Pasifik’in Gözdesi Bora Bora Adaları

Gezi Rehberi

Güney Pasifik’te, Fransız denizaşırı toprağı olan Fransız Polinezyası‘nda yer alan Bora Bora, kartpostallık manzaralarıyla büyüleyici bir güzelliğe sahip. Olağanüstü görünümüyle gerçek olamayacak kadar güzel, okyanusun ortasında tropikal bir ada olan Bora Bora, dünyanın en iyi balayı rotaları arasında gösteriliyor.

Zümrüt yeşili rengindeki ormanları, bembeyaz renkli kumsalları, kristal berrak denizi ile ada Hollywood yıldızlarının uğrak tatil destinasyonlarından biri.

Pasifik’in Gözdesi Bora Bora Adaları

Polinezyalı yerleşimlerin ilk olarak 4. yüzyılda ayak bastığı Bora Bora, Tahiti dilinde ‘ilk doğum’ anlamına gelen Pora Pora ismiyle anılıyor. Adaya Avrupalıların gelişi ise 1722 yılında olmuş. Kaşif James Cook, 1777’de adayı ziyaret etmiş. İngiliz Protestanların 1822’de kilise kurdukları ada 1842’den bu yana Fransız toprağı.

Pahia ve Otemani adlı iki volkanik yanardağın bulunduğu Bora Bora Adası’nın en yüksek noktası 727 metre. Ada, Fransız Polinezyası’nda deniz üzerinde bungalov tesislerinin kurulduğu ilk yerleşim yeri unvanına sahip.

Günümüzde cruise ve balayı turlarının gözde rotalarından olan ada, turkuaz rengin içerisinde zümrüt gibi parlıyor. Bora Bora tropik bir bölge. Buna rağmen muson yağmurları, kasırga ve hortum gibi doğal afetler yok. Tatil için oldukça cazip oldukça güvenli.

Ana dili Fransızca olan adada İngilizce de yaygın olarak kullanılıyor. Adada para birimi olarak Central Pacific Frankı kullanılıyor. Adada Schengen vizesi geçerli değil, Fransız Büyükelçiliği’nden ada vizesi almak gerekiyor.

Fransız Polinezyası Künye

Resmi Din: Hristiyan
Resmi Dil: Fransızca, İngilizce
Para Birimi: Central Pacific Franc
Saat Farkı: Türkiye’ den kışın 10 saat , yazın 12 saat ileri
Elektrik: 220 V
İletişim: Türkiye’yi aramak için ülke çıkış kodu 00, ardından Türkiye’nin kodu 90, şehir kodu ve telefon numarası eklenmesi gerekiyor. GSM hatları çalışıyor
Vize: Vize gerekiyor

Bora Bora’ya nasıl gidilir?

Bora Bora’ya Türkiye’den ulaşım bir hayli zor. Uzun süren çoklu aktarmalı uçuşları kullanmak gerekiyor. Bora Bora Adası’na gitmek için öncelikle Tahiti’nin başkenti Papeete’deki Tahiti Faaa Uluslararası Havalimanı’na ulaşmanız gerekiyor.

İstanbul’dan Paris ve Los Angeles üzerinden 8 saatlik bir uçuşla Tahiti’ye gidiliyor. New York, Osaka, Tokyo, Sidney ve Auckland gibi şehirlerden de aktarmalı uçuşlar var. Yeni Zelanda’dan 5 saat süren Tahiti yolculuğunun ardından Bora Bora’ya 45 dakikalık uçak yolculuğu ile varılıyor. Tahiti’den Bora Bora’ya feribotla 7-8 saat süren bir yolculuk yapmak gerekiyor. Türkiye-Bora Bora uçuş süresi en az 30 saat sürüyor.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle