PRAG’A DOĞRU BİR LEZZET YOLCULUĞU

Yeme ve İçme

Prag, tarih boyunca geçirmiş olduğu savaşlara rağmen muhteşem dokusu ile dimdik ayakta kalmayı başarabilen Orta Avrupa’nın en görkemli şehirlerinden biri.

Ülkemize olan mesafesinin uzak olmayışı Prag’ın yurt dışı turları arasında tercih edilme sebeplerinden biri tabi. Prag turuna katıldığınızda şehrin damak lezzetine yabancılık çekmeyeceğinizi söyleyebiliriz. Çünkü alışık olduğunuz pek çok yemek değişik sunumlarla karşınıza çıkabilir.

Çek mutfağına ait  tüm tatların yer aldığı Prag’ta yemek kültürü genellikle et yemekleri üzerine kurulu. Sebzenin kolay kolay tercih edilmediği şehirde alışık olduğunuz lezzetlerin yanı sıra değişik soslar, turşular ve soğanla servis edilen et, tavuk ve tercihe göre domuz eti ile yapılan farklı tatları deneyebilirsiniz.

Şehrin en meşhur yemeklerini öğle servislerinde bulabilirsiniz. Çünkü akşam yemeklerini atıştırmalıklar ve hafif yiyeceklerle geçirmeyi tercih eden Çekler için ana öğün öğle yemeği olarak kabul edilir. Bu yüzden restoranlar öğle yemeği üzerine yoğunlaştırılmış.

Prag’ta yemeden dönmemeniz gereken lezzetler arasında ilk olarak “Knedliky” yer alır. Bu yemek bize fazla yabancı olmayan mantı tarzında buğday veya patates unundan yapılmış hamur toplarıdır. Genelde etli yemeklerin yanında servis edilir.

Knedliky-cek-yemekleri

Denemenizi tavsiye edeceğimiz diğer bir lezzet ise dana etinden yapılan ve aslında Macar mutfağının kralı sayılan “Macar Gulâşı”dır. Prag’ta sıklıkla tercih edilip severek yenilen bu yemeği neredeyse tüm restoranlarda bulabilirsiniz.

Prag’ın en bilinen lezzetleri arasında Svíčková da yer alır. Görünümü tas kebabını andıran yemek, sığır filetosunun krema sos ile hazırlanmış şeklidir ve ekmek dilimleri ile servis edilir. Patatesli pan cake, şnitzel, ve ülkenin yerlisinin dışında turistlerin sıklıkla tercih ettiği kavrulmuş kırmızı lahana ile servis edilen ördek rostosu mutlaka denemeniz gereken tatlar arasında.

Prag kendine has mutfağı olmasa da sizi hem görsel açıdan hem de damak tadı olarak memnun edebilecek bir şehir. Restoranların çokluğu ve ulaşımı ise size lezzet yolculuğu konusunda kolaylık sağlayacak. Şehrin diğer bilinen yiyecekleri arasında Prag sosislerini de unutmamak gerekiyor. Neredeyse pek çok sokakta rastlayabileceğiniz bu sosisler dana, domuz gibi seçeneklere ayrılmış.

Tatlıcıları duyar gibi olduk:)

‘’Eğer tatlı yemeden dönmem’’ diyorsanız meşhur Slovak tatlısı Trdelník iyi bir seçim. Çikolatalı, tarçınlı ve daha pek çok çeşidi bulunan tatlıyı sadece kokusu için bile deneyebilirsiniz.

Birçok lezzeti bir arada bulunduran Prag’ta yemek keyfinizi meşhur Çek biraları ile şenlendirebilir, yemeğinizi adeta bir lezzet şölenine döndürebilirsiniz.

Bu birbirinden farklı ve güzel yemekleri tatmak için “Nereye gitmeliyim? “ diyorsanız; Kolkovna, Flambie, Franz Kafka ve U Fleku gibi en çok bilinen restoranları tercih edebilirsiniz.

Ayrıca dünya mutfaklarını da merak edenler Kobe, Las Adelitas, Mr. Sushi ve Noi’yi de ziyaret edebilir.

cek-biralari

Kaynak: blog.prontotour.com

Rate article
Gezebildiğin Kadar
Add a comment