Roma İçinde Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Roma içinde dünyanın en küçük ülkesi Vatikan adı ile bulunuyor. Küçük bir ülke olmasına rağmen dünya genelinde dikkat çeken ülkeler listesinde yer alır. Roma içinde dünyanın en küçük ülkesi Vatikan dünya genelinde sıklıkla dikkatleri çeker. Genel olarak Vatikan ülkesi; nüfusu ile dikkat çeker. Vatikan ülkesinde toplam olarak 825 kişi yaşamaktadır. Normal standartlara göre bir şehir bile olamaz iken; Vatikan’da ülke olmasını sağlıyor. Genel olarak küçük özellikleri ile Vatikan ön planda yer alır. Nüfusu küçüktür; alanı küçüktür; fakat bulundukları konum itibari ile dünyanın gözü önünde yer alır. Din; pek çok kişi için değerli bir kavramdır. Vatikan ülkesinde de Hristiyanlık dininin katolik mezhep türünün yönetim merkezidir. Bu durumundan dolayı dünyadaki Hristiyanlık dini katolik mezhebine mensup olanlar için; Vatikan ülkesi oldukça değerlidir. Vatikan ülkesi dünyanın en küçük ülkesi olmasına rağmen; dünyada ki pek çok kişi tarafından oldukça değerli bir ülkedir. Vatikan ülke olarak dini gücünü korumaktadır. Ülkesinin askeri koruması ise; İsviçreli askerler tarafından […]

Roma İçinde Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

Roma içinde dünyanın en küçük ülkesi Vatikan adı ile bulunuyor. Küçük bir ülke olmasına rağmen dünya genelinde dikkat çeken ülkeler listesinde yer alır.

Roma içinde dünyanın en küçük ülkesi Vatikan dünya genelinde sıklıkla dikkatleri çeker. Genel olarak Vatikan ülkesi; nüfusu ile dikkat çeker. Vatikan ülkesinde toplam olarak 825 kişi yaşamaktadır. Normal standartlara göre bir şehir bile olamaz iken; Vatikan’da ülke olmasını sağlıyor. Genel olarak küçük özellikleri ile Vatikan ön planda yer alır. Nüfusu küçüktür; alanı küçüktür; fakat bulundukları konum itibari ile dünyanın gözü önünde yer alır.

Din; pek çok kişi için değerli bir kavramdır. Vatikan ülkesinde de Hristiyanlık dininin katolik mezhep türünün yönetim merkezidir. Bu durumundan dolayı dünyadaki Hristiyanlık dini katolik mezhebine mensup olanlar için; Vatikan ülkesi oldukça değerlidir. Vatikan ülkesi dünyanın en küçük ülkesi olmasına rağmen; dünyada ki pek çok kişi tarafından oldukça değerli bir ülkedir. Vatikan ülke olarak dini gücünü korumaktadır. Ülkesinin askeri koruması ise; İsviçreli askerler tarafından sağlanmaktadır.

Vatikan Yönetimi

Katolik mezhebinin dini yönetim yeri olan Vatikan ülkesinin yönetimi de dini olarak sağlar. Vatikan yönetimi papa tarafından sağlanmaktadır. Papa hem Katolik mezhebinin hem de Vatikan ülkesinin başkanıdır. Bu yüzden de papa tarafından söylenen her söz; oldukça değerlidir. Yasa hükmünde dahi olabiliyor. Çünkü katolik mezhebinde papaların sözleri ya da uyarıları net olarak dinlenilmesi gerekir.

Vatikan ülkesinde ekonomi vergi ile sağlanmaktadır. Özelliklede basın ve medya alanında güçlü yatırımlar sağlamaktadır. Genel olarak katolik mezhebinin yayılması aşamasında bütçeler harcanır. Vatikan ülkesinde en çok dikkat çeken gelir kaynağı ise; kilise vergisidir. Kiliselerin çeşitli ihtiyaçları kilise vergileri ile karşılanır. Vatikan ülkesi için kilise her zaman için önceliklidir.

Vatikan Geçmişi

Genel olarak bakıldığında Vatikan geçmişi 1929 yılına dayanmaktadır. Geçmiş yıllardan beri İtalya ile sürekli etkileşim halinde olan Vatikan ülkesinin tarihi İtalya ülkesi ile aynı dönemlere denk gelir. Vatikan ülkesi İtalya ile 1929 yılında imzalanan Laterano antlaşması ile bağımsızlığı ilan eder. Fakat pek çok siyasi birlikteliğini İtalya devleti ile birlikte gerçekleştirir. Ayrıca dünya genelinde katolik mezhebi için özel bir ülke olmasından kaynaklı; siyasi durumlar daha kolay yönetilir.

Vatikan ülkesinin resmi dilleri; Latince ve İtalyancadır. İtalya ülkesi; Vatikan ülkesini çevrelediği için tarihini her zaman İtalya ülkesi ile yaşamıştır. Vatikan ülkesinin geçmiş tarihinde ise; ağırlıklı olarak dini olaylar yer alır.

Vatikan Gezi Alanları

Günümüzde oldukça küçük bir ülke olan Vatikan ülkesinde çeşitli gezi alanları azdır. Fakat dini konumlarından kaynaklı sıklıkla Vatikan gezi alanı olarak kiliseleri ziyaret edilir. Çünkü katolik mezhebi mensup olanlar için Vatikan ülkesindeki kiliselerin görülmesi gereken yerler listesinde yer alır.

Vatikan ülkesinde müzeler çoğunlukta yer alır. Vatikan ülkesine gezi düzenlemek isteyenler için; müzeler önerilir. Tarihi dinleri anlatan müze çeşitleri ile ideal bir tarihi gezisi sağlayabilirsiniz. Müze çeşitleri arasında en çok dikkat çeken detay ise; Adem’in yaratılışı ve Mahşer günü freskleridir.

Vatikan Kültürü

Vatikan ülkesi sürekli olarak dini konumdan kaynaklı; yabancı turist çeker. Ayrıca İtalya devleti ile de iç içedir. Bu durumlar nedeni ile Vatikan kültürü ağırlıklı olarak karmaşık yapılıdır. Fakat İtalyan kültüründe oldukça etkilenmiştir. Genel olarak Vatikan ülkesi dünya kültürünü yansıtan bir kültüre sahiptir. Özelliklede dini kültürlerine oldukça bağlıdırlar. Yabancı turistlere de sıklıkla dini kültürlerini öğretme amacı içindedirler.

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.