Pergamon Antik Kenti Gezisi

Pergamon antik kenti gezisi nerede? Nasıl gidilir? Gezinizi yaparken mutlaka bilmeniz gerekenler neler? Pergamon Antik Kenti gezisi için detaylı bilgi veriyoruz. Siz de gezinize başlamadan önce elde edeceğiniz bilgiler ile eşsiz bir gezi yapacaksınız. Şehir merkezinde yer alan bir antik kent olduğundan, severek ve kolaylıkla ziyaret edebileceğiniz bir yer. Bergama Pergamon Antik Kenti Bergama’da çok sayıda antik kent bulunuyor. Pergamon antik kenti ismini Pergamon Krallığı’ndan almıştır. Bu dönemlerden kalma antik kentin kalıntıları, son derece etkileyici olacaktır. Mutlaka gezip görmeniz yerler arasında bulunur. Ayvalık’a çok yakın olan antik kent gitmeniz gereken yerler arasında. Antik kent şehrin tepesinde yer almaktadır. Bu kent Akropol, Akropolis olarak da anılıyor. Bu kente çıkmanız için iki tane seçenek var. Kendi aracınız yoksa, teleferik ile çıkabilirsiniz. Teleferik ücretleri değişebiliyor. Ancak genel olarak teleferik ücretlerinin normal ulaşım olanaklarına göre daha yüksek olduğunu da söyleyebiliriz. Kara yolu üzerinden de ulaşım olabilir. Pergamon antik kenti giriş ücreti var. Kültür Bakanlığı’na […]

Pergamon Antik Kenti Gezisi

Pergamon antik kenti gezisi nerede? Nasıl gidilir? Gezinizi yaparken mutlaka bilmeniz gerekenler neler?

Pergamon Antik Kenti gezisi için detaylı bilgi veriyoruz. Siz de gezinize başlamadan önce elde edeceğiniz bilgiler ile eşsiz bir gezi yapacaksınız. Şehir merkezinde yer alan bir antik kent olduğundan, severek ve kolaylıkla ziyaret edebileceğiniz bir yer.

Bergama Pergamon Antik Kenti

Bergama’da çok sayıda antik kent bulunuyor. Pergamon antik kenti ismini Pergamon Krallığı’ndan almıştır. Bu dönemlerden kalma antik kentin kalıntıları, son derece etkileyici olacaktır. Mutlaka gezip görmeniz yerler arasında bulunur. Ayvalık’a çok yakın olan antik kent gitmeniz gereken yerler arasında.

Antik kent şehrin tepesinde yer almaktadır. Bu kent Akropol, Akropolis olarak da anılıyor. Bu kente çıkmanız için iki tane seçenek var. Kendi aracınız yoksa, teleferik ile çıkabilirsiniz. Teleferik ücretleri değişebiliyor. Ancak genel olarak teleferik ücretlerinin normal ulaşım olanaklarına göre daha yüksek olduğunu da söyleyebiliriz. Kara yolu üzerinden de ulaşım olabilir. Pergamon antik kenti giriş ücreti var. Kültür Bakanlığı’na bağlı olduğundan ören yerleri arasında ekonomiye destek amaçlı ödeme alınır. Müze kartı almanız durumunda, ücretsiz bir şekilde girişin yapılması söz konusudur.

Pergamon Krallığı’nın başkentidir.

Adını sağlık ve tıp tanrısı olarak Aesculapius’dan almıştır. Kent eczacılığın ve tıbbın merkezi olarak gösterilir. Çift yılan figürünü kentte göreceksiniz. Kentin girişinde bunu simgeleyen yılanlı bir sütun da göreceksiniz. Kentin simgesi olarak yer almaktadır.

Pergamon Akropol Antik Kenti Tarihi

Peki Pergamon antik kenti tarihi hakkında bilmeniz gerekenler neler? M.Ö 280 öncesine kadar fazla bilinmeyen Pergamon bu tarihten sonra ise uygarlık ve kültür sanat merkezi olmayı başarmıştır. Lysimakhos, İskender’in ölümünden sonra hazinesini Pergamon’a yatırmıştır. Lysimakhos öldükten sonra bu hazine ile bulunduğu yere kale komutanı Philateiros tarafından özel bir kültür kompleksinin inşası olmuştur.

Pergamon, kentin tepesinde yer alan bir oyun üzerine yerleştirilmiş olduğundan, ilginç mimari yapısı ile dikkat çekmektedir. Gezerken mutlaka diğer antik kentlerden daha farklı olduğunu göreceksiniz. Buralarda kazılar ilk kez 1877 yılında başlamıştır. Bunu göz önünde bulundurarak daha gizemli ve esiz bir yapı olduğunun bilincinde hareket etmeniz önerilir.

Bergamada Gezmeniz Gereken Diğer Yerler

Antik kentleri ile ünlü olan Bergama’da gezilecek yerler çok sayıda. Bunun için mutlaka kentte diğer antik kentleri de gezmeniz önerilir. Tarihi açısından bakıldığında son derece zengin bir yer olduğunu da göreceksiniz. Bunu göz önünde bulundurmanız halinde, gezerken keyif alacağınız, tarihi doku açısından da karşınıza çıkacak pek çok yer olduğunu göreceksiniz. Keyifli zaman geçireceğiniz tarihi dokuyu göreceğiniz antik kentleri es geçmeyin.

Bergama müzesi;

Mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bir de bergama müzesi var. Müzeye giriş ücretli. Makul olan ücretlerin alındığı bilindiğinden, tercih edebilirsiniz. Ayrıca müze kart da geçerlidir. Antik kent kazılarından çıkan eşyalar bu müzede sergileniyor.

Bergama’da Mutlaka Yapmanız Gerekenler Peki mutlaka yapmanız gerekenler arasında ne var? Manzarası ile meşhur olan Bergama’da mutlaka gezmeniz gereken yerler arasında, tarihi kentler ve müze dışında manzara görebileceğiniz tepeler var. Bu tepelerde zaman geçirip şehrin tadını çıkarın. Tamamen keyif alacağınız, zaman geçirirken aynı zamanda tarihi dokuyu da inceleyeceğiniz bir yer. Aynı zamanda insanların arasına karışmak da gerçek bir gezi için önemlidir. Bunu sağlamak açısından, Bergama’da mutlaka yapmanız gerekenler arasında sokakları gezmek olduğunu da söyleyebiliriz. Dilerseniz siz de hemen keyifli zaman geçireceğiniz şekilde Bergama’yı tercih edin.

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.