Panama’da Görülmesi Gereken 5 Yer

panama'da gezilecek yerler Gezi Rehberi

Eşsiz doğa güzellikleri ile dikkat çeken Panama turizmin ilgi odağı burada yer alan Panama’da görülmesi gereken yerler listesini sizler için derliyoruz.

Panama’da görülmesi gereken 5 yer hakkında Panama’da turizm açısından birçok mekan bulunuyor hem doğal hem de tarihi güzellikleri ile ön plana çıkan Panama Orta Amerika bölgesinde yer alan bir ülke olarak dikkat çekiyor, yaklaşık 5 milyon nüfuslu bir ülke de olması bakımından aynı zamanda Kolombiya ile de komşu bir ülke olmasından dolayı birçok özelliği de Kolombiya ile benzer özellikler taşıyor.

Panama’nın başkenti Panama City ise Orta Amerika’da yer alan Karayip Denizi ile Büyük Okyanus’un kuzey kıyısında yer alan aynı zamanda Kolombiya ve Kosta Rika ülkelerinde bulunan Panama Cumhuriyeti’nin başkentidir. Şehirde yer alan tropikal iklim sayesinde yıl boyunca iklim olunca farklılıklar bulunuyor. Yıllık ortalama hava sıcaklığı ise 27 derece. Özellikle bankacılık, turizm ve ticaretin ilgi odağı olmaya devam ediyor.

Panama Kanalı

Panama’nın belki de en çok bilinen bölgelerinden birisi olan Panama Kanalı ülkeye ekonomik açıdan büyük bir katkı sağlıyor. Stratejik açıdan da önemli bölge olan bu yer aynı zamanda Büyük Okyanus ile Atlantik Okyanusu’nu birleştiren bir özelliğe sahip. Bu yer aynı zamanda 77 km uzunluğa sahip olan bir kanal olup aynı zamanda 1914’te ABD tarafından inşa edilerek hizmete açılmıştır.

Hem deniz ticareti hem de ulaşımına da büyük katkı sağlayan Panama Kanalı deniz ulaşımında yolculuk sürelerini de yarı yarıya indirmiş. 1 senede binlerce geminin geçtiği bu kanal Panama’da görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor.

Panama Viejo

Eski Panama olarak da bilinen bölge de yer alan bu bölge de yer alan tarihi eski anıtlar da önemli mekanlar bulunuyor, bunlar arasında yer alan Panama Viejo, Modern kentin banliyölerinden birisi olarak bu bölge 1997 yılında UNESCO Dünya Mirasları Listesi’ne girmeyi başaran bir yer. 1519 yılında Pedro Arias Davila isimli bir kişi tarafından yapılan bu mekan aynı zamanda 100 kişilik bir topluluğun emekleriyle kurulan bir bölgedir. Pasifik Okyanusu üzerinde ilk kalıcı yer olması bakımından önemli bir turistik alandır.

Amerika Köprüsü

Dünya üzerinde yapılan köprülerin en devasa olan köprülerden birisi olan Amerika Köprüsü’de önemli bir turistik alan olarak dikkat çekiyor, Amerika Köprüsü aynı zamanda Büyük Okyanus ile Panama Kanalı’nı birbirine bağlayan bir köprüdür. Yüksekliği 117 olup uzunluğu ise 1654 metre olan bu köprünün yapımına ise 1959 yılında başlanarak 1962 yılına kadar tamamlanıp kullanıma açılmıştır.

Metropolitan Natural Park

Doğa harikası olan Metropolitan Natural Park da önemli bir doğa harikası olarak dikkat çekiyor 1974 yılında Panama Kanalı hakkında yapılan görüşmeler sonucunda ortaya atılan fikir doğrultusunda bir sit alanı oluşturma fikri atılmış bunun üzerine Metropolitan Naturel Park’ın yaptırılmasına karar verilmiştir. Oluşturulan bu park aynı zamanda şehir sınırları içerisinde bulunup aynı zamanda yabani hayatın devam edebileceği tek yer olarak dikkat çekiyor.

Ancon Tepesi

Panama’da yer alan bir diğer bölge de Ancon Tepesi olup bu yer de konum ve yükseklik olarak 654 metre olup Panamanın en yüksek tepesidir. Buradan Panama’nın uzaktan görünüşüne tanık olabilirsiniz. Aynı zamanda bu bölge Amerika Silahlı Kuvvetleri tarafından inşaa edilmiş bir bölge olmasından dolayı aynı zamanda yer altı sığınakları da bulunuyor. Panama Ancon Tepesi de Panama da gezilecek alanlar listesinde yer alıyor.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle