Roma’daki En İyi Müzeler

İtalya’nın başkenti Roma, İtalya denilince akıllara gelen ilk şehirlerden. Eğlence hayatı, kültürü, doğal güzellikleri ve daha fazlasıyla oldukça fazla turist ziyareti alan Roma’ya eğer kültürel bir deneyim yaşamak için geldiyseniz doğru yerdesiniz. Tarih kokan sokaklarında dolaşırken Papa’nın evini ziyaret edebileceğiniz, Kolezyum’da turlarken eşsiz manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bu şehir birçok önemli müzeye de ev sahipliği yapıyor. Bu müzeler hangileri merak ediyorsanız işte size Roma’nın en iyi müzeleri… National Etruscan Museum National Etruscan Museum, Türkiye’de Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi olarak biliniyor. Bu müze, Roma’nın Vigna Vecchia diye adlandırılan bölgesinde bulunan Villa Guilia adlı 16. yüzyıldan kalma bir malikane içinde bulunuyor. İtalya’nın Tiber ile Arno nehirleri arasında yer alan ve Etruria bölgesinde MÖ 6. yüzyıla dek varlığını sürdürdüğü bilinen Etrüsk’lerin günümüze ulaşan sanat eserlerinin en büyük koleksiyonunun sergilendiği müzede tarih ve sanatseverler için daha pek çok ilgi çekici unsur mevcut. MAXXI National Museum Museo Nazionale delle Arti del XXI Secolu’nun kısaltması olarak karşımıza çıkan MAXXI National Museum, […]

Roma’daki En İyi Müzeler

İtalya’nın başkenti Roma, İtalya denilince akıllara gelen ilk şehirlerden. Eğlence hayatı, kültürü, doğal güzellikleri ve daha fazlasıyla oldukça fazla turist ziyareti alan Roma’ya eğer kültürel bir deneyim yaşamak için geldiyseniz doğru yerdesiniz. Tarih kokan sokaklarında dolaşırken Papa’nın evini ziyaret edebileceğiniz, Kolezyum’da turlarken eşsiz manzaranın tadını çıkarabileceğiniz bu şehir birçok önemli müzeye de ev sahipliği yapıyor. Bu müzeler hangileri merak ediyorsanız işte size Roma’nın en iyi müzeleri…

National Etruscan Museum


National Etruscan Museum, Türkiye’de Villa Giulia Ulusal Etrüsk Müzesi olarak biliniyor. Bu müze, Roma’nın Vigna Vecchia diye adlandırılan bölgesinde bulunan Villa Guilia adlı 16. yüzyıldan kalma bir malikane içinde bulunuyor. İtalya’nın Tiber ile Arno nehirleri arasında yer alan ve Etruria bölgesinde MÖ 6. yüzyıla dek varlığını sürdürdüğü bilinen Etrüsk’lerin günümüze ulaşan sanat eserlerinin en büyük koleksiyonunun sergilendiği müzede tarih ve sanatseverler için daha pek çok ilgi çekici unsur mevcut.

MAXXI National Museum


Museo Nazionale delle Arti del XXI Secolu’nun kısaltması olarak karşımıza çıkan MAXXI National Museum, Roma’nın 20. yüzyıl sanat eserlerinin en güzel örneklerini ziyaretçileriyle buluşturuyor. Roma’da yerleşik hayatın yaklaşık 14 bin yıl öncesine dayandığı bilinse de yeni nesil sanat eserlerini daha ilgi çekici buluyorsanız, Roma’ya geldiğinizde mutlaka bu müzeyi de gidilmesi gereken yerler listenize eklemelisiniz!

Villa Farnesina

Tarihi yaklaşık 1506 yılına dayanan, Roma’nın Trastevere bölgesinde inşa edilmiş bir rönesans hanesi olan Villa Farnesina, Sienalı bir banker için inşa edilmiş bir villa özelliği taşıyor. Sienali bankerden sonra 16. yüzyılda Farnese ailesi tarafından satın alınan bu villa, o zamanda beri Villa Farnesina olarak anılıyor. Bu villa içindeki Rapheal’in freskleri gibi birbirinden değerli sanat eserlerine ev sahipliği yapmasının yanı sıra muhteşem mimarisiyle de oldukça dikkat çekiyor.

National Roman Museum

Roma’nın tüm yaşanmışlıklarını içinizde hissetmek, tarihi tekrar yaşamak istiyorsanız mutlaka uğramanız gereken bir müze “Museo Nazionale Romano” yani National Roman Museum! Üstelik bu müze hep alışkın olduğunuz müzeler gibi tüm eserlerini tek bir noktada sergilemiyor. Roma’nın birçok yerinde farklı sergilere sahip olan müzeyi baştan sona dolaşmak istediğinizde Roma’yı da baştan sona dolaşmış olacaksınız!

Castel Sant’angelo

Roma’ya ziyaret etmek istediğinizde mutlaka uğramanız gereken yerlerin en başında gelen Castel Sant’angelo’nun bazı kısımları yaklaşık 1900 yaşında! Zamanında Roma İmparatoru Hadrianus için inşa edilen bu kale, Orta Çağ’da güçlendirilip değiştirilerek bugünkü haline geldiği için, tarihle yakından ilgili olan turistler tarafından çok sık ziyaret edilen yerlerden… Tarihi yakından yaşamış bu kale şimdilerde müze olarak kullanılıyor. Bu müzenin içinde şuan orta çağ silahları ve birçok Rönesans dönemi sanat eseri sergileniyor.

Capitoline Museum

Kolezyum’un hemen dışındaki Colosseo bölgesinde bulunan Capitoline Museum’da şehrin en güzel Yunan ve Roma dönemi kalıntıları sergileniyor. Bu müzenin dikkat çeken özelliği ise Michelangelo’nun bir çiziminden yararlanılarak inşa edilmiş bir 17. yüzyıl yapıtı olması. Capitoline Museum’un en dikkat çeken parçası ise, Marcus Aurelius’un at üzerindeki devasa heykeli…

Borghese Galerisi

Campo Marzio bölgesinde bulunan Villa Borghese’de Roma’daki en etkileyici sanat eserlerinin bulunduğu bir galeri; Borghese Galerisi! Büyük bir kesim tarafından şehirdeki en iyi sanat eserlerinin burada sergilendiği iddia ediliyor. Tutkulu bir koleksiyoncu olarak bilinen Scipione Borghese’nin oluşturduğu bu koleksiyon sadece İtalyan değil Avrupa sanat eserlerine de sahip. İtalya’nın önemli heykeltraşlarının eserlerinin de bulunduğu bu müze toplamda 20 odasıyla sanatseverlere tarafından ziyaret edilmeyi bekliyor!

Kaynak: valiz.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.