Penang’a Ne Zaman Gidilir?

Malezya’nın kuzeybatısında yer alan tatil cenneti Penang‘da yaygın olan ısı, nem ve şiddetli yağışları paylaşıyor. Ada, Nisan’dan Kasım’a kadar ıslak ve Aralık ile Mart ayları arasında kuru mevsimi ile Ekvator’a sadece iki mevsimi olacak kadar yakın. Penang’daki en yüksek turizm sezonu Yeni Yıl ve Çin Yeni Yılı ile çakışıyor. Aralık ile Ocak ayının sonları arasında neredeyse sabit olan güneş ışığı George Town sokaklarının parlak görünmesini sağlarken hakim olan sıcaklık ve nem tolere edilebilir aralıklarda kalıyor. Sıcaklıklar Şubat ve Mart’ta en kötü seviyede oluyor.Nisan’dan Kasım ayına kadar yağışlar artarak güneybatı muson gelişimini teşvik ediyor. Muson sezonu boyunca gelen ziyaretçiler sıcaklıkların güzel tarafını görebilirler, genel olarak düşük sıcaklık ve daha düşük fiyatlar yolculuğun kendi başına keyifli olmasını sağlıyor. Ancak muson sezonu boyunca seyahat etmek de çok fazla dezavantaja sahip. Mart ve Haziran ayları arasında Endonezya’da insan yapımı orman temizleme yangınları kül parçacıklarını gökyüzüne taşırken Singapur ve Malezya’da hasta edici bir pus birikmesine neden […]

Penang’a Ne Zaman Gidilir?

Malezya’nın kuzeybatısında yer alan tatil cenneti Penang‘da yaygın olan ısı, nem ve şiddetli yağışları paylaşıyor. Ada, Nisan’dan Kasım’a kadar ıslak ve Aralık ile Mart ayları arasında kuru mevsimi ile Ekvator’a sadece iki mevsimi olacak kadar yakın.

Penang’daki en yüksek turizm sezonu Yeni Yıl ve Çin Yeni Yılı ile çakışıyor. Aralık ile Ocak ayının sonları arasında neredeyse sabit olan güneş ışığı George Town sokaklarının parlak görünmesini sağlarken hakim olan sıcaklık ve nem tolere edilebilir aralıklarda kalıyor.

Sıcaklıklar Şubat ve Mart’ta en kötü seviyede oluyor.
Nisan’dan Kasım ayına kadar yağışlar artarak güneybatı muson gelişimini teşvik ediyor. Muson sezonu boyunca gelen ziyaretçiler sıcaklıkların güzel tarafını görebilirler, genel olarak düşük sıcaklık ve daha düşük fiyatlar yolculuğun kendi başına keyifli olmasını sağlıyor. Ancak muson sezonu boyunca seyahat etmek de çok fazla dezavantaja sahip.

Mart ve Haziran ayları arasında Endonezya’da insan yapımı orman temizleme yangınları kül parçacıklarını gökyüzüne taşırken Singapur ve Malezya’da hasta edici bir pus birikmesine neden oluyor. Bulanıklık en iyi ihtimalle manzarayı mahvedebiliyor ve en kötü ihtimalle de sağlığınız için olumsuz bir şekilde tehlikeli olabiliyor.

Penang’daki tatiller. Biraz öngörü ile gezinizi Penang’ın birçok festivallerinden biriyle çakışacak şekilde zamanlayabilirsiniz.
Çin Yeni Yılı adanın yapabileceği en büyük parti ancak Thaipusam, Vesak veya Aç Hayalet Festivali sırasında ziyaret etmenizi de tavsiye edebilirim. Ancak her zamankinden daha fazla rahatsızlık beklemeniz gerekiyor.

Bu festivaller bol miktarda turist getiriyor ancak yerel halk özellikle Çin Yeni Yılı için tatillerini şehir dışından insanlara hizmet etmektense aileleriyle geçirmeyi tercih etikleri için bazı dükkanlar ve lokantalar kapalı oluyor.

George Town Malezya’daki herhangi bir Penang gezisinin her zaman ilk çıkış noktası. Pansiyonunuzdan veya Penang’daki otelinizden sayısız macerayı seçebiliyorsunuz ama ben yemekle başlamanızı öneririm. Fakat ilk önce buraya gelmelisiniz.

Penang adasına çok sayıda kara bağlantısı ile ve Penang Uluslararası Havaalanı’ndan uçakla kolayca ulaşılabiliyor. Kuala Lumpur Penang’dan sadece 331 km uzaklıkta bulunuyor.

Bu mesafeyi otobüs veya trenle geçebilirsiniz her ikisi için de Kuala Lumpur Sentral istasyonundan rezervasyon yapılabiliyor. Otobüsle gelen yolcular Sungai Nibong Otobüs Terminali’nde durup sonra taksi ya da RapidPenang otobüsleriyle bir sonraki durağa iniyorlar.

Bangkok Penang’dan yaklaşık 1147 km uzaklıkta ve gezginler Bangkok’tan yataklı trenlerle gelebiliyorlar. Tren anakaradaki adadaki George Town’a geçen bir feribot istasyonunun yanındaki Butterworth istasyonunda duruyor. Bu rota vizesiz seyahat edenler için popüler bir yöntem.

Kaynak : Turna.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.