Salihli Gezilecek Yerler

Salihli Tarihi Mekanlar

Salihli Gezilecek Yerler
Salihli Gezilecek Yerler
Salihli Gezilecek Yerler
Salihli Gezilecek Yerler

Kurşunlu Kaplıcaları

Manisa'nın Salihli ilçesinde bulunan Kurşunlu Kaplıcaları, ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıktadır. Muhteşem bir vadