Ocakta Gezilecek Yerler: Ocak Ayı Tatil Fikirleri

Gezi Rehberi

Kış mevsimi geldi çattı, romantizm dozu arttı. Her ne kadar kış mevsiminde havalar soğusa da bu dönemde keyifle tatil yapmak istiyor olabilirsin ve zihninde “Ocakta nereye gidilir?” sorusu dolaşıyor olabilir. 

Bu dönemde kalabalığın daha az olduğu kuytu köşeler, gezginler açısından oldukça çekici. Herkes doludizgin çalışıyorken özgürce yolculuğa çıkmanın tadı bir başka. Bu tarihlerde tatile çıkmak cepler açısından da faydalı. Yani ucuz tatil fikri mantıklı.

Çantanı toplamaya başladıysan ve seyahate hazırsan yolların altını üstüne getirelim, kış dinginliği yaşayarak keyfimize bakalım. Haydi o halde, ocak ayı tatil önerileri ile seni mest edelim. 

Ocak Ayında Nereye Gidilir: Ocakta Tek Başına Gidilecek Yerler

ocakta-tek-gezilecek-yerler-onerileri

“Ocak ayında tek başıma tatile çıksam ne tatlı olur!” mu diyorsun? Türkiye’de ocak ayında kafanı dinleyebileceğin harika rotalar var. Senin için ülkemizdeki çekici güzergahları belirledik. İstediğini seç ve yola çık! 

Uzungöl, Trabzon: Karadeniz’in Cennet Köşesi

Uzungöl, Trabzon‘da bulunan bir yayla köyü ve sahip olduğu doğal güzellikler ile gezginler açısından özel bir güzergah. Tipik Karadeniz ikliminin görüldüğü ve her mevsim yağış alan bölgede yağmur ormanları bulunur. 

Yamaçlardan düşen kayaların Haldizen Deresi’nin yolunu kapatması sayesinde oluşan göl civarındaki bitki örtüsü de hayli zengin ve geniş. Trabzon’un Çaykara ilçesine bağlı Uzungöl; fotografik manzaraları, huzur veren doğası ve canlı çeşitliliği ile her daim keyif verir. 

Palandöken, Erzurum: Kış Turizminin Gözdesi

Ülkemizde kış turizmi denilince akla ilk gelen noktalardan olan Palandöken, Erzuru‘un güneyinde bulunuyor. Ülkemizdeki en kaliteli kayak merkezlerinden biri kabul edilen bölge, kış sporlarına tutkun gezginlerin uğrak güzergahlarından. 

Anadolu’da anlatılan birçok hikayede adı geçen Palandöken, tektonik dağ grubuna giriyor ve görkemiyle de dikkat çekiyor. Ülkemizin en gözde kış sporları merkezlerinden olan bölge seni bekliyor! Tabii buraya kadar gelmişken Erzurum’un tarihi güzelliklerini görmeden dönmek olmaz. 

Bodrum, Muğla: Bazıları Sıcak Sever

“Nasıl anlatsam, nerden başlasam, Bodrum Bodrum…” denilerek şarkılara ve hatta edebi eserlere konu olmuş bir güzergah burası. Beyaz renkli evleri, sıcak insanları, huzur veren koyları ve nefes kesen gün batımı manzaraları ile düşsel bir güzelliğe sahip olan Bodrum, yaz mevsiminde olduğu kadar kış döneminde de hayli çekici. 

Özellikle yaz aylarındaki kalabalıktan ve curcunadan hoşlanmayan gezginler açısından kış aylarında buraya gelmek oldukça ideal. Hele ki “Tatile gitmek istiyorum, ama gittiğim yer çok soğuk olmasın.” diyorsan burası tam sana göre! 

Ocakta Avrupa’da Nereye Tatile Gidilir: Ocakta Gidilecek Ülkeler

ocakta-alternatif-rotalar

Ocak ayında uygun fiyatlı uçak biletleri ile Avrupa’ya gitmek hayli cazip. Bu dönemlerde kalabalıktan uzakta, kafana göre özgürce gezebilirsin. Ayrıca konaklamanı da daha uygun şekilde yapabilirsin. Senin için “Ocak ayında yurt dışında nereye gidilir?” sorusunu cevapladık. 

Prag, Çekya: Masalsı Bir Diyar 

Çekya’nın başkenti Prag, Gotik mimarisiyle ve mistik atmosferiyle Orta Çağ’dan fırlamış gibi duran masalsı bir diyar. Orta Avrupa’da yer alan şehir her yıl milyonlarca turisti ağırlıyor ve estetik köprüleri, kanalları, tarihi eserleriyle göz kamaştırıyor. 

Vlatna Nehri’nin kıyısına kurulan ve “Altın Şehir” olarak anılan Prag, köklü tarihi ve ambiyansıyla seni farklı bir dünyanın parçası yapacak; bize güvenebilirsin. 

Hamburg, Almanya: Almanya’nın Göz Alan Liman Kenti 

Alster, Bille ve Elbe ırmaklarının kesişim noktasında kurulan Hamburg, Almanya’nın kuzeyinde bulunuyor. Baltık ve Kuzey denizlerini birbirinden ayıran Jutland Yarımadası’nın ucunda yer alan şehir, hareketli sokakları ve renkli gece hayatı ile hayli ünlü.

Ayrıca sanat müzeleri, parkları ve ilham veren yapılarıyla dikkat çeken şehir, yaşam standardı ve doğası ile göz alıyor. 

