SAHİP OLDUĞUNUZ YOLCU HAKLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

SAHİP OLDUĞUNUZ YOLCU HAKLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

SAHİP OLDUĞUNUZ YOLCU HAKLARINI BİLİYOR MUSUNUZ?

Yolculuklarında bir takım aksaklıklarla karşılaşmak istenmeyen bir durumdur fakat, her zaman için ihtimal dahilindedir. Uçuşunuz iptal olduğu zaman ne yapmalısınız? Uçağınızı kaçırdığınız zaman ne olur? Yaşanan gecikmelerde sahip olduğunuz haklar nelerdir? Bagajınızın kaybolması durumunda tazminat alabilir misiniz?

Bu tür problemlerle karşılaştığınızda sahip olduğunuz hakları bilmek her zaman için önemlidir. İşte her seyahatseverin bilmesi gereken yolcu hakları;

SEYAHAT ÖZGÜRLÜĞÜ

Seyahat özgürlüğü kanunlar tarafından herkese tanınmış açık bir haktır. İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi’nde herkesin ‘’bir devletin toprakları üzerinde serbestçe dolaşma, oturma ve ülkesinden ayrılma/ yeniden dönme hakkına sahip olduğu’’ belirtilmiştir.

Anayasamızda da ‘’Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir.Yurt dışına çıkma hürriyeti ancak suç soruşturması ve kovuşturması sebebiyle hakim kararına bağlı olarak sınırlanabilir’’ maddesi bulunmaktadır.

seyahat-ozgurlugu

UÇAĞA KABUL EDİLMEME DURUMUNDA

Havayolu şirketi aynı koltuğa birden fazla yolcu için bilet satış işlemi yaptıysa ve bu durumdan dolayı uçağa kabul edilmiyorsanız öncelikle havayolu şirketinizden;

Hizmet alma hakkına sahipsiniz: Havayolu işletmeleri yolcularını bekletme sürelerine göre; iki ve üç saat gecikmelerde sıcak ve soğuk içecek, üç ve beş saat gecikmelerde kahvaltı veya yemek, uzun süreli gecikmelerde ise konaklama ve ulaşım hizmeti vermek, süre kısıtlamasız telefon etme imkanı tanımak ve seyahat kısıtlaması olan yolculara ve refakatçilerine özel ilgi göstermekle yükümlüdür.

Geri ödeme veya güzergah değiştirme hakkına sahipsiniz: Seyahatin gerçekleştirilemediği durumlarda havayolu şirketi size üç seçenek sunar;

En erken tarihte güzergah değişikliği, sonraki tarihler için güzergah değişikliği, bilet ücretini geri ödeme ve seyahatin ilk başladığı noktaya ücretsiz ulaşım.

Tazminat alma hakkına sahipsiniz: İç hat uçuşlarında 100 Euro karşılığı Türk lirası, dış hat uçuşlarında ise uçuş mesafelerinin uzunluğuna bağlı olarak 250 euro ile 600 avro arasında değişen tutarların Türk lirası karşılığını ödemekle yükümlüdürler.

ucak-iptali

UÇUŞ İPTALİ DURUMUNDA

Uçuş iptallerinde tıpkı uçağa kabul edilmeme durumunda olduğu gibi geri ödeme / güzergah değişikliği ve hizmet alma hakkına sahipsiniz.

Havayolu şirketiniz uçuş iptalini tarafınıza en az iki hafa önce bildirmek ve güzergah değişikliğini uçuş saatinden en az iki saat önce size teklif etmek zorundadır. Aksi halde size tazminat ödeme zorunluluğu doğacaktır.

TEHİR DURUMUNDA

Uçuş mesafesine göre 2 saat ile 4 saatten daha fazla tehir edilme durumlarında havayolu şirketi tarafınıza geri ödeme / güzergah değişikliği ve hizmet verme yükümlülüğüne sahiptir.

ÜST/ALT SINIFA YERLEŞTİRME DURUMUNDA

Havayolu şirketi sizi alt sınıftan üst sınıfa yerleştirdiğinde sizden ek ödeme talep edemez. Üst sınıftan alt sınıfa yerleştirdiğinde ise aradaki bilet ücret farkını ve uçuş mesafelerine göre bilet ücretinin %30 ile %75 i arasındaki farkı tarafınıza ödemekle yükümlüdür.

ENGELLİ VE REFAKATÇİLERİNE ÖZEL HİZMET

Havayolu şirketleri hareket kabiliyeti kısıtlı kişilere, refakatçilerine ve tek başına yolculuk yapan çocuklara hizmet önceliği tanımalı ve bu kişilere yardımcı olacak personel / özel ekipman desteği sağlamalıdır. İptal,tehir, uçağa kabul edilmeme durumlarında da bu yolculara en kısa sürede hizmet vermekle yükümlüdür.

GECİKMELİ BAGAJ

Bagajınızın gecikmeli olarak teslim edilmesi halinde bu süre içerisinde yapmış olduğunuz harcamaları belgeleyerek havayolu işletmesinden tanzim edebilirsiniz. Bunun için en fazla 21 gün içerisinde müracatta bulunmanız gerekmektedir.

TAŞIMA ŞARTLARI

Havayolu işletmeleri taşıma şartlarını size bildirmekle yükümlüdür. Seyahat edeceğiniz havayolu şirketlerinin internet sitelerinde küçük harflerle tebliği yapılan bu taşıma şartlarını dikkatlice okumak her zaman için yararınıza olacaktır.

HASARLI BAGAJ

Bagajınızın hasar görmesi durumunda, biletinizi, kimliğinizi, bagaj etiketinizi, tamir faturasını ve bagajınızın hasarlı fotoğrafını havayolu işletmesine sunarak zararınızın tanzim edilmesini isteyebilirsiniz.

KAYIP BAGAJ

Bagajınızın kaybolması halinde varış salonundan ayrılmadan biletinizi, bagaj etiketinizi ve kimliğinizi havayolu işletmesine sunarak kayıp bagaj raporu tutturun. Yapılacak araştırmalarda bagajınızın bulunamaması halinde tazminat hakkınız doğacaktır.

kayip-bagaj

Kaynak: blog.prontotour.com

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0