RENKLERİN MİMARİSİ: PARK GUELL

Park Güell, dünyanın en ilginç mimari eserlerinden biri. Sagrada Familia Bazilika’sıyla tanıdığımız ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi ne kadar büyük bir deha olduğunu Park Güell ile de gösteriyor. Modern mimarinin öncüsü olarak görülen mimar; renkleriyle, zevkleriyle ve etkileyici hayal gücüyle klasik mimariye meydan okuyor. 14 yıllık inşaat aşamasına rağmen tamamlanamayan ve yarım bırakılan Park Güell, Sagrada Familia Bazilikası kadar önemli bir turizm merkezi. Başlangıçta bahçe-şehir olarak planlanan bölge projenin ilerleyen dönemlerinde şehir parkına dönüşmüş. Parkın bu kadar özel bir konumda olmasının sebebi büyük oranda Gaudi’nin mimari dehası. Gaudi’nin parkta kullandığı renkler ve motifler o kadar ilginç ki parkın sıra dışı mimari özellikleri neredeyse ikinci planda kalıyor. Park Güell’in dünü, bugünü ve sıra dışı özellikleri ile sizi rengarenk bir yolculuğa davet ediyor… PARK GUELL NEREDE? PARKA GİRİŞ ÜCRETLİ Mİ? Park Güell, İspanya’nın Madrid’den sonra en büyük ikinci kenti olan Barcelona’da bulunuyor. Barcelona aynı zamanda Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkenti. İspanya’nın kuzeydoğusunda yer […]

RENKLERİN MİMARİSİ: PARK GUELL

Park Güell, dünyanın en ilginç mimari eserlerinden biri. Sagrada Familia Bazilika’sıyla tanıdığımız ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi ne kadar büyük bir deha olduğunu Park Güell ile de gösteriyor. Modern mimarinin öncüsü olarak görülen mimar; renkleriyle, zevkleriyle ve etkileyici hayal gücüyle klasik mimariye meydan okuyor. 14 yıllık inşaat aşamasına rağmen tamamlanamayan ve yarım bırakılan Park Güell, Sagrada Familia Bazilikası kadar önemli bir turizm merkezi. Başlangıçta bahçe-şehir olarak planlanan bölge projenin ilerleyen dönemlerinde şehir parkına dönüşmüş. Parkın bu kadar özel bir konumda olmasının sebebi büyük oranda Gaudi’nin mimari dehası. Gaudi’nin parkta kullandığı renkler ve motifler o kadar ilginç ki parkın sıra dışı mimari özellikleri neredeyse ikinci planda kalıyor. Park Güell’in dünü, bugünü ve sıra dışı özellikleri ile sizi rengarenk bir yolculuğa davet ediyor…

PARK GUELL NEREDE? PARKA GİRİŞ ÜCRETLİ Mİ?

Park Güell, İspanya’nın Madrid’den sonra en büyük ikinci kenti olan Barcelona’da bulunuyor. Barcelona aynı zamanda Katalonya Özerk Bölgesi’nin başkenti. İspanya’nın kuzeydoğusunda yer alan Barcelona, İspanya-Fransa sınırına 150 kilometre uzaklıkta. Ülkenin Akdeniz kıyısındaki en önemli limanı olarak dikkat çeken kent, Akdeniz’de konumlanan önemli ticaret merkezlerinin başında geliyor. Barcelona’nın Garcia ilçesinde bulunan Park Güell’i gezmek için ücret ödemeniz gerekmiyor.

ANTONİ GAUDİ PARK GUELL İÇİN GECESİNİ GÜNDÜZÜNE KATTI

Gökkuşağının üzerinde mi yürüyorsunuz yoksa bir masalın içinde misiniz? Park Güell’in her köşesi, ilhamını doğadan almasıyla nam salan ünlü mimar Antoni Guidi’nin imzasını taşıyor. Gaudi, doğadan esinlenirken şekilleri ve biçimleri olduğu gibi betona aktarmıyordu. Doğada gördüğü şekil ve formları sıra dışı çalışan beyninde süzerek kendi yorumunu katıyor ve ortaya “garip” denebilecek motifler çıkartıyordu. Park Güell için yaratıcılığının sınırlarını zorlayan Gaudi, Sagrada Familia’ya taşınmadan önce zaman zaman Park Güell’deki evinde kalıyordu. Kendi halkının da diğer tüm Avrupa halkları gibi modernleşmesini ve sanayi devrimiyle ortaya çıkan yenilikçi akımlara ayak uydurabilmesini istiyordu. Bu motivasyon sayesinde yenilik getirmeye kendi eserlerinden başladı ve mimaride Katalan modernizminin öncüsü oldu.

