Parma Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

250 bin nüfuslu Parma Kuzey İtalya’nın Emilia–Romagna Bölgesi’ndeki en büyük kenti ve parmesan peynirinin de ana vatanı. Kent antik çağlardan bugüne kadar çetin dönemlerden geçmiş ve İtalya’nın gelişmesinde de önemli rolü olmuş. Romalılardan Fransızlara kadar farklı yönetimler geçirdikten sonra 1860 yılında İtalya Krallığı’nın ayrılmaz bir parçası olan şehir zengin ve köklü tarihinden gelen pek çok önemli dini, kültürel, mimari siteye ev sahipliği de yapıyor.   Parma Gezilecek Yerler Listesi Parma gezilecek yerler yazısında bahsedeceğim yapılar göz önüne alındığında kent başta tarih, arkeoloji ve sanat severlere onlarca seçenek sunuyor.  Ünlü besteci Giuseppe Verdi’nin de memleketi olan Parma Kuzey İtalya’nın göz ardı edilen, zaman zaman büyük turlarla uğranmadan geçilen ve değeri çok da fark edilmemiş olan incisi. Ancak bu bölgeye gidiyorsanız veya İtalya turu yapacaksanız 1-2 gününüzü Parma’ya ayırmadan dönmemenizi tavsiye ederim. Pişman olmayacaksınız. 1. Parma Katedrali (Parma Cathedral)   Duomo Meydanı’nda yer alan Parma Katedrali tarihi 11. YY’a uzanan bir Roma Katolik kilisesi. Sütunlarla süslü ön cephesi, zarif ve detaylı […]

Parma Gezilecek Yerler Listesi | En Güzel 15 Yer!

250 bin nüfuslu Parma Kuzey İtalya’nın Emilia–Romagna Bölgesi’ndeki en büyük kenti ve parmesan peynirinin de ana vatanı. Kent antik çağlardan bugüne kadar çetin dönemlerden geçmiş ve İtalya’nın gelişmesinde de önemli rolü olmuş.

Romalılardan Fransızlara kadar farklı yönetimler geçirdikten sonra 1860 yılında İtalya Krallığı’nın ayrılmaz bir parçası olan şehir zengin ve köklü tarihinden gelen pek çok önemli dini, kültürel, mimari siteye ev sahipliği de yapıyor.

 

Parma Gezilecek Yerler Listesi

Parma gezilecek yerler yazısında bahsedeceğim yapılar göz önüne alındığında kent başta tarih, arkeoloji ve sanat severlere onlarca seçenek sunuyor. 

Ünlü besteci Giuseppe Verdi’nin de memleketi olan Parma Kuzey İtalya’nın göz ardı edilen, zaman zaman büyük turlarla uğranmadan geçilen ve değeri çok da fark edilmemiş olan incisi. Ancak bu bölgeye gidiyorsanız veya İtalya turu yapacaksanız 1-2 gününüzü Parma’ya ayırmadan dönmemenizi tavsiye ederim. Pişman olmayacaksınız.

1. Parma Katedrali (Parma Cathedral)

 

Duomo Meydanı’nda yer alan Parma Katedrali tarihi 11. YY’a uzanan bir Roma Katolik kilisesi. Sütunlarla süslü ön cephesi, zarif ve detaylı iç dekorasyonu ve Correggio (Antonio Allegri) tarafından yapılan Bakire Meryem freski katedrali bu kadar etkileyici yapan detaylardan sadece birkaçı.

Yapımı 1074 yılında Kardinal Count Guibido tarafından başlatılan katedral Rönesans sanatının en büyüleyici eserlerini içeriyor. Bunlar arasında; Benedetto Antelami’nin kabartma rölyefleri, Gerolomo Mazzola Bedoli ve Lattanzio Gambara’nın İsa’nın hayat hikayesini anlatan freskleri, Giambono Di Bissono’nun heykelleri de yer alıyor.

2. Vaftizhane (Baptistery)

 

Parma Katedrali’nin hemen yanında yer alan devasa sekizgen yapı 1196 yılında yapılan vaftizhane. Şehrin katedralle birlikte iki önemli simgesinden biri olan Baptistery, Romanesk usulü inşa edilmeye başlanmış olsa da yapımı 100 yıla kadar uzuyor ve Gotik stilinde tamamlanıyor. Dolayısıyla ülkenin geçirdiği değişime de hem tanıklık ediyor hem de bunu bizlere de gösteriyor.

Sekizgen binanın her bir duvarı 13. veya 14. YY’lardan kalma dini freskler içeriyor ve yapıda İtalya’nın tanınmış kişilerinin heykelleri de yer alıyor. Çatısı ise farklı dini figürlere dair freskler içeren bölümlere ayrılmış.

3. Garibaldi Meydanı (Piazza Garibaldi)

Aslında Parma’da irili ufaklı onlarca meydan var ve hepsi birbirinden güzel, estetik ve etkileyici. Ancak Garibaldi Meydanı bunlar arasında en ünlüsü.

Kentin belediye sarayı, Comune di Parma ve Saint Paul the Apostole binalarıyla çevrili olan meydanda birkaç saat oturup kahve içerek, etrafı seyrederek zaman geçire bilirsiniz.

4. Pilotta Sarayı (Palazzo Della Pilotta)

 

Yapımına 1583 yılında başlanan ancak hiç bitirilemeyen Pilotta Sarayı aslında müzeler, sanat galerisi, kütüphane, tiyatro salonu ve bahçelerden oluşan büyük bir kompleks.

Tarih boyunca kraliyet sarayı ve adliye binası olarak da kullanılmış. Yapımının tamamlanmamış olması da burayı ilginç yapan özelliklerden çünkü dümdüz taş duvarlarla süslenmiş, dekore edilmiş duvarlar, sütunlu yollar estetik bir tezat oluşturmuş.

 

5. Farnese Tiyatrosu (Teatro Farnese)

 

4500 kişilik salon, yapıldığı 1618-1628 yıllarında dünyanın en büyük tiyatrosuymuş. Hatta orkestra çukuru bulunan ilk tiyatro ünvanını da elinde bulunduruyor.

II. Dünya Savaşı sırasında büyük hasarlar alsa da 1962 yılında aslında uygun olarak restore edilen Farnese Tiyatrosu dekorasyonundaki ahşap işçiliği ve ahşap eserlerle de son derece sıra dışı.

6. Saint John Evangelist Kilisesi (San Giovanni Evangelista)

 

Yapımı 1500 yılına kadar uzanan Saint John Kilisesi Rönesans ve Barok mimarinin de zevkli bir karışımı. Detaylı ve gerçekçi bir sanat eseri olan heykelleri, 73 metre yüksekliğindeki çan kulesi, şehrin ünlü sanatçısı Correggio ve öğrencisi Parmigianino’ya ait freskleriyle görülmeye değer bir tarihi yapı. Kilisede ayrıca sonradan eklenen bir manastır da yer alıyor.

7. Ducale Parkı (Parco Ducale)

Hep tarihi eserlerden, kiliselerden bahsediyorum ancak Parma park ve yeşil alanlar konusunda da son derece güzel örneklere sahip. “The Garden” adıyla da bilinen Ducale Parkı aslında küçük bir park.

Ancak hem huzurla dinlenme, hem ağaçların ve bitkilerin tadını çıkarma hem de Trianon Çeşmesi gibi daha küçük tarihi eserleri görme isteğiniz varsa birkaç saatinizi Ducale Park’da geçirmelisiniz. Ayrıca kentin düklük sarayı (Ducale Sarayı) da burada yer alıyor.

8. Belediye Binası (Palazzo Del Governatore)

Barok ve Neoklasik stilde tasarlanan yapının tarihi 1200’lü yıllara uzanıyor. Uzun süre boyunca kentin yönetim binası olan yapının içinde de mutlaka görmenizi önerdiğim Modern Sanatlar Müzesi yer alıyor.

9. Parma Arkeoloji Müzesi (Museo archeologico Nazionale di Parma)

Parma gezilecek yerler yazısındaki bana göre en etkileyici müze 1790 yılında kurulan arkeoloji müzesi. Koleksiyonunda Mısır’dan Avrupa’ya, tarih öncesi devirlerden Roma dönemine kadar son derece zengin eserleri bulunan Parma Arkeoloji Müzesi Pilotta Saray Kompleksi içerisinde yer alıyor.

10. Regio Tiyatrosu (Teatro Regio)

 

Bugün hala tiyatro temsilleri için kullanılan Regio Tiyatrosu’nın dış cephesine bakıp aldanmayın. Bu neoklasik tiyatro İtalya’da görebileceğiniz en büyüleyici dekorasyona sahip.

Kırmızı kadife ve varak süslerin karışımı ise mekanın ihtişamını daha da göz önüne çıkarıyor. Bu tiyatronun bir diğer önemi de Giuseppe Verdi’den dolayı opera kültürünün yaygın olması..

11. Parma Botanik Bahçesi (Orco Botanico Di Parma)

Bitki bilimi ve doğal güzellikleri sevenler için Parma gezilecek yerler yazısındaki tek önerim olan Botanik Bahçesi Parma Üniversitesi tarafından kurulmuş ve binlerce farklı bitki ile ağaç türünü barındırıyor. Hatta botanik bahçesinin bir bölümünde tropikal bitki ve ağaçlar da yer alıyor.

12. Parma Kardinallik Sarayı (Vescovado)

İlk olarak 1045 yılında yapımına başlanan Parma Kardinallik Sarayı 12. YY’da Kardinal Bernardo döneminde tamamlansa da  farklı kardineller döneminde restore edilmiş veya eklemeler yapılmış.

Rönesans ve Barok üsluplarının güzel bir karışımı olan yapı aslında benzerlerine kıyasla son derece sade. Son restorastonu 1900’lü yılların ortasında yapılan Kardinallik Sarayı Duomo Meydanı’nda yer alıyor ve günümüzde de kardinalin resmi konutu.

13. Santa Maria Della Steccata Kilisesi

 

Parma gezilecek yerler yazısının bir diğer etkileyici kilisesi de Santa Maria Della Steccata. Aslında kilisenin dış cephesi sade bir güzelliğe sahipken içi ve dekorasyonu çok daha detaylı, süslü ve görkemli.

Santa Maria Della Steccata Kilisesi’nde yer alan 4 kulenin dekorasyonunda altın varaklar öne çıkıyor ancak kilisenin en güzel yeri ana kubbesi. 

14. Saint Paul’ün Odası (Camera Di San Paolo)

Saint Paul Manastırı’nın bir parçası olan Aziz Paul’ün odası eğer gerçek bir sanat severseniz  Parma’da mutlaka görmeniz gereken yerlerden.

İtalyan Rönesansı’nın en önemli sanatçılarından Correggio’nun 1500’lü yılların başında yaptığı fresklerle dekore edilen oda aslında sadece bu freskler için bile ziyaret edilebilir. Sanatçının sonradan yerleşen tarzının aksine dini figürler içermeyen çalışmaları ve özellikle kubbesi görülmeye değer.

Bir şemsiye gibi 16 parçaya bölünen kubbede yaylar, oklar, köpekler, meyveler eğlenceli bir şekilde resmedilmiş. 

15. Torrechiara

 

Parma gezilecek yerler listesinin son maddesi. Kentin güneyinde, araçla yarım saatlik mesafede yer alan Torrechiara Kasabası hem İtalyan taşrasının doğal güzelliklerini, hem de 1400’lü yıllarda yapılan Torrechiara Şatosu gibi tarihi eserleri vaat ediyor.

Şatonun gezginlere sunduğu güzellikler ise; neredeyse ilk günkü gibi korunan dış cephesi ve görkemi, zarif ve detaylı iç dekorasyonu ise ünlü altın odası (Camera d’Oro).

Kaynak: gezipgordum.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.