Basel, İsviçre: Huzur Dolu 

Fransa ve Almanya sınırında yer alan Basel, İsviçre’nin kayak merkezlerinden biri konumunda. Her yıl milyonlarca turisti ağırlayan bölge, kayak merkezleriyle olduğu kadar şehir merkezi ile de dikkat çekici. 

Ren Nehri’nin geçtiği şehir, eski ve tarihi bir dokuya sahip. Aynı zamanda İsviçre’nin en büyük kentlerinden biri olmasına rağmen oldukça sakin. O yüzden kalabalıktan ve gürültüden hoşlanmayan gezginler açısından burası oldukça ideal bir güzergah.

Ocakta Balayına Nereye Gidilir: Aşk Sıcaklığında Rotalar 

ocakta-balayina-gidilecek-yerler-onerisi

Ocak ayı, kış mevsimine ait bir romantizm yaşamak isteyenler için oldukça çekici bir zaman. Bu ayda evlenenler, huzur dolu köşelere gitme imkanına sahip oluyor. Çifte kumrular için birbirinden çekici ocak ayı balayı yerleri ve tavsiyeleri hazırladık.

Bolonya, İtalya: Kızıl Şehir 

Bir Orta Çağ şehri olan Bolonya, görkemli bir tarihe sahip. İtalya’nın kuzeyinde bulunan şehir, Floransa’ya da hayli yakın. Piazza Maggiore Meydanı etrafına kurulan şehir, kuleleri ve kızıl renkteki yapılarıyla görülmeye değer.   

Ayrıca dünyaca ünlü bir mutfağa da sahip olan Bolonya, sıcak insanları ve yaşayan dokusuyla yeni evli çiftler açısından harika bir durak.

Lyon, Fransa: Doğanın ve Tarihin İçinde 

Sadece Fransa’nın değil, dünyanın gastronomi başkentlerinden biri olarak kabul edilen Lyon, Fransa’nın güneydoğusundaki “Auvergne-Rhone Alpes” bölgesinde bulunuyor. Görkemli bir geçmişe sahip olan şehir, tarih boyunca çok önemli bir ipek üretimi merkezi olmuş.

Rhone ve Saone nehirleriyle şekillenen şehir, bu nehirlerin etrafında genişleyip yayılmış. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde 4 bölgesi bulunan Lyon, dolu dolu romantizm yaşamak isteyen balayı çiftlerini bekliyor. 

Madrid, İspanya: İber Yarımadası’nın Kalbi

Avrupa’nın en keyifli metropollerinden biri olan Madrid, İspanya’nın ve futbolun başkenti. Aynı zamanda İspanya’nın siyasi ve ekonomik merkezi olan şehir, Manzanares Nehri üzerine kurulmuş.

Zengin bir kültüre sahip olan Madrid, Avrupa’nın en kalabalık şehirlerinden de biri. Heykelleri, anıtları, modern yapıdaki mimari eserleri ve doğal güzellikleri ile öne çıkan şehirde Puerta del Sol Meydanı’ndan, eskiden boğa güreşlerinin yapıldığı Plaza Mayor’a kadar yürüyerek romantizme doyabilirsin. 

Ocak Ayı İçin Alternatif Rotalar: Farkını Yansıtmak İsteyenlere

ocak-ayi-rota-onerisi

Ocak ayında enteresan maceralar yaşamak ve farklı türden hikayelerin peşinden gitmek isteyenlere uygun rotalarımız da var. İşte, senin için seçtiğimiz alternatif rotalar:

Tiflis, Gürcistan: Eskinin Büyüsü 

Tiflis hem coğrafya hem de kültür olarak bize oldukça yakın bir şehir. Gürcistan’ın başkenti olan şehir, daracık sokakları, tarihi evleri, ağız sulandıran lezzetleri ve yerel çarşıları ile keşfedilmesi gereken farklı bir durak. 

Ayrıca hareketli gece hayatı ve kozmopolit yapısı ile de ünlü olan şehirde unutulmaz bir macera yaşayabilirsin. 

Şarjah, Birleşik Arap Emirlikleri: Arap Dünyasının Kültür Başkenti

Basra Körfezi’ne yaslanmış bir şehir olan Şarjah, deniz kıyısına sıralanmış palmiye ağaçları, merkezi yerlerde yükselen gökdelenleri ve düzenli şehir planlaması ile oldukça modern bir görünüme sahip. 

Enstitüleri ve kültürel mirasları ile ünlü şehir, 1998 yılında da Arap Dünyasının Kültür Başkenti seçilmiş. Ilık geçen kışları ile de sıcak seven gezginler açısından çekici olan Şarjah seni bekliyor!

Kiev, Ukrayna: Dinyeper Nehri’nin Kıyısında

Ukrayna’nın başkenti Kiev; birçok medeniyetten izler taşıyan ve binlerce yıllık geçmişe sahip olan özel bir güzergah. Ukrayna’nın kuzeyinde yer alan şehir, Dinyeper Nehri’nin de batısında konumlanıyor. 

Çılgın gece hayatı, tarihi durakları, göz alıcı mimarisi ve benzersiz parklarıyla nefes kesen Kiev, farklı bir macera yaşamak isteyenler açısından görülmesi gereken bir durak. Kültürel mirası, tarihi ve çeşitliliği ile de hayli ilgi çeken Kiev’i görmek için daha fazla bekleme; bizden söylemesi! 

Kaynak : Flypgs.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle