Popülerliği Ülke Sınırlarını Aşmış 8 Karnaval

Bu yazımızda sizlere dünyanın dört bir yanından farklı tarzlarda, farklı renklerde ve farklı atmosferlerde yapılan karnavalları bir araya getirdik. Her ülkenin, her şehirin kültürü ve yaşam tarzı birbirinden farklıdır. Bu sebeplerden dolayı eğlenme tarzlarında da farklılıklar vardır. Karnavallar ise bulunduğu ülkenin kültürü, renkleri, dansları gibi bir çok özelliğini temsil eder. Biz de sizin için gidebileceğiniz en özel, en heyencanlı 8 karnavalın bir listesini çıkardık. 1) The Rio de Janeiro Carnival, RioBu listeye tabi ki de dünyanın en ünlü karnavallarından biri olan, Rio denince akla ilk gelen, Rio de Janeiro karnavalıyla başlayabiliriz.Her sene 2 milyon insanın katıldığı, farklı temalarla düzenlenen, ilginç kostümlerle dikkat çeken ve her kültürden insanı bir araya getiren eşşiz bir organizasyondur.   2) Mardi Gras, New OrleansAmerika’da düzenlenen Mardi Gras yani Şişman Salı festivali, Hristiyanların Paskalya ile sonlanan 40 günlük Büyük Perhiz’inin başlangıcından bir gün öncesine kadar çılgınlar gibi eğlendikleri, herkesin kostümler giyerek katıldığı bir karnavaldır. Perhiz boyunca […]

Varsayılan Görsel

Bu yazımızda sizlere dünyanın dört bir yanından farklı tarzlarda, farklı renklerde ve farklı atmosferlerde yapılan karnavalları bir araya getirdik.

Her ülkenin, her şehirin kültürü ve yaşam tarzı birbirinden farklıdır. Bu sebeplerden dolayı eğlenme tarzlarında da farklılıklar vardır. Karnavallar ise bulunduğu ülkenin kültürü, renkleri, dansları gibi bir çok özelliğini temsil eder. Biz de sizin için gidebileceğiniz en özel, en heyencanlı 8 karnavalın bir listesini çıkardık.

rio1) The Rio de Janeiro Carnival, Rio
Bu listeye tabi ki de dünyanın en ünlü karnavallarından biri olan, Rio denince akla ilk gelen, Rio de Janeiro karnavalıyla başlayabiliriz.
Her sene 2 milyon insanın katıldığı, farklı temalarla düzenlenen, ilginç kostümlerle dikkat çeken ve her kültürden insanı bir araya getiren eşşiz bir organizasyondur.

 

mardi_gras2) Mardi Gras, New Orleans
Amerika’da düzenlenen Mardi Gras yani Şişman Salı festivali, Hristiyanların Paskalya ile sonlanan 40 günlük Büyük Perhiz’inin başlangıcından bir gün öncesine kadar çılgınlar gibi eğlendikleri, herkesin kostümler giyerek katıldığı bir karnavaldır. Perhiz boyunca yenilmemesi gereken et, yumurta, süt gibi şeyler o gece bolca tüketilir.

 

ko_pha_ngan3) Full Moon Partisi, Ko Pha-Ngan – Tayland
Nasıl ortaya çıktığı bilinmeyen bu kutlamanın, 80’li yıllarda bir grup backpacker’ın kamp ateşi etrafında müzik yapmasıyla başladığı söyleniyor. Her sene binlerce kişi sadece bu parti için Tayland’a gelmektedir. Dünyanın en ünlü plaj partilerinden biridir.

 

 

oktoberfest4) Oktoberfest, Münih
Eylül sonu veya Ekim başı gibi gerçekleşen ve 2 hafta süren, Bavyera’nın en büyük festivalidir. Almanya’nın Münih kentinde gerçekleşir. Bu süre boyunca festival alanında devasa çadırlar kurulur, konserler ve yarışmalar düzenlenir.

 

 

up_hell5) Ateş Festivali: Up Helly Aa / Shetland – İskoçya
Her sene Ocak ayının son salı günü, Shetland Takımadaları’nın ana limanı Lerwick’de, güneş battığı anda davul sesleri başlar. Meşaleler yakılır ve Vikingler gibi bağırılır. Up Helly Aa, Vikinglerin Norveç’ten İskoçya topraklarına girişlerinin bir nevi kutlaması niteliğinde bir festivaldir. Özel olarak yapılan bir Viking gemisi seremoninin sonunda ateşe verilir ve denize bırakılır. Havai fişeklerle de gösteri sona erer.

 

pekin_new_year6) Çin Yeni Yılı, Pekin
Çin takvimine göre 21 Ocak ile 20 Şubat tarihleri arasındaki yeni aya denk düşen gün aynı zamanda Asya’nın en önemli bayramının başlangıcıdır. Bu kutlamada 12 tane hayvan bulunur. Her sene bu gün bir hayvana denk gelmektedir ve o sene o hayvanın adıyla alınır. Bu kutlamalar Çin dışında farklı ülkelerde de yapılsa da en coşkulu geçtiği yer Çin’dir. Her yanınızda rengarenk kostümlü insanlar görmek mümkündür. Kendi kültürlerini yansıtan bu organizasyon her sene orada bulunan insanları büyülemektedir.

notting_hill7) Notting Hill, Londra
Londra’nın en büyük sokak partisi olarak bilinen Notting Hill Karnavalı, Rio Karnavalın’dan sonra en büyük karnavallarından biridir. Karayip toplumunun kültürünün kutlandığı karnaval her yıl Ağustos’un son hafta sonunda yapılır ve canlı müzik şovları, Karayip yemekleri, kostümler ve danslarla festivale katılanlara yoğun bir eğlence deneyimi sunulur.

 

venice8) Venedik Karnavalı, Venedik
Her sene Şubat ayında düzenlenen bu karnaval; katılanların meşhur Venedik maskeleri takıp, müzik eşliğinde çılgınlar gibi dans ettikleri, 40 gün süren bir organizasyondur. 1268’den beri kutlanan bu karnaval Pagan kültüründe baharı karşılama fikrine dayanmaktadır.

 

 

Kaynak : Generali.com.tr

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 1 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.