Orlando Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

Orlando Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

Orlando Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

Amerika’nın Florida Eyaleti’nde yer alan Orlando, subtropikal iklimi sayesinde yılın her dönemi ailenizle seyahat edebileceğiniz ve her gününüzün keyifle geçeceği bir şehir. Çünkü Orlando gezilecek yerler listesi çoğunlukla eğlence amaçlı tema parklarından oluşuyor.

Şehir planlaması tamamen eğlence turizmini geliştirme üzerine kurulu kentte ayrıca bilime ve sanat önem veren gezginlerin de ilgisini çekecek mekânlar bulunuyor.

Orlando’da yerli ve yabancı turistlerin en fazla ilgi gösterdiği yerler eğlence parkları.

1. Walt Disney World

Orlando Walt Disney World

Yeme-içme ve dinlenme alanlarının iyi konumlandırılması sayesinde tamamını rahat bir şekilde gezebileceğiniz Walt Disney World, Lake Buena Vista’da bulunuyor ve kent merkezinden ulaşımı oldukça kolay.

Orlando’da gezilecek yerler dendiğinde ilk akla gelen mekân olan eğlence merkezi 1971’de açılmış. Toplamda 122 km² alanı kaplayan tesisin içerisinde 4 tema parkı, 2 su parkı, birkaç golf sahası, bir kamp alanı ve çok sayıda otel bulunuyor.

İçerisindeki otellerde konaklama yapanlar tesise erken giriş ve alışveriş paketlerinin teslimatı gibi ayrıcalıklardan yararlanabiliyor.

2. Universal Studios Florida

Orlando görülecek yerler Universal Studios Florida

Konaklama seçeneklerine sahip Universal Studios Florida, açıldığı 1990 yılından beri Orlando’nun cazibe merkezlerinin başında geliyor. Kaliforniya’daki tesise göre daha küçük boyutta olan parkın 4 ana bölümü bulunuyor.

Harry PotterSpidermanJurassic Park gibi Universal Studios tarafından hayata geçirilen dünyaca ünlü film şovlarının görülebileceği park dünyanın en büyük Hard Rock Cafe’sine ve adrenalin bağımlısı yetişkinlerin hoşuna gidecek hız trenlerine ev sahipliği yapıyor.

3. SeaWorld Orlando

Orlando SeaWorld Orlando

Mobil uygulaması aracılığıyla içerisinde bulunan tesislerin yerleri ve içerikleri hakkında detaylı bilgi edinebileceğiniz SeaWorld Orlando 1973 yılında ziyarete açılmış.

Ziyaretçilerinin konaklama yapabileceği konforlu otelleri barındıran tesiste “denizler” adı verilen 8 farklı bölüm yer alıyor.

Her yaştan tatilcinin ilgisini çekecek gösterilerin yapıldığı tema parkında su canlılarının bakıldığı, tedavilerinin gerçekleştirildiği ve barınmalarının sağlandığı tesisler de bulunuyor.

4. Disney’s Hollywood Studios

Orlando Disney's Hollywood Studios

Walt Disney World içerisinde yer alan ve çocuklara yönelik gösterileri ile ilgi toplayan Disney’s Hollywood Studios 1989 yılından beri hizmet veriyor.

Canlı performansların sergilendiği, havai fişek gösterileriyle renklenen eğlence parkının havadan Mickey Mouse şeklinde görülen alanında bulunan farklı temalı 6 bölüm 09.00-20.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

5. Disney’s Animal Kingdom

Orlando gezilecek yerler Disney's Animal Kingdom

Orlando gezilecek yerler listesinde sıradaki eğlence merkezi, her yaştan hayvanseverin hoşuna gidecek içeriğe sahip. Çünkü Walt Disney World içerisinde ziyaret edilebilen bir başka tema parkı olan Disney’s Animal Kingdom‘da Çöl, Afrika, Asya, DinoLand gibi farklı konseptlerde 6 farklı gözlem alanı bulunuyor.

Diğer bölümlerde olduğu gibi temaya yönelik Disney karakterlerinin bulunduğu gösterilerin sunulduğu parkta hız trenine binebilir veya safari turlarına katılabilirsiniz.

6. Discovery Cove

Orlando'da gezilecek yerler Discovery Cove

SeaWorld ve Aquatica ile birlikte kentin 3 büyük okyanus temalı parkından birisi olan Discovery Cove, Orlando’nun kent merkezinin dışında bulunuyor.

2000 yılında açılan parkta ziyaretçilerin binlerce tropikal balık ile birlikte yüzebildiği bir mercan resifi ve tatlı su ekosisteminin tanıtıldığı alan bulunuyor.

Yunus ve köpekbalığı akvaryumları gibi klasik bölümlerin de bulunduğu tesiste gün boyunca gösteriler ve eğitim aktiviteleri düzenleniyor.

7. Wet’n Wild Orlando

Wet'n Wild Orlando

Universal Studios içerisinde yer alan su parkı olan Wet’n Wild Orlando 1977 yılında, SeaWorld’ün yaratıcısı George Millay tarafından kurulmuş.

Alanında ülkenin ilk eğlence tesisi unvanını taşıyan parkta, güvenliğin her zaman için ön planda tutulduğu bir havuz ile her biri farklı yapı ve boyutta 17 kaydırak bulunuyor.

(31 Aralık 2016’da kapatılacak olan parkın yerine Volcano Bay isimli yeni bir su parkının açılması planlanıyor.)

