Prag’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Çekya’nın başkenti Prag özellikle son yıllarda doğal ve yapay güzellikleriyle öne çıktığından Prag’da gezilecek yerler bol miktarda bulunmaktadır. Prag’ta gezilecek yerler Prag’ın Avrupa’da en hareketli şehirler arasında yer almasına sebep olmaktadır. Çekya’nın başkenti olarak Prag aynı zamanda kültürel zenginliği ile dünya kültür başkenti olarak da bilinmektedir. Turistlerin ilginin oldukça yoğun olduğu bu şehirde eğlence anlamında her türlü etkinlik bulunmaktadır. Peki, Prag’ta neler yapılır? Prag’da Gezilecek Yerler Prag Kalesi Prag Kalesi UNESCO Dünya Mirası Alanları içerisinde yer alan mimarisi ve konumuyla adeta göz doyuran yapılardan biridir. Şehrin adeta simgesi olan Prag Kalesi her yıl milyonlarca turistin ziyaret etmek için özellikle gittiği mimari eserlerden biridir. Prag Kalesi kompleks olarak içerisinde kilise, kule, saray ve saray bahçeleri gibi pek çok tarihi yapı bulundurmaktadır. 7.3 hektarlık bir alan üzerine inşa edilen bu kale, restorasyon çalışmalarıyla günümüzde hala neredeyse orjinal haliyle varlığını sürdürmektedir. Mala Sarana ve Kafka Müzesi Prag Kalesi’nin çıkışında tam karşınızda sizlere samimi […]

Prag’da Mutlaka Gezilmesi Gereken Yerler

Çekya’nın başkenti Prag özellikle son yıllarda doğal ve yapay güzellikleriyle öne çıktığından Prag’da gezilecek yerler bol miktarda bulunmaktadır.

Prag’ta gezilecek yerler Prag’ın Avrupa’da en hareketli şehirler arasında yer almasına sebep olmaktadır. Çekya’nın başkenti olarak Prag aynı zamanda kültürel zenginliği ile dünya kültür başkenti olarak da bilinmektedir. Turistlerin ilginin oldukça yoğun olduğu bu şehirde eğlence anlamında her türlü etkinlik bulunmaktadır. Peki, Prag’ta neler yapılır?

Prag’da Gezilecek Yerler

Prag Kalesi

Prag Kalesi UNESCO Dünya Mirası Alanları içerisinde yer alan mimarisi ve konumuyla adeta göz doyuran yapılardan biridir. Şehrin adeta simgesi olan Prag Kalesi her yıl milyonlarca turistin ziyaret etmek için özellikle gittiği mimari eserlerden biridir. Prag Kalesi kompleks olarak içerisinde kilise, kule, saray ve saray bahçeleri gibi pek çok tarihi yapı bulundurmaktadır. 7.3 hektarlık bir alan üzerine inşa edilen bu kale, restorasyon çalışmalarıyla günümüzde hala neredeyse orjinal haliyle varlığını sürdürmektedir.

Mala Sarana ve Kafka Müzesi

Prag Kalesi’nin çıkışında tam karşınızda sizlere samimi ve sıcak havasıyla el sallayacak olan Mala Strana (Küçük Mahalle) Prag’ta bilinen ilk yerleşim yeridir. Karlova Sokağı Küçük Mahalle’yi Eski Şehir meydanına bağlamaktadır. Küçük mahalleye ulaşım sağlamak için zamanında sarayın şarap ihtiyacının karşılanabilmesi için dönüm dönüm dikilen üzüm bağlarının arasında geçmeniz gerekmektedir. Mahallenin girişinde kuğuları rahatlıkla görebileceğiniz bir nehir bulunmaktadır. Filmlerde izlediğimiz neşeli sokakların gerçek hali olarak Küçük Mahallle Prag’ta mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Küçük Mahalle’de bulunan Kafka müzesi de hem turistlerin hem de yerli halkın akın ettiği müzelerden biridir.

Eski Şehir Meydanı ve Astronomik Saat Kulesi

Prag’ın adeta merkezi olan Eski Şehir Meydanı Prag’ta günü birlik turlar için adeta başlangıç noktalarından biridir. Prag’ın kalbinin burda attığını ve şehre en yabancı kişilerin bile ezbere bildiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Eski Şehir Meydanı’nın küçük ama tatlı kafelerini gezdikten sonra meydanda bulunan Astronomik Saat Kulesi’nin değişen figürlerine de göz atmayı unutmayınız. Astronomik Saat Kulesi yüzeyinde bulunan saatin içerisinde bulundurduğu ve 12 burcu temsil ettiği figürleriyle ünlüdür. Bu figürler saat başı animasyon şeklinde izleyiciler için gösteri yapmaktadırlar.

Dans Eden Ev

Prag’ta yapılması gerekenler listesinde unutulmaması gereken yapılardan biri de şüphesiz Dans Eden Ev’dir. Dans Eden Ev mimar Vlado Milunic ve Frank Gehry işbirliğinde yapılan ve yapımı 1996 yılında tamamlanan ünlü yapılardan biridir. Binada bulunan eğri figürler binaya Dans Eden Ev adının verilmesinde en önemli etkendir. Görünüşünün yanı sıra binada misafirlerin oldukça memnun ayrıldığı bir otel de bulunuyor. Hem önünde fotoğraf çekilip eğlenceli anılar biriktirirken hem de konaklama ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz yapılardan biri olarak Dans Eden Ev gezinizin mutlaka uğrayacağınız duraklarından biri olmalıdır.

Aziz Vitus Katredali

Yalnızca Prag’ın değil Çek Cumhuriyeti’nin hatta Avrupa’nın da en önemli ve ilgi çekici yapılarından biri Aziz Vitus Katedrali’dir. Bu katedral Prag Başpiskoposu’nun ve Bohemya’nın azizlerinin ve krallarının gömüldüğü yer olduğundan mimarisinin ve heybetli görünüşünün yanı sıra dini anlamda da oldukça önemli eserlerden biridir. Bu katedral de Prag Kalesi’nin kurulu olduğu alanın içerisinde yer almaktadır.

Prag’ın Sokak Lezzetleri Prag tarihi yapılarının yanı sıra sokak lezzetleri ile de oldukça ünlüdür. Trdelnik, gulaş, chlebicek, svickova gibi sokak lezzetleri misafirlerinin mutlaka tatmadan dönmemesi gereken gastronomik mucizelerdendir. Prag gezinizin daha keyifli bir hal alması için mutlaka bu lezzetlerden tatmanız gerekmektedir.

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 3 hafta önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 1 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.