer Nürnberg’i panoramik olarak izlemek isterseniz de şehrin her noktasından görünen Sinwell Kulesi’ne çıkmalısınız.

Albrecht Dürer’in Evi

Albrecht Dürer House

Nürnberg’de Rönesans 1500’lerde başlamış ve o döneme yeteneği ile damgasını vuran sanatçı Dürer olmuş. Kale kapısının hemen karşısındaki köşede göreceğiniz ev, 1509-1528 yılları arasında Dürer’in yaşadığı klasik Bavyera mimarisine örnek bir ev. Günümüzde resim, gravür ve eskizlerinin sergilendiği müzede aynı zamanda ressamın yaşam alanı olarak kullandığı odalarda sergileniyor. 

Oyuncak Müzesi

nürnberg spielzeugmuseum

Nürnberg’in Oyuncak Müzesi (Spielzeugmuseum) hem çocuklar hem de çocuk ruhunu kaybetmemiş yetişkinler için eğlenceli bir müze. Birçok farklı ülke ve döneme ait benzersiz oyuncaklar sergileniyor. Hatta bazıları Ortaçağ dönemine dayanan eski oyuncaklardan oluşuyor.  Ayrıca, ülkenin en tanınmış oyuncak üreticilerinden biri olan ve oyuncak trenleriyle ünlü olan Lehmann tarafından yapılan dünyanın en büyük oyuncak koleksiyonu müzede oldukça ilgi görüyor. Müzenin ilk katında çocuklar için oyun alanı bulunuyor, diğer katlarında ise ahşap oyuncaklar, arabalar, bebekler ve minyatür oyuncaklar sergileniyor.

Fembo House

Fembo House City Museum

Günümüzde şehir müzesi olarak kullanılan Fembo House, eski zamanlarda tüccar ve soyluların yaşam alanı olarak kullanılıyormuş. Şu anda eski Nürnberg fotoğrafları ve şehir hakkında kültürel ve tarihi bilgilere ulaşabileceğiniz bir müze. Hızlıca Nürnberg şehri hakkında fikir edinmek için ziyaret edebilirsiniz. 

Handwerkerhof

Handwerkerhof Nürnberg Christmas

Nürnberg’in yıl boyu açık olan el sanatları pazarı Nürnberg tren istasyonun hemen karşısından eski şehire girerken surlardan yükselen Frauentorturm’u göreceksiniz. Onun hemen altında ufak bir alan. Dar sokakları arasında minik dükkanlarda yöresel tatlar satan dükkanlar, el sanatlarından ürünler yapan yerleri ile Nürnberg’in en sevimli noktalarından biri.

Weisgerbergasse

Weisgerbergasse Nürnberg

Nürnberg’in en güzel sokağı tartışmasız ki Weisgerbergasse. Görsel olarak sokaktaki binaların mimarisi ve renkleri o kadar güzel ki bu şirin sokakta yüzlerce fotoğraf çekebilirsiniz. Nürnberg’e gideceğinizi duyan herkesin önerisi olacak Bergbrand Rösterei, sokağın sonunda yer alıyor.  Buradan karşıya geçtiğinizde şehrin ünlü asma köprüsü Kettensteg’den geçerek Nürnberg’in birbirinden güzel köprülerini dolaşmaya başlayabilirsiniz.

Historischer Kunstbunker

İkinci Dünya Savaşı’nın başladığı sıralarda Alman sanatseverler eserlerin korunması için şehirdeki değerli eserleri yer altında saklamaya karar vermiş. O dönemde yerin 24 metre altına yapılan depoda saklanan eserler yıllar sonra keşfedilip Yer Altı Sanat Müzesi’ne dönüştürülmüş. Nürnberg savaşın izlerini acı bir şekilde çekmiş olsa da o dönemde zarar görmeden kurtulan eserleri görmek için büyük bir fırsat. 

Nürnberg’in Köprüleri

pegnitz nehri nürnberg

Nürnberg’in içinden geçen Pegnitz Nehri şehirde küçük adacıkların oluşmasına ve birbirinden güzel köprülerin yapılmasını sağlamış. Eskiden Pegnitz Nehri şehri ikiye böldüğü için iki ayrı yerleşim yeri olarak görülürmüş. Kuzey bölge Sebald, güney ise Lorenz olarak geçermiş. Roma döneminden kalma St. Lorenz Kilisesi o dönemde güneyin ana kilisesi olarak kabul gördüğü için buradan adını almış. Lorenz yakasından ünlü alışveriş caddesi Königstrasse’yi takip ederek Pegnitz Nehri üzerinden geçerken kullanacağınız köprü Museumsbrücke olacak.

Museumsbrücke Nuremberg

Şehrin en güzel köprülerinden biri olan Museumsbrücke üzerinden ihtişamlı Heilig Geist Spital’i (Kutsal Ruh Hastanesi) göreceksiniz. Nürnberg’in en çok fotoğraflanan noktalarından biri tam da burası. 1300’lü yıllarda zengin aristokrat Konrad Gross tarafından yaşlılar ve yardıma muhtaç insanlar için yaptırılmış olan tarihi bir hastane. Şu an şehrin en otantik atmosfere sahip restoranlarından biri olarak hizmet veriyor. Yemek için gitmeseniz bile içeriye şöyle bir bakmak için gelebilirsiniz. Lorenz bölgesinden ilerlerken Hauptmarkt meydanına geçmek için Museumsbrücke kadar ünlü bir diğer köprü olan Fleischbrücke’yi de kullanabilirsiniz.

Trödelmarkt Nürnberg

Nehrin üzerindeki küçük adacıklardan biri olan Trödelmarkt‘in, ortaçağda bir domuz pazarı olarak kullanıldığına inanmak epey zor. Çünkü şuanda birbirinden sevimli evler, renkli butikler, ahşap oyuncak satan dükkanlar ile ufacık tatlı bir alan. Bu adayı iki yakaya bağlayan Kaiserbrücke (Karlsbrücke) adanın tam da ortasından geçiyor. Henkersteg (Cellat Köprüsü) ise yine adayı güney ucundan bağlayan, 1457 yılında yapılmış ahşap bir köprü. Zaten Nürnberg’in diğer köprülerinden oldukça farklı çünkü ahşap ve daha otantik bir havası var. Nürnberg cellatları köprünün kulesinde o dönemde yaşadıkları için adını buradan almış.

Max Brücke Nürnberg

Yine Pegnitz Nehri üzerinden iki yakayı birleştiren Max Brücke, Nürnberg’in en güzel köprülerden biri. Max Brücke’nin yanındaki 1824 yılından kalma Kettensteg, Almanya’nın ve Avrupa’nın ilk ve en eski asma köprüsü olmakla ünlü. Tüm bu köprülerden bir kez olsun geçerek Pegnitz ile güzelleşen manzaraları fotoğraflamanız mümkün. Aynı zamanda bu köprülerde gün batımını izlemek, Di Simo’dan bir kadeh içkinizi alıp manzaraya karşı yudumlamak güzel havalarda Nürnberg’lilerin yapmayı sevdiği aktivitelerden biri. Nürnberg’deki bir gününüzü burada noktalamak güzel bir fikir olabilir.

Nürnberg Yeme-İçme Önerileri

Nürnberg’de ne yenir?.

Zum Gulden Stern

zum gulden stern nürnberg

Nürnberg’de Bavyera konseptli mekanlar oldukça popüler. Bu konseptin çok turistik olanı da var, daha yerel olanı da. . İçerisi oldukça küçük, ahşap detaylarla süslü, ortaçağda yemek yiyormuş hissi veren, garsonların yerel kostümlerle servis yaptığı bir yer. Popüler bir yer olduğu için tanımadığınız insanlarla aynı masayı paylaşmanız söz konusu olabilir. 

 

Orijinal Nürnberg sosisi ızgarada kızartılıyor, 6, 8, 10 veya 12’li olarak servis ediliyor. Nürnberger Rostbratwurst olarak anılan sosisleri menüde Röstla olarak göreceksiniz. Yemeğin yanına tamamlayıcı lezzetleri menüden seçebiliyorsunuz. Nürnberg sosis tabağı 6’lı 8 €, yanında bira 3,30 €. Sosislerle Alman usulü lahana turşusu Sauerkraut geleneksel bir yan yemek olarak kullanılıyor.

Bergbrand Rösterei Nürnberg

Şehrin en güzel caddesi Weisgerbergasse üzerinde yer alan Bergbrand Rösterei biraz daha övmeye devam edelim. Eğer sizde benim gibi kahve bağımlısıysanız Nürnberg’de en iyi kahveyi Bergbrand Rösterei’da içeceksiniz. Cam kenarında kendinize bir yer kapın, kahvenizi alın, yanına tatlı bir atıştırmalık alın, şehrin keyfine varın.

Brezen Kolb

Almanların meşhur simidi Brezel’i (pretzel) taze taze tadabileceğiniz hem kahvaltı hem de gün içinde atıştırmalıklar için değerlendirebileceğiniz bir yer. Şehrin birkaç noktasında bulabileceğiniz aslında zincir bir mekan ama bu durum sizi yanıltmasın, gerçekten şehrin en iyisi. Fleischbrücke’in yakınlarındaki şubesinden bir Brezel alıp tadına bakın, bizim susamsız gevreklerimize benzetebilirsiniz. Almanya’da biranın yanında da atıştırmalık olarak yenilen bir hamur işi olsa da burada sadece kahve ile eşleştirebilmek mümkün. Brezen Kolb’da Brezel’in her çeşidi var, tereyağlı, peynir ve şarküteri gibi çeşitleri ile sandviç havasına giren Alman simitlerini tatmadan olmaz.

Hausbrauerei Altstadthof

Nürnberg bira Hausbrauerei Altstadthof

Dürer’in evine çok yakın bir bira evi. Kendi viski, cin ve organik birasını yapan bu bira evi, içki kültürü meraklıları için mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mekan. Tipik Alman biralarını denemek için bir tadım menüsü siparişi verebilirsiniz. Kırmızı birası Rothbier ve açık renkli Lager cinsi Helles’i mutlaka denemelisiniz.. Eğer gitmeden önce rezervasyon yapma şansınız olursa sorun yaşamazsınız.

Nürnberg’de Hayat Kurtaran Bilgiler

Nürnberg Almanya Ortaçağ

 Nürnberg’de çeşme suyu içiliyor.  Valizinize ufak bir matara alarak su masrafından kurtulabilirsiniz. Eğer taşımak istemiyorsanız, marketten aldığınız pet şişeyi doldurarak devam edip, gezi sonunda da büyük marketlerde bulunan geri dönüşüm makinalarına atarak belirli bir miktarını iade fişi olarak alıp, alışverişinizde kullanarak her türlü kazanca geçmek mümkün.

Nürnberg’in en büyük ve en popüler caddeleri için KönigstrasseKarolinenstrasseKaiserstrasse ve Breite Gasse’yi listenize ekleyin. Birçok dünya markasının yanı sıra ufak butiklerden aradığınız her şeyi bulabilirsiniz. Nürnberg’den ne alınır sorusuna yanıt olarak çok hoş tasarımlı bir Bavyera bira bardağı, bir paket hediyelik Lebkuchen ya da Christmas market döneminde giderseniz sokaklardaki hemen hemen her tezgahta satılan Noel temalı hediyeliklerlerden birini alabilirsiniz.

Eski şehir bölgesinde üç büyük alışveriş merkezi olarak Galeria KaufhofCity Point Nürnberg ve Karstadt var. Her biri bizde de örnekleri olan, birçok markanın aynı alanda satışta olduğu tarzda yerler.

Nürnberg gezi rehberi

Almanya’nın ucuz alışveriş mağazası Primark ne yazık ki Nürnberg’de yok. . Alternatif olarak Nanu-Nana mağazası benzer konseptte olan ama fiyatların çok benzer olmadığı, yine de aradığınızı bulabileceğiniz bir yer.  Bir de Kaiserstrasse üzerinde 16 numarada Rustikalhaus, uygun fiyatlı çok tatlı hediyelik ürünler satan bir yer. Birkaç Euro ödeyerek güzel ürünler alınabilir.

Kaynak:egeligezginege.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0