Oskarlık Filmlerinin Çekildiği 10 Gezilecek Yer

filminin çekildiği yerler Gezi Rehberi

Oskarlık filmlerinin çekildiği yerler beğenerek izlenen sahnelerin arka planını seyircilere sunuyor. Gezi rotası arayanlar için etkileyici bir alternatif olabilir.

Oscar ödüllü filmler küresel düzeyde etkiye sahip görselleri barındırıyor. Yenileri giderek artan filmlerin çekildiği alanlar ise ayrıca bir merak konusu denebilir. Seyahat rotalarındaki film setleri sabit bir yer olmamakla beraber dikkat çekici arka planlar oluşturuyor.

1 Avatar | Çin Zhangjiajie  2009

3 adet Oscar ödülü olan Avatar filmi bilim kurgu sahneleriyle dikkat çeken bir filmdir. Özel görsel efektler kullanılan bu filmde Çin Zhangjiajie Ulusal Orman Parkı’nda sahneler geçiyor. Hayali gezegen sunan filmde Pandora isimli yer ise Hawaii’de bulunuyor.

2 Gladyatör |Bourne Woods 

5 Oscar ödülü alan Gladyatör filminde bolca dövüş sahneleri bulunuyor ve Fas Ait Ben Haddou’da çekilen sahneler olduğu biliniyor. Tarihi Roma dönemini anlatan filmde çekim alanı Fas dışında İngiltere’de de geçiyor. Bourne Woods ormanlarında açılış sahnesi geçiyor.

3 Forrest Gump | Lincoln Anıtı

Kendine has bir karakteri olan Forrest Gump’ı konu edinen Oscar ödüllü film kavuşma sahnesiyle dikkat çekiyor. Lincoln Anıtı’nın bu filmde özel bir yere sahiptir. Jenny ve Forrest Gump’ın kavuşma sahnesi burada gerçekleşmiştir. En iyi erkek oyuncu gibi birçok Oscar kazanan filmde daha çok sayıda yer geçmektedir.

4 Moulin Rouge | Paris

Oscar ödülü alan filmle özdeşleşen Paris Moulin Rouge, aynı anda turistik bir yer olmasıyla biliniyor. 2002 Oscar ödül töreninde en iyi sanat yönetimi dalında ödül alan filmin bu özelliği Parislileri de heyecanlandırıyor.

5 Mad Max Fury Road |Naimb Çölü

Mad Max Fury Road filmi Naimb Çölü sahneleriyle dikkat çeken Oscar ödüllü filmdir. Neredeyse tüm sahnelerin çölde geçtiği filmin çekimi Nambiya’da geçmiştir. 2015 yapımı film birçok dalda ödül kazanmıştır. En iyi kostüm tasarımı, en iyi kurgu bunlardan biridir.

6 The Revenant | Leonardo Di Caprio Kananaskis Şehri

En iyi yönetmen, erkek oyuncu gibi ödülleri alan The Revenant filmi Kanada sahneleriyle dikkat çekmektedir. Kananaskis Şehri Kanada Alberta bölgesinde yer alan bir yer ve 2015 senesinde Oscar ödülü alan filmin de alt yapısını oluşturuyor. Leonardo Di Caprio  bu filmle Oscar ödülü almıştır.

7 Brooklyn | Oscar Ödüllü 1950 Görüntüleri

Brooklyn filmi adından da anlaşıldığı üzere Brooklyn’de geçen dram filmi…  3 dalda Oscar kazanan filmde 1950 yılındaki görüntüler dikkat çekiyor. Dönem filmi olan yapım, günümüzde Coney Adası olarak bilinen bir yerde de sahneler barındırıyor. Filmin Oscar aldığı dallar ise en iyi film, en iyi kadın oyuncu ve en iyi uyarlama senaryodur.

8 Milyoner | Slumdog Millionaire

Taj Mahal’da çekimleri olan Milyoner filmi Mumbai’de birçok sahneye ev sahipliği yapmaktadır. Görülmesi gereken yerler arasındaki film 2008 yılında birçok ödülü toplamıştır. En iyi görüntü yönetmeni, en iyi film müziği, en iyi yönetmen dallarında ödüller almıştır.Taj Mahal günümüzde özellikle ziyaret edilen yerler arasında en dikkat çekenlerden biridir.

9 Les Miserables 2012 | Görkemli Winchester Katedrali

Les Miserables filmi Oscar ödüllerine damgasını vuran bir seçenek olarak dikkat çekiyor. Filmde İngiltere’de bulunan Winchester Katedrali sahnelerine yer veriliyor. Katedral en görkemli yapılardan biri olarak dikkat çekiyor. Görülmesi gereken yerler arasındaki bu yerde çekilen filmde, 3 Oscar ödülü kazanılmış.

10 Braveheart Cesur Yürek|  İskoçya Dağlıkları 1995 Braveheart Cesur Yürek filmi İskoçya Dağlıkları’nda çekimi yapılan popüler filmler arasındadır. Görsel efektleriyle dikkat çeken yapım İzlanda ve İngiltere sahneleriyle de dikkat çekmektedir. Film Oscar ödülleri kategorilerinde 5 dalda ödül almış ve büyük beğeni toplamıştır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle