Rusya Soçi Şehri

Krasnodar kray’a bağlı bir şehir olan Soçi 1838 yılında kurulmuştur. Rusya’nın Karadeniz kıyısında bulunan bu güzel şehir Rus yerli turistler için bir numaralı tatil mekanıdır. Stalin döneminden itibaren Soçi tatil şehri olarak kabul edilmiştir. Fazla sayıda Rus’un yazlık evinin bulunduğu Soçi şehrinin normal nüfusu 500.000 dir. Yaz aylarında ise bu Nüfus 1.000.000 – 1.500.000 a kadar çıktığı görülmektedir. Vladimir Putin döneminde çok büyük yatırımlar alan bu şehir Rusya turizmine büyük gelecek vadediyor. Soçi Subtropikal iklimin az görüldüğü Rusya şehirlerinden bir tanesidir. Yazları ılık ve yağışlı iken, kış ayları serin geçmektedir. Tüm Karadeniz şehirlerinde olduğu gibi Soçi’de bol miktarda yağış almaktadır. 2014 Kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Soçi, 2014 – 2020 tarihleri arasında Rus Formula 1  yarışlarına da ev sahipliği yapacaktır. Ayrıca Soçi Trabzon ile kardeş şehirdir. Soçi Tarihi Tarihte Hristiyanlığı Asya’ya yaygınlaştırmak için bir merkezi yer olarak kullanılıp, bu bölgeye bir çok kilise inşa edilmiştir. Fakat her defasına Göktürkler, Hazarlar, […]

Rusya Soçi Şehri

Krasnodar kray’a bağlı bir şehir olan Soçi 1838 yılında kurulmuştur. Rusya’nın Karadeniz kıyısında bulunan bu güzel şehir Rus yerli turistler için bir numaralı tatil mekanıdır. Stalin döneminden itibaren Soçi tatil şehri olarak kabul edilmiştir. Fazla sayıda Rus’un yazlık evinin bulunduğu Soçi şehrinin normal nüfusu 500.000 dir. Yaz aylarında ise bu Nüfus 1.000.000 – 1.500.000 a kadar çıktığı görülmektedir. Vladimir Putin döneminde çok büyük yatırımlar alan bu şehir Rusya turizmine büyük gelecek vadediyor.

Soçi Subtropikal iklimin az görüldüğü Rusya şehirlerinden bir tanesidir. Yazları ılık ve yağışlı iken, kış ayları serin geçmektedir. Tüm Karadeniz şehirlerinde olduğu gibi Soçi’de bol miktarda yağış almaktadır.

2014 Kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapan Soçi, 2014 – 2020 tarihleri arasında Rus Formula 1  yarışlarına da ev sahipliği yapacaktır. Ayrıca Soçi Trabzon ile kardeş şehirdir.

Soçi Tarihi

  • Tarihte Hristiyanlığı Asya’ya yaygınlaştırmak için bir merkezi yer olarak kullanılıp, bu bölgeye bir çok kilise inşa edilmiştir. Fakat her defasına Göktürkler, Hazarlar, Moğollar gibi göçebe kabilelerce yıkılmıştır.1838’de Karadeniz Rus Filosu, Çerkesya kıyılarına düzenlediği genel çıkartmalar kapsamında, Soçi Irmağı ağzına da bir çıkartma yapıp sonradan Navaginskoye Kalesi adını alacak olan Alexandria Kalesi’ni kurmuştur. Savaşta üstün başarı gösteren Navaginskoye alayının ardından bu isim verilmiştir. Bu kale aynı zamanda yükselen Çerkes isyanına karşı savunma amaçlı yapılan 17 kaleden biridir. Kale 1840’da Çerkeslerin eline geçmiş ve Ruslar bölgeyi terk etmek zorunda kalmışlardı. Kırım Savaşı patlak verdiği zaman bu kale Türkler tarafından ele geçirilmesin diye boşaltılmıştır. Türkler ise sonradan Adler’e çıkartma yapmıştır.
  • Şu anki modern Soçi’nin bulunduğu yer tarihte Ubıhya olarak bilinir, ve tarihi Çerkesya bölgesinin bir kısmını oluşturur. Ubıhya dağlarda yaşayan yerel halk tarafından kontrol edilirdi, ve ismen de olsa Osmanlı İmparatorluğu’na bağlı idiler. Yerel halk ticari faaliyetlerini genellikle Osmanlı ile sürdürmekteydi. Sahil bölgesi 1828-1829 Osmanlı-Rus Savaşı’nın ardından Rusya’ya bırakılmıştır. Fakat Çerkesler bölgedeki Rus kontrolünü kabul etmediler ve Çerkesya sahili boyunca kurulan Rus askeri birliklerine direnmeye başladılar. Çerkezlere yurtdışından silah ve mühimmat sağlanması Rusya ve İngiltere arasında diplomatik gerilime yol açtı, o da sonradan Vixen Görevi ile sonuçlandı.
  • Kafkas Savaşı’ndan sonra bölge halkı olan Ubıhlar ve Şapsığlar, diğer Çerkes toplulukları ile birlikte topraklarından zorla çıkarılıp toplu olarak Osmanlı Devleti’nin Karadeniz kıyılarına ve Balkanlara yerleştirilmişler, pek azı dağlara sığınmış ya da Rus askerleri tarafından doğudaki Kuban Oblastına sürülerek, gözetim altında Orta Laba ırmağı solundaki ovalara yerleştirilmişlerdir. Kalmaya direnenler ise Çerkes Soykırımı sonucu rakamlar kesin olmamakla beraber 400,000’den fazla Çerkes’in hayatını kaybetmesi ile sonuçlanmıştır. Yine yapılan araştırmalara göre sürgüne gönderilen her 3 Çerkes’ten 2si hayatını kaybetmiştir. 1866’dan başlayarak, sahil boyu Ruslar, Ermeniler, Ukraynalılar, Yunanlar ve Beyaz Ruslar tarafından kolonileştirilmeye başlamıştır.

Çerkeslerden boşaltılan ve Rus yerleşimine tahsis edilen Soçi yöresinde ise, 1896’da, eski Navaginskoye Kalesi yerinde Soçi kenti kurulmuş. Şubat 1890’da Soçi Feneri yapıldı. 1891 yılında bölgenin ilk Rus ortodoks kilisesi olan St. Michael Kilisesi açılmıştır. Soçi 1902’den sonra kent, bir yazlık dinlenme ve kaplıca yöresi merkezi olarak gelişmiştir. Yörede birkaç yerleşime dağılmış olarak çok az Çerkes kalmıştır. Bunlar, 1867’de Çerkeslerin göç ettirilmelerini (sürgünü) öngören Rus hükümet kararnın iptal edilmesi üzerine,sürüldükleri Orta Laba yöresinden eski köylerine dönen Çerkeslerin torunlarıdır. Bunlara Karadeniz Şapsığları denir. Soçi yöresi ile Tuapse rayonunun bir bölüm toprağını kapsayan bir alanda,1924-1945 yılları arasında Şapsığ Ulusal Rayonu bulunuyordu. İlk otel Kavkazskaya Riviera 14 Haziran 1909’da açılmıştır. Soçi 1917’de ilçe kabul edilmiştir.

Kaynak: rusyada.net

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.