PARK GÜELL BARCELONA GEZİLECEK YERLER LİSTESİNDE

Dünyadaki diğer parkların yanında Salvador Dali’nin elinden çıkmış bir tablo kadar büyüleyici ve tuhaf görünen Güell Park, Barcelona’nın genel şehir dokusuna çok yakışıyor. Kentteki birçok yapı Katalan modernizmi etkisinde inşa edildiği için bu “tuhaf” yapılar birbirini tamamlayarak etkileyici bir uyum yakalıyor. 1984 yılında UNESCO Kültür Mirasları listesine eklenen Park Güell de, bu göz kamaştırıcı uyumun önemli parçalarından biri.

PARK GÜELL’İN DÜNÜ VE BUGÜNÜ

Park Guell hakkında bilgi sahibi olabilmek için öncelikle mekanın tarihini incelemek gerekiyor: Dönemin kraliyet ailesine mensup olan Eusobe Güell, daha önce evini yaptırdığı ve bakış açısına hayran kaldığı mimar Gaudi’den yeni bir proje istiyor. Projenin içeriğinde, Barcelona’nın en yüksek tepesinde aristokratların kullanacağı bir bahçe-şehir yapılması isteniyor. Bahçe-şehir projesi; aristokratların yaşayacağı evleri, çeşitli sosyal etkinliklerin düzenlenebileceği bir meydanı, yemyeşil bahçeleri ve sosyalleşmek için çeşitli ortak kullanım alanlarını içeriyor. Üretme aşkıyla yanıp tutuşan Gaudi projede bulunmayı kabul ediyor ve harikalar diyarı Park Güell’in serüveni başlıyor. Parkın yapımına 1900 yılında başlanıyor ama 1914 yılında çalışmalar durduruluyor. Koca bir şehir olması gereken Park Güell projesi yarım bırakılıyor. Park Güell’deki ev ve arsalara gelen yetersiz talep, maddi sıkıntılar ve karmaşık bürokratik işlemler yüzünden park kaderine terk ediliyor. Günümüzde 2 ev, 3 viyadük, meydan, sütunlu salon ve Gaudi’nin kişisel evinden oluşan park, 1922 yılında halka açılıyor. Park Güell’in bu yarım hali bile görenleri büyülüyor. Parkın nefes kesici güzelliğine tanık olmak isteyen turistler, dünyanın dört bir yanından Barcelona’ya akın ediyor.

PARK GUELL MİMARİ ÖZELLİKLERİ

Modernizm akımının en güzel ve en sıra dışı örneklerinden biri olan Park Güell başlı başına bir sanat eseri. Gaudi’nin kendine has gösterişli mimari üslubu ile doğanın sadeliğini bir araya getirerek ortaya çıkardığı özgün eser, kıvrımlı taş kolonlarıyla dikkat çekiyor. Park, görkemli girişi ile henüz tanışma aşamasında bile turistleri etkisi altına alıyor. Mimarın doğaya olan tutkusu bu yapıda da kendisini gösteriyor; hem doğayla uyumlu görünüyor hem de dikkat çekmeyi başarıyor. Demir parmaklıklar, seramik parçalar ve renkli mozaikler parkın atmosferine hareket katıyor. Her rengi, her yapısı ve her alanıyla estetik abidesi olan parkta mükemmel fotoğraf kareleri yakalamak mümkün.

PARK GÜELL’İN ZİYARETE AÇIK BÖLÜMLERİ

Park Güell, Bacelona’nın en yüksek tepesinde bulunduğu için, parkın terasından kentin panaromik görüntüsünü fotoğraflayabilirsiniz. Dinamik renkleri ve kıvrımlı mimari yapısıyla etrafını çevreleyen doğanın bir parçası gibi görünen Park Güell’in içerisinde onlarca eser bulunuyor. Eğer park, planlandığı gibi tamamlanabilseydi, parkın 42 dönümlük arazisinde altmışa yakın konut ve çok sayıda kamu binası yer alacaktı. Parkı gören tüm turistler projenin yarım kalmasından ve böylesine büyülü bir bölgenin turizm merkezi haline getirilmesinden mutluluk duyuyor. İşte Gaudi’nin muhteşem eseri Park Güell’in nefes kesen bölümleri…

MASALSI GİRİŞ KÖŞKLERİ

Hansel ve Gratel masalından fırlamış gibi görünen giriş köşkleri çikolatadan yapılmış gibi görünüyor. Köşklerin seramik kaplı dış cepheleri ve gösterişli kuleleri çok uzaklardan bile fark ediliyor. Masalsı bir mekana girmekte olduğunuzu hissettiren köşkler, birbirlerinden farklı mimari özelliklere sahip olmalarıyla Gaudi’nin asimetri tutkusuna delil olarak gösteriliyor.

GAUDİ’NİN EVİ ARTIK MÜZE

Ünlü Katalan mimarın, Sagrada Familia’ya taşınana kadar Park Güell’de konakladığını belirtmiştik. Gaudi’nin parkta bulunan evi günümüzde müze olarak kullanılıyor. Parka giriş ücretsiz olmasına rağmen bu evi ziyaret etmek için ücret ödemeniz gerekiyor. Sadeliği ile dikkat çeken ev, Gaudi’nin eğlenceli ve garip detaylarla dolu eserleriyle zıtlık oluşturuyor. Tarihe damgasını vurmuş bir dahinin yaşam alanını görmek ilham veren bir deneyim.

ÇİFTE MERDİVENLERİ EJDERHA KORUYOR

Barcelona’nın koruyucu ejderhası olarak bilinen heykel, Park Güell’in çifte merdivenlerinde bulunuyor. Parktaki eserlerin tamamı gibi renkli seramiklerle kaplanmış olan ejderha hem Barcelona’nın hem de Park Güell’in simgelerinden biri. Renkli ejderha ile hatıra fotoğrafı çektirmek için sıra beklemeniz gerekebilir ama buna değer. Çünkü Gaudi’nin sevimli ejderhası canlı renkleriyle instagram profilinizi daha ilgi çekici kılacak.

MEYDAN MI TERAS MI?

Parkın tam ortasında konumlanan çifte merdivenleri tırmanarak meydana ulaşabilirsiniz. Adı her ne kadar meydan olarak geçse de, günümüzde seyir terası olarak kullanılıyor. Meydanda, renkli seramiklerle kaplı banklar bulunuyor. İşte bu banklara oturup hem dinlenebilir hem de Barcelona’nın büyüleyici manzarasını izleyebilirsiniz. 

TAMAMLANAN EVLER

Park Güell’de inşaatın durdurulduğu 1914 yılında sadece iki ev tamamlanabilmişti. Bu evlerden biri meydanın altındaki Güell Evi bir diğeri ise bahçenin en yüksek noktasındaki Trias evi. Bu iki evi görmek, “Proje tamamlanmış olsa park nasıl görünürdü” sorusunun cevabına dair fikir yürütebilmenizi sağlıyor.

YÜZ SÜTUNLU YOL VE GAUDİ’NİN EJDERHALARI

Gaudi’nin eserlerinin tamamında ejderha figürlerine veya ilhamını ejderhalardan alan yapısal elemanlara rastlanıyor. Park Güell özelinde de, viyadüklerin ve sütunların pullu ejderha bacağı görünümünde olduğunu söylemek mümkün. Bu görüntü sütunlara estetik bir hava kazandırıyor. Taş ve çamur kullanılarak inşa edilen sütunlar yaya yollarını taşımakla görevli.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.