Osmanlı’nın Mirası Mısır Çarşısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

Mısır Çarşısı turistik önemiyle Osmanlı Dönemi miraslarından biridir. Birçok kişinin sıkça ziyaret ettiği Mısır Çarşısı, popülerliğini bugün de korumaktadır. Mısır Çarşısı İstanbul ilindeki Osmanlı mirası yapılar arasında bulunmaktadır. Birçok dükkanın olduğu çarşı içinde geniş bir ürün kategorisini bulmak mümkündür. Senenin her döneminde dikkat çeken mimarisi ve ürünleriyle ziyaretçi toplamaktadır. Mısır Çarşısı’nda Ne Satılıyor? Osmanlı kültürünün etkilerini görebileceğiniz Mısır Çarşısı’nda birçok ürün satışa sunulmaktadır. Aktarlarda satılan birçok ürün türü Doğal bitkisel ilaçlar Eski geleneklerde kullanılan kabuk türleri Çiçek tohumları Özel baharat türleri Şarküteri ürün çeşitleri Nadir bulunan bitki kökleri Kuruyemiş Doğal enerji veren gıda malzemeleri vs. satışa sunulmaktadır. Mısır Çarşısı ve Kapalı Çarşı Farkı Nedir? İstanbul Mısır Çarşısı ve Kapalı Çarşı bazen birbirine karıştırılabilen yerlerdir. Kapalı Çarşı daha büyük bir alanı kapsamaktadır. Mısır Çarşısı küçük çaplı bir Kapalı Çarşı olarak bilinmektedir. Daha küçük ölçüde bir kapalı çarşı olarak ayrılmaktadır. Mısır Çarşısı Haliç kıyısında bulunmaktadır. Mısır Çarşısı Nerede? İstanbul’daki meşhur kapalı çarşılardan biri […]

Osmanlı’nın Mirası Mısır Çarşısı Hakkında Bilmeniz Gerekenler 

Mısır Çarşısı turistik önemiyle Osmanlı Dönemi miraslarından biridir. Birçok kişinin sıkça ziyaret ettiği Mısır Çarşısı, popülerliğini bugün de korumaktadır.

Mısır Çarşısı İstanbul ilindeki Osmanlı mirası yapılar arasında bulunmaktadır. Birçok dükkanın olduğu çarşı içinde geniş bir ürün kategorisini bulmak mümkündür. Senenin her döneminde dikkat çeken mimarisi ve ürünleriyle ziyaretçi toplamaktadır.

Mısır Çarşısı’nda Ne Satılıyor?

Osmanlı kültürünün etkilerini görebileceğiniz Mısır Çarşısı’nda birçok ürün satışa sunulmaktadır.

 • Aktarlarda satılan birçok ürün türü
 • Doğal bitkisel ilaçlar
 • Eski geleneklerde kullanılan kabuk türleri
 • Çiçek tohumları
 • Özel baharat türleri
 • Şarküteri ürün çeşitleri
 • Nadir bulunan bitki kökleri
 • Kuruyemiş
 • Doğal enerji veren gıda malzemeleri vs. satışa sunulmaktadır.

Mısır Çarşısı ve Kapalı Çarşı Farkı Nedir?

İstanbul Mısır Çarşısı ve Kapalı Çarşı bazen birbirine karıştırılabilen yerlerdir. Kapalı Çarşı daha büyük bir alanı kapsamaktadır. Mısır Çarşısı küçük çaplı bir Kapalı Çarşı olarak bilinmektedir. Daha küçük ölçüde bir kapalı çarşı olarak ayrılmaktadır. Mısır Çarşısı Haliç kıyısında bulunmaktadır.

Mısır Çarşısı Nerede?

İstanbul’daki meşhur kapalı çarşılardan biri olan Mısır Çarşısı Çiçek Pazarı yanında yer almaktadır. Eminönü, Yeni Camii arka bölümünde kalan çarşı pazar günleri de halka açık olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. İstanbul’a ziyarete gelen birçok kişinin görmeden gitmediği yerlerden biridir.

Mısır Çarşısı’na nasıl gidilir sorusu için Eminönü’ne geldiğinizde yürüyüş mesafesinde çarşı içerisinde yer alabilirsiniz. Taksim’den gelecekler için Galata üzerinden yürüyerek ulaşım sağlanabilir. Hangi konumdan Mısır Çarşısı’na ulaşılacaksa en yakın istikametler bunlar olacaktır.

Mısır Çarşısı Neden Ünlü?

Mısır Çarşısı Osmanlı Dönemi etkilerini taşıması ve bitkisel şifa kaynaklarını barındırmasıyla sıkça anılmaktadır. Birçok aktarda olmayan bitki çeşitlerini, doğal ilaç türlerini burada bulmanız mümkündür. Mimari açıdan da kendine has bir kültürel yapısı bulunmaktadır. Fiyatlarının uygun olmasının da ün kazanmasında etkisi olmuştur.

Mısır Çarşısı Mimarisi

Mısır Çarşısı’nın yapısı L kapı şeklini almaktadır. Kapı sayısına bakıldığında 6 tane giriş yeri görülebilir. Mısır Çarşısı’nın eski dönemlerde üst katında mahkeme olduğu bilinmektedir. Küçük bir şehri andıran bu yapı bugün kullanılmasa da Bizans, eski Mısır dönemi etkilerini de barındırmaktadır.

Eski Mısır coğrafyasında ticaret yapılan alanlarda sorunları çözen yapılar da aynı yerlerde bulunmaktaydı. Osmanlı Devleti döneminde aynı mantık sürdürülmüş ve yapı genişletilerek daha verimli hale getirilmiştir.

Mısır Çarşısı Yangınları Ne Zaman Oldu?

Mısır Çarşısı’nın geçmiş dönemlerde birçok yangına maruz kaldığı bilinmektedir. 1691 ve 1941 yıllarında büyük yangınlar atlatarak restorasyonu yapılmıştır. Restorasyon 1943 senesinde gerçekleşmiştir.

Mısır Çarşısı Tarihi Hakkında Bilgiler

Çarşının isminde eski dönemlerde Yeni Çarşı ve Valide Çarşısı isimlerinin geçtiği bilinmektedir. İnşası Mısır’dan gelen vergilerle olduğundan ismi bugünkü halini almıştır.

Eminönü Mısır Çarşısı tarihinin Bizans dönemi Makro Envalos etkileriyle inşa edildiği kaydedilmiştir.1660 senesinde yapıldığı bilinen mimarinin başlangıç döneminde Turhan Sultan ismi geçmektedir. 

Mısır Çarşısı İçinde Kaç Dükkan Var?

 Mısır çarşısı içerisinde çok sayıda kol ve dükkan bulunmaktadır. Uzun ve kısa kol bölümlerinde yer alan dükkan sayısı değişmektedir.

 • Uzun kolunda 46 vardır.
 • Kısa kolunda 36 tane dükkan bulunmaktadır.
 • Toplamda 88 adet eyvan ve dükkan bulunmaktadır.
 • Tahmis Sokağı bölümüne doğru olan kısmında 18 dükkan vardır.
 • Koridor ile dükkan bağlantıları açık bölümlerle temas kurmaktadır.
 • Dükkanların yerleşim alanına bakıldığında bodrum kat üzerine zemin kat şeklinde bir düzen olduğu görülmektedir.
 • Aydınlatma pencereleri çarşının koridorunda yer almaktadır. Hücrelerin kubbelerine doğru bir oluşum vardır.
 • Mısır çarşısı Eminönü dükkanlarında dikdörtgen mekan ve bağlantı alanları görülmektedir.
Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 8 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 10 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 1 yıl önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.