ROMANTİZMİN BAŞKENTİ VENEDİK

Avrupa

Venedik sadece İtalya’nın değil dünyanın en romantik şehirlerinden. Gondolları, kanalları ve aşk kokan sokakları ile eşi benzeri olmayan bir kent.

GONDOLLARLA GEÇMİŞE YOLCULUK

Yüzde 98’i koruma altında olan Venedik’i sevmeniz için onlarca neden sayabilirim. İlk olarak Venedik’in sembollerinden olan gondollardan başlayalım. Venedik’te zamanında tek ulaşım aracı gondollardı. Tarihteki bütün taşımaları gondollarla yapmışlar. Günümüzde ise turistik geziler düzenleniyor. Evlenme teklifleri ve romantik dakikalar için oldukça ideal bir yer. Daracık kanalların arasından keyifli bir yolculuk yapıyorsunuz. Hele gondolcunun keyfi yerindeyse söylediği şarkılarla gezinizi keyiflendiriyor. Bu arada Venedik’te gondolculuk mesleği de babadan oğula geçermiş. Dolayısıyla bu işi çocukluktan öğreniyorlar.

venedik-gondol

İSTANBUL’DAN GELEN BİRİNİN YAPTIĞI KİLİSE

Günümüzde 60 bin nüfusa sahip olan Venedik yaz aylarında ziyaretçi akınına uğruyor. Özellikle kentin en önemli merkezi olan San Marco Meydanı o dönemlerde ana baba günü gibi. Meydandaki en önemli yapı ise San Marco Bazilikası. Çok süslü bir kilise olduğunu gördüğünüzde anlayacaksınız. Yapılma hikayesi ise ilginizi çekecek cinsten. Döneminin hac merkezi olan Venedik’te İstanbul’dan gelen bir kişi Yedikule’dekine benzer bir kiliseyi Venedik’te yapıyor. Daha sonra Venedikliler aynı zamanda İncil’in yazarlarından olan San Marco’nun mezarındaki kemiklerini çalarak bu kiliseye getiriyor. Kilisenin üzerinde bu durumu anlatan figürler de yer alıyor.

venedik-san-marco

RIALTO KÖPRÜSÜ’NDEN VENEDİK

Venedik’te San Marco Meydanı’ndan ara sokaklara dalarak Rialto Bölgesi’ne doğru yürüyebilirsiniz. Dar sokaklar arasında yürümek oldukça keyifli. Özellikle çiçeklerle süslenmiş küçük köprüler üzerinde harika fotoğraflarla Venedik’i hatırlayacaksınız. Rialto Köprüsü’nden de Venedik’in resimlerde gördüğünüz halini fotoğraflayabilirsiniz.

venedik-rialto

VENEDİK KARNAVALI

Venedik karnavalı şehrin en önemli etkinliği olarak dikkat çekiyor. Bu karnavalda neden mi yapılıyor? Bu döneme bir bakıma Hristiyanların ramazan bayramı diyebiliriz. Hz. İsa’nın göğe yükselmesiyle Paskalya kutlanır. Eğlence dönemidir. Şubat ayının ilk haftasında kutlanır. Tarihte Venedikliler karnavalda yüzlerine maske takarlarmış. Özel atölyelerde deri maskeler yapılırmış. Günümüzde de bu gelenek hala devam ediyor. Şehrin her noktasında gösterişli maskelerle karşılaşmanız mümkün.

venedik-maske

SON NEFES KÖPRÜSÜ’NDEN VENEDİK’E SON BAKIŞ

Venedik’te meydana gelmeden önceki bir köprü de ilginizi çekecektir. Özellikle öğle saatlerinde yoğunluktan köprünün önünde rahat bir şekilde fotoğraf çekilme şansınız da bir hayli az. Son Nefes Köprüsü olarak adlandırılan bu yer iki önemli yapının arasında yer alıyor. Mahkeme binasıyla cezaevini birleştiren bu köprünün penceresinden de mahkumlar son kez Venedik’e bakıyorlar.

venedik-son-nefes-koprusu

Kaynak:blog.prontotour.com

Rate article
Gezebildiğin Kadar
Add a comment