8. Epcot

Orlando Epcot

Tam adı EPCOT Center olan tema parkı açılış tarihine göre Walt Disney World içerisinde hizmet veren dört tesisten ikincisi konumunda.

300 dönümlük bir alan üzerine inşa edilen ve 1982 yılında açılan tema parkı çocuklara geleceğin dünyasını ve uzayı anlatmayı amaçlıyor. NASA’nın danışmanlığında kurulan parkta içerisinde gösterilerin yapıldığı dev bir küre, 17 ülkenin kültürünün tanıtıldığı alanlar, geleceğin dünyasında yaşanacağı öngörülen teknolojik ve bilimsel gelişmelerin anlatıldığı bir bölüm bulunuyor.

9. Islands of Adventure

Orlando Islands of Adventure

Adından da anlayabileceğiniz üzere macera teması üzerine kurulmuş olan Islands of Adventure Universal Studios’un en çok ilgiyi çeken bölümlerinin başında geliyor.

Eğlence merkezinin genişletilme kararının ardından 1999 yılında açılan parkın 6 adası Marvel kahramanları, çizgi film karakterleri, Jurassic Park dinozorları gibi hayranların ilgisini çekebilecek bölümler içeriyor.

Park içerisinde ayrıca fantastik filmlerde kullanılan “Hogwarts” gibi mekânların kopyaları yer alıyor.

10. Magic Kingdom

Orlando gezilecek yerler Magic Kingdom

Walt Disney dendiğinde akla gelen ilk görüntü olan Cinderella Şatosu’nun bulunduğu Magic Kingdom, Walt Disney World Orlando’nun kuruluşunda açılan ilk bölüm olma özelliğini taşıyor.

15 hektarlık alan içerisindeki 7 ayrı bölümden oluşan parkta çocuğunuzla birlikte canlı performansları izleyebilir, oyuncaklara binerek keyifli saatler geçirebilir, etkinliklere katılarak Disney’in büyülü dünyasından eğlenceli anılarla ayrılabilirsiniz.

11. Aquatica

Orlando Aquatica

Aynı zamanda SeaWorld’ü de yöneten eğlence parkı zinciri tarafından 2008 yılında kurulmuş olan Aquatica, Orlando’da gezilecek yerler listesinde deniz hayatını, su eğlenceleri ile birleştirdiği için özel bir yere sahip.

Deniz yaşamını konuklarına detaylı bir şekilde aktararak farkındalık yaratmayı amaçlayan tema parkında yunus havuzunun yanı sıra her yaş grubundan bireyin eğlenebileceği çok sayıda yüzme havuzu ve kaydırak bulunuyor.

12. Madame Tussauds Orlando

Orlando gezilecek yerler Madame Tussauds

Dünya çapında ün kazanmış, 200 yıllık müzeler zincirinin Orlando halkası olan Madame Tussauds Orlando sinema, sanat, spor gibi birçok alanda kitleleri peşinden sürükleyen yıldızların balmumu heykellerine ev sahipliği yapıyor.

Kent merkezine oldukça yakın konumdaki müzenin içeriği diğer şehirlerdekiler kadar büyük olmasa da otantik yapısıyla ünlülere yakın olma hissini ziyaretçilerine çok iyi yansıtıyor.

13. Kennedy Space Center

Orlando gezilecek yerler Kennedy Space Center

Cape Canaveral’da faaliyet gösteren dünyaca ünlü uzay merkezi Kennedy Space Center, kent merkezinden arabayla bir saat uzaklıkta. NASA’nın insanlı uzay uçuşlarını gerçekleştirdiği ve 1968 yılından beri kullanılmakta olan tesisin bir kısmı internetten veya kapıda bilet alınarak gezilebiliyor.

Roketlerin frlatılma anlarının izlenebildiği, astronotlarla tanışma şansınızın olduğu uzay merkezinin ziyaretçilere ayrılmış bölgesinde çeşitli turlar düzenleniyor.

14. Basilica of Mary, Queen of the Universe

Orlando Basilica of Mary, Queen of the Universe, Orlando

Walt Disney World’ün büyük açılışının ardından bölgeyi binlerce Katolik’in ziyaret edeceği düşüncesiyle kurulan Basilica of Mary, Queen of the Universe, Orlando, bölge mimarisine uygun binası ve dekorasyonuyla kısa sürede yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bir yer haline gelmiş.

Polonya asıllı heykeltıraş Jerzy Kenar tarafından bronzdan yapılan “Anne ve Oğul” heykelinin bulunduğu kilisenin müze bölümünde dünyanın çeşitli yerlerinden gelen eserler sergileniyor.

15. Charles Hosmer Morse Museum of American Art

Orlando Charles Hosmer Morse Museum of American Art

Zengin içeriğiyle sanatseverlerin Orlando gezilecek yerler listelerinde kendisine yer bulan müze Charles Hosmer Morse Museum of American Art, 1942 yılında Jeannette Genuis McKean tarafından kurulmuş.

Winter Park’ta yer alan müzede Amerikalı ressam ve tasarımcı Louis Comfort Tiffany’nin mücevher, çömlek, cam sanatı, tablo çalışmaları ile Long Island’daki evinden getirilen mimari parçalar sergileniyor.

Pazartesi ve tatil dönemlerinde kapalı tutulan müze salıdan cumartesiye 9.30-16.00, pazarsa 13.00-16.00 saatleri arasında ziyaret edilebiliyor.

Kaynak: gezipgordum.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0