Pegasus Airbus’ın ilk e-teslimat müşterisi oldu

Güncel Haberler

Airbus’tan yapılan açıklamada ilkk E-Teslimat (e-Delivery) müşterisinin Pegasus Havayolları’nın olduğunu duyuruldu.

Airbus’tan yapılan açıklamada ilkk E-Teslimat (e-Delivery) müşterisinin Pegasus Havayolları’nın olduğunu duyuruldu.

Sabiha Gökçen Havalimanı merkezli low cost havayolu şirketi Pegasus Havayolları, geçtiğimiz günlerde teslim aldığı 3 adet Airbus A321neo ve A320neo uçağını E-Teslimat ile aldı.

E-Teslimat 3 bölümden oluşmakta.

1. Satıcının yer uçuş ve bir takım testleri yapmasını içeren Technical Acceptance Completion (TAC) sürecinin tamamlanması. Bu süreçte Airbus şirketi havayolu şirketi adına uçaktaki yapılacak değişiklikler, teknik prosedürler ve tüm işlemleri gerçekleştirebilir.

2. Elekronik Mülkiyet Hakkı ( Electronic Transfer-of-Title (electronic ToT).

3. Uçağın boş uçuşu ve şirketin ana üssüne teslimi.

TAC ( TOT için önkoşuldur. ToT’nin tamamlanması için Airbus ’ve müşterilerin ekipleri yeni ve güvenli bir işbirliği platformunu olan “ e-SalesContracts ” ‘tan  yararlanır.  Bu platform – nerede olurlarsa olsunlar – kağıtsız, taslak hazırlamadan ve teslimat belgelerini ticari olarak pazarlıktan uzak ToT dijital imzasına kadar tüm sözleşme işlemlerini optimize edebilecekleri ve basitleştirebilecekleri gerçek zamanlı bir sanal ortam sağlıyor. Böylece bu platform, müşterinin kendi yetkili personelinin Airbus Dağıtım Merkezinde fiziksel olarak bulunma ihtiyacını ortadan kaldırır. TAC ve ToT formaliteleri tamamlandıktan sonra, sonraki uçağın alıcının üssüne boş uçuşu da sağlık açısından güvenli bir şekilde gerçekleştirilir. Böylece müşterinin kendi uçuş ekibi (veya atanmış bir üçüncü taraf) sterilize edilmiş uçağı alıp doğrudan geri uçabilir havayolunun ana üssüne gönderilir.

Bu teslimat şekli ile önümüzdeki günlerde bir çok şirketin uçaklarını teslim alacağı öğrenildi.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle