Roma İçinde Dünyanın En Küçük Ülkesi Vatikan

vatikan gezisi Avrupa

Roma içinde dünyanın en küçük ülkesi Vatikan adı ile bulunuyor. Küçük bir ülke olmasına rağmen dünya genelinde dikkat çeken ülkeler listesinde yer alır.

Roma içinde dünyanın en küçük ülkesi Vatikan dünya genelinde sıklıkla dikkatleri çeker. Genel olarak Vatikan ülkesi; nüfusu ile dikkat çeker. Vatikan ülkesinde toplam olarak 825 kişi yaşamaktadır. Normal standartlara göre bir şehir bile olamaz iken; Vatikan’da ülke olmasını sağlıyor. Genel olarak küçük özellikleri ile Vatikan ön planda yer alır. Nüfusu küçüktür; alanı küçüktür; fakat bulundukları konum itibari ile dünyanın gözü önünde yer alır.

Din; pek çok kişi için değerli bir kavramdır. Vatikan ülkesinde de Hristiyanlık dininin katolik mezhep türünün yönetim merkezidir. Bu durumundan dolayı dünyadaki Hristiyanlık dini katolik mezhebine mensup olanlar için; Vatikan ülkesi oldukça değerlidir. Vatikan ülkesi dünyanın en küçük ülkesi olmasına rağmen; dünyada ki pek çok kişi tarafından oldukça değerli bir ülkedir. Vatikan ülke olarak dini gücünü korumaktadır. Ülkesinin askeri koruması ise; İsviçreli askerler tarafından sağlanmaktadır.

Vatikan Yönetimi

Katolik mezhebinin dini yönetim yeri olan Vatikan ülkesinin yönetimi de dini olarak sağlar. Vatikan yönetimi papa tarafından sağlanmaktadır. Papa hem Katolik mezhebinin hem de Vatikan ülkesinin başkanıdır. Bu yüzden de papa tarafından söylenen her söz; oldukça değerlidir. Yasa hükmünde dahi olabiliyor. Çünkü katolik mezhebinde papaların sözleri ya da uyarıları net olarak dinlenilmesi gerekir.

Vatikan ülkesinde ekonomi vergi ile sağlanmaktadır. Özelliklede basın ve medya alanında güçlü yatırımlar sağlamaktadır. Genel olarak katolik mezhebinin yayılması aşamasında bütçeler harcanır. Vatikan ülkesinde en çok dikkat çeken gelir kaynağı ise; kilise vergisidir. Kiliselerin çeşitli ihtiyaçları kilise vergileri ile karşılanır. Vatikan ülkesi için kilise her zaman için önceliklidir.

Vatikan Geçmişi

Genel olarak bakıldığında Vatikan geçmişi 1929 yılına dayanmaktadır. Geçmiş yıllardan beri İtalya ile sürekli etkileşim halinde olan Vatikan ülkesinin tarihi İtalya ülkesi ile aynı dönemlere denk gelir. Vatikan ülkesi İtalya ile 1929 yılında imzalanan Laterano antlaşması ile bağımsızlığı ilan eder. Fakat pek çok siyasi birlikteliğini İtalya devleti ile birlikte gerçekleştirir. Ayrıca dünya genelinde katolik mezhebi için özel bir ülke olmasından kaynaklı; siyasi durumlar daha kolay yönetilir.

Vatikan ülkesinin resmi dilleri; Latince ve İtalyancadır. İtalya ülkesi; Vatikan ülkesini çevrelediği için tarihini her zaman İtalya ülkesi ile yaşamıştır. Vatikan ülkesinin geçmiş tarihinde ise; ağırlıklı olarak dini olaylar yer alır.

Vatikan Gezi Alanları

Günümüzde oldukça küçük bir ülke olan Vatikan ülkesinde çeşitli gezi alanları azdır. Fakat dini konumlarından kaynaklı sıklıkla Vatikan gezi alanı olarak kiliseleri ziyaret edilir. Çünkü katolik mezhebi mensup olanlar için Vatikan ülkesindeki kiliselerin görülmesi gereken yerler listesinde yer alır.

Vatikan ülkesinde müzeler çoğunlukta yer alır. Vatikan ülkesine gezi düzenlemek isteyenler için; müzeler önerilir. Tarihi dinleri anlatan müze çeşitleri ile ideal bir tarihi gezisi sağlayabilirsiniz. Müze çeşitleri arasında en çok dikkat çeken detay ise; Adem’in yaratılışı ve Mahşer günü freskleridir.

Vatikan Kültürü

Vatikan ülkesi sürekli olarak dini konumdan kaynaklı; yabancı turist çeker. Ayrıca İtalya devleti ile de iç içedir. Bu durumlar nedeni ile Vatikan kültürü ağırlıklı olarak karmaşık yapılıdır. Fakat İtalyan kültüründe oldukça etkilenmiştir. Genel olarak Vatikan ülkesi dünya kültürünü yansıtan bir kültüre sahiptir. Özelliklede dini kültürlerine oldukça bağlıdırlar. Yabancı turistlere de sıklıkla dini kültürlerini öğretme amacı içindedirler.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle