Paris’te Gezilecek En Popüler 10 Yer

paris görülmesi gereken 10 yer Avrupa

Paris’te gezilecek en popüler 10 yer, mutlaka görülmesi gereken yerler, Paris’te gezilecek tarihi yerler.

Paris’te gezilebilecek en popüler 10 yer, Paris, Fransa’nın en ünlü en bilindik şehirlerinden birisidir. Paris, görülebilecek en turistik ve popüler yerlerden biridir. Yani neredeyse her sokakları her caddeleri çok özel ve güzeldir. Oraya bir kere gidince her yıl gitmek isteniyor. Her yıl her yerden milyonlarca turist, gezgin Paris’i görmek için geliyor.  Burada en güzel tarihî yerler, en güzel eğlence mekanları, en güzel tatil mekanları bulunmaktadır. Şehir olarak turist ve gezgin seven sıcakkanlı bir yerdir.

1.Eyfel Kulesi

Eyfel Kulesi, Paris’te mutlaka gidilmesi gereken yerlerin en başında yer alır.  Eyfel tarihe mühendislik harikası olarak geçmiştir. Eyfel Kulesi 3 seyir terasına sahiptir. Aynı zamanda ikonik yapıya sahip olan kule, Fransız Devrimi’nin 100. yıl kutlamaları çerçevesinde gerçekleştirilen Expo Fuarının giriş kapısı olarak kente kazandırılmıştır.

2. Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali, Sen Nehri arasındaki kıyıya inşa edilmiştir. Aynı zamanda bu yer dini tapınak görevide üstlenmektedir. Burası Romalılar ve Keltler tarafından kutsal kabul edilen dini bir yerdir.

3. Louvre Müzesi

Müze, 14.yüzyıl başlarında kraliyet ailesinin barınma ihtiyacını karşıladığı bir saraydır. Louvre Müzesi,  mimari açıdan eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Bu yüzden genellikle gündüzleri çok kalabalık olmaktadır. Kalabalık sevmeyen kişiler sabahın ilk saatlerini, ya da akşamın son saatlerini tercih edebilir.

4. Montmartre (Ressamlar Tepesi)

Montmartre, genellikle ressamlar tepesi olarak anılır. Burada sanat dünyasının en önemli isimlerinin eserleri yer almaktadır. Paris gelen kişilerin mutlaka ziyaret etmesi gerekir.

5.Şanzelize Caddesi

Şandelize Caddesi, eğlenmeyi seven, alışveriş yapmayı seven, lüx otellerde kalmak isteyen, en güzel yemeklerin olduğu bir caddedir. Cadde baştan sonra ışıl ışıl, her saat canlı ve hareketlidir. Cadde içerisinde bir sürü alışveriş mağazaları bulunmaktadır.

6.Sacre Coeur Bazilikası

Sacre Coeur Bazilikası, eşsiz biz güzelliğe sahiptir. Sacre Coeur Bazilikası, Bizans mimarisinden kalıntılar taşıyan dini bir yapıdır. Etrafında birçok mimariye ev sahipliği yapar. Aynı zamanda ziyarete giden kişilerin içerisindeki 300 basamağı aşıp kubbesine ulaşıp muhteşem manzaraya eşlik edebilirsiniz. Buraya çıkmak biraz zahmetlidir. Ama bu eşi benzeri olmayan yapıt ve manzarası için değerdir.

7.Zafer Takı

Şanzelize’ye giderken yolun üstünde Zafer Takı’nı görebilirsiniz. Yapıt 30 yıl sonunda tamamlandığı için oldukça değerli ve önemlidir. Özellikle gün doğumu ve gün batımı zamanlarında kalabalık olur, ziyaretçiler seyir terasına çıkarak manzaranın tadını çıkarıp, keyifli dakikalar geçirirler.

8. Orsay Müzesi

Orsay Müzesi çok değerli bir müzedir. İçerisinde birçok sanat eserleri, değerli tablolar bulunmaktadır. Orsay Müzesi’ni gezerken dünyaca ünlü Van Gogh, Cezanne, Manet v Monet gibi kişilerin eserlerini de bakmanız tavsiye edilir.

9. Sen Nehri

Sen Nehri, Paris’te mutlaka görülmesi gereken yerlerin basında gelir. Muhteşem manzarası ile kentin diğer ucuna da görme özelliği ile oldukça dikkat çekicidir. Aynı zamanda bu manzaraların dışında akarsuyun içinde yapılan tekne turları da oldukça keyifli geçmektedir. Bu turlar ziyarete gelenlerin olmazsa olmazıdır.

10. Pompidou Merkezi Pompidou Merkezi, şehrin kültürel anlamda en önemli parçalarından biridir. Icerisinde  mağaza, sinema, kütüphane, restorant, oyun alanı bircok alan bulunmaktadır. Bu merkez aynı zamanda 2000 yakın esere ev sahipliği yapmaktadır. Pompidou Merkezi, dışarıdan bakıldığında çok güzel endüstriyel bir yapıttır. Buraya gelenler bütün gününü başka bir yere gitme gereksinimi duymadan burada geçirebilirler.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle