Prag’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

prag'da gezilecek yerler Avrupa

Çekya’nın başkenti Prag özellikle son yıllarda doğal ve yapay güzellikleriyle öne çıktığından Prag’da gezilecek yerler bol miktarda bulunmaktadır.

Prag’ta gezilecek yerler Prag’ın Avrupa’da en hareketli şehirler arasında yer almasına sebep olmaktadır. Çekya’nın başkenti olarak Prag aynı zamanda kültürel zenginliği ile dünya kültür başkenti olarak da bilinmektedir. Turistlerin ilginin oldukça yoğun olduğu bu şehirde eğlence anlamında her türlü etkinlik bulunmaktadır. Peki, Prag’ta neler yapılır?

Prag’da Gezilecek Yerler

Prag Kalesi

Prag Kalesi UNESCO Dünya Mirası Alanları içerisinde yer alan mimarisi ve konumuyla adeta göz doyuran yapılardan biridir. Şehrin adeta simgesi olan Prag Kalesi her yıl milyonlarca turistin ziyaret etmek için özellikle gittiği mimari eserlerden biridir. Prag Kalesi kompleks olarak içerisinde kilise, kule, saray ve saray bahçeleri gibi pek çok tarihi yapı bulundurmaktadır. 7.3 hektarlık bir alan üzerine inşa edilen bu kale, restorasyon çalışmalarıyla günümüzde hala neredeyse orjinal haliyle varlığını sürdürmektedir.

Mala Sarana ve Kafka Müzesi

Prag Kalesi’nin çıkışında tam karşınızda sizlere samimi ve sıcak havasıyla el sallayacak olan Mala Strana (Küçük Mahalle) Prag’ta bilinen ilk yerleşim yeridir. Karlova Sokağı Küçük Mahalle’yi Eski Şehir meydanına bağlamaktadır. Küçük mahalleye ulaşım sağlamak için zamanında sarayın şarap ihtiyacının karşılanabilmesi için dönüm dönüm dikilen üzüm bağlarının arasında geçmeniz gerekmektedir. Mahallenin girişinde kuğuları rahatlıkla görebileceğiniz bir nehir bulunmaktadır. Filmlerde izlediğimiz neşeli sokakların gerçek hali olarak Küçük Mahallle Prag’ta mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Küçük Mahalle’de bulunan Kafka müzesi de hem turistlerin hem de yerli halkın akın ettiği müzelerden biridir.

Eski Şehir Meydanı ve Astronomik Saat Kulesi

Prag’ın adeta merkezi olan Eski Şehir Meydanı Prag’ta günü birlik turlar için adeta başlangıç noktalarından biridir. Prag’ın kalbinin burda attığını ve şehre en yabancı kişilerin bile ezbere bildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Eski Şehir Meydanı’nın küçük ama tatlı kafelerini gezdikten sonra meydanda bulunan Astronomik Saat Kulesi’nin değişen figürlerine de göz atmayı unutmayınız. Astronomik Saat Kulesi yüzeyinde bulunan saatin içerisinde bulundurduğu ve 12 burcu temsil ettiği figürleriyle ünlüdür. Bu figürler saat başı animasyon şeklinde izleyiciler için gösteri yapmaktadırlar.

Dans Eden Ev

Prag’ta yapılması gerekenler listesinde unutulmaması gereken yapılardan biri de şüphesiz Dans Eden Ev’dir. Dans Eden Ev mimar Vlado Milunic ve Frank Gehry işbirliğinde yapılan ve yapımı 1996 yılında tamamlanan ünlü yapılardan biridir. Binada bulunan eğri figürler binaya Dans Eden Ev adının verilmesinde en önemli etkendir. Görünüşünün yanı sıra binada misafirlerin oldukça memnun ayrıldığı bir otel de bulunuyor. Hem önünde fotoğraf çekilip eğlenceli anılar biriktirirken hem de konaklama ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz yapılardan biri olarak Dans Eden Ev gezinizin mutlaka uğrayacağınız duraklarından biri olmalıdır.

Aziz Vitus Katredali

Yalnızca Prag’ın değil Çek Cumhuriyeti’nin hatta Avrupa’nın da en önemli ve ilgi çekici yapılarından biri Aziz Vitus Katedrali’dir. Bu katedral Prag Başpiskoposu’nun ve Bohemya’nın azizlerinin ve krallarının gömüldüğü yer olduğundan mimarisinin ve heybetli görünüşünün yanı sıra dini anlamda da oldukça önemli eserlerden biridir. Bu katedral de Prag Kalesi’nin kurulu olduğu alanın içerisinde yer almaktadır.

Prag’ın Sokak Lezzetleri Prag tarihi yapılarının yanı sıra sokak lezzetleri ile de oldukça ünlüdür. Trdelnik, gulaş, chlebicek, svickova gibi sokak lezzetleri misafirlerinin mutlaka tatmadan dönmemesi gereken gastronomik mucizelerdendir. Prag gezinizin daha keyifli bir hal alması için mutlaka bu lezzetlerden tatmanız gerekmektedir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle