RUSYA’NIN KÜLTÜREL MİRASI: MOSKOVA

RUSYA’NIN KÜLTÜREL MİRASI: MOSKOVA

RUSYA’NIN KÜLTÜREL MİRASI: MOSKOVA

Rusya’nın başkenti Moskova, dünyanın en çok ilgi gören başkentleri arasında yer alıyor. Köklü bir geçmişe sahip olan şehir, misafirlerine muhteşem bir tatil sunuyor. Ülkenin nüfus açısından en kalabalık şehri olan Moskova mimari eserleri,  tarihi ve kültürel mirası ile dünyaca tanınan şehirlerin başında gelmekte. Moskova aynı zamanda sanat, tiyatro, festival, ulusal sergiler ve birbirinden farklı etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.  Yeşil alanlarla dolu olan Moskova, kalabalık ve dinamik nüfusuyla, farklı kültürel yapıları, ünlü meydanları ve işlek caddeleriyle Rusya’nın en gözde şehri olma özelliğini hala koruyor.

TARİHE DAMGASINI VURAN KIZIL MEYDAN

Moskova’da şüphesiz turistlerin en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında Kızıl Meydan geliyor. Burası popülerliğini sadece günümüzde yaşamıyor. Aynı zamanda şehrin temellerinin atıldığı önemli bir meydan. Birçok tarihi olaya tanıklık eden meydan, sadece Ruslar için değil dünyaca çok önemli bir yere sahip. Masallardaki gibi bir görüntüye sahip olan meydan, şehrin güzelliğine de oldukça katkı yapıyor.

Meydan, Moskova tarihinde hep önemli olaylara tanıklık etmiş. Mesela geçmişte bu meydanda idam törenleri düzenlenirmiş ve devletin aldığı kararlar bu meydanda halka duyurulmuş.  Günümüzde hala ana meydan olma özelliğini taşıyan meydanda bayram kutlamaları, resmi merasimler, büyük konserler ve etkinlikler yapılıyor. Ayrıca Kremlin Sarayı’na ev sahipliği yaptığı için meydanın önemi daha çok artıyor.  Meydanın solunda Sovyetler Birliğinin kurucusu Lenin’in heykelini, sağında renkli kuleleri ile Aziz  Vasili Katedrali, karşında Rusya’nın meşhur taş işçiliği, çelik ve cam ile inşa edilmiş olan 120 yıllık tarihi geçmişe sahip alışveriş merkezi GUM ve solunda ise kırmızının renk tonlarını kullanılarak yapılan Moskova Tarih Müzesi bulunuyor. Tarihi değerini günümüzde de korumaya devam eden meydan, 1990’dan beri UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde.

GÖRKEMLİ AZİZ VASİL KATEDRALİ

Moskova’nın en görkemli yapılarından biri olan katedral 1550 yılında yapımına başlanıp, 1560 yılında tamamlanmış. Rusya’nın Kazak ve Moğol işgalinden kurtuluşunun anısına Ivan tarafından inşa edilen bu katedral, dünyada eşi benzeri olmayan mimariye sahip. 8 kubbeden oluşan görkemli Aziz Vasili Katedrali’nin her bir kubbesi farklı zaferi simgelenmekte.  UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan katedralin, her bir kubbesinin uzunluğu birbirinden farklı ve en yüksek kubbenin tepesi altın işlemelidir.

Çeşitli restorasyonlardan geçen Katedral, 1860 yılında daha şekilli bir tasarım ile boyanmış ve o zamandan beri değişmemiştir. 20. yüzyılın ortalarında Aziz Vasil Katedrali müze olarak kullanılmaya başlanmıştır. 1934 yılında devletin tarihsel müzesi olarak kabul edilmiştir. Müze tapınakta 16. ve 17. yüzyıla ait yaklaşık olarak 400 simge, portreler, peyzaj boyama ve süsleme örnekleri bulunmaktadır.

BOLŞOY TİYATROSU

Büyük Tiyatro anlamına gelen Bolşoy  Tiyatro binası, Petrovka Tiyatrosu Meydanı’nda 1824 yılında inşa edildi.  Bina opera ve bale gösterileri için, ünlü mimar Joseph Bove tarafından tasarlandı.   Günümüzde ise Bolşoy Tiyarosu, klasik baleler ile farklı temalı yeni eserler sergileniyor. Tiyatro, Dünyanın belli başlı kentlerinde her yıl muhteşem gösterilere ev sahipliği yapıyor.

ÜNLÜ TVERSKAYA CADDESİ

Tverskaya Caddesi boyunca çeşitli dükkanlar, kulüpler, kafeler ve restoranlar bulunuyor. 1930’da daha geniş olarak yeniden yapılandırılan Tverskaya Caddesi dünyanın en pahalı ticari caddelerinden. Cadde boyunca harika mimariye sahip evler ve güzel mimari yapılar bulunuyor. Bu yapıların birçoğu günümüzde müzeye dönüştürülmüştür.

RUSYA’NIN TARİHİ ALIŞVERİŞ MERKEZİ

Kızıl Meydan’ın en göz alıcı binalarından olan GUM Alışveriş merkezi, Neo-Rus tarzda inşa edilmiştir. Geniş bir alana sahip olan alışveriş merkezinde dünyaca ünlü markaların lüks mağazaları ve birbirinden şık restoranlar bulunuyor. Ünlü mimar Alexander Pomerantsev tarafından tasarlanan GUM Alışveriş Merkezi, 1893 yılında tamamlanmıştır. Yapımında Moskova’da ilk defa çelik konstrüksiyondan yapılan taş duvarlar ve merkezi ısıtma sistemi burada kullanılmış. ‘’GUM’’ adı ise “Gasudarstvinny Universalniy Magazin” yani ‘’Evrensel Devlet Mağazaları’’ anlamına gelmekte.

KURTARICI İSA KİLİSESİ

Kilise, beyaz cephesi, altın kubbeleri ile dünyanın en uzun Ortodoks Kilisesi olma özelliğini taşıyor. 1872 yılında Ruslar’ın Napoleon’a karşı kazandığı zaferin anısı olarak Bizans mimarisinin etkisinde kalarak inşa edilmiş. Ayrıca Kurtarıcı İsa Katedrali, Rusya’da halka bağışlanan ilk katedral olma özelliğini de taşıyor. Kilise 3 büyük yapının birleşiminden oluşuyor.  Kiliseyi oluşturan ilk iki büyük yapı  19. Ve 20. Yüzyıllarda Avrupa ve Amerika sanatını yansıtan, paha biçilmez özel koleksiyonların sergilendiği ¨Avrupa-Amerikan Sanat Galerisi¨ bulunuyor.  3 katlı olan kilise, 26 farklı bölümlerden oluşuyor ve her bir bölüm farklı bir sanat dalını temsil ediyor.

Kaynak:blog.prontotour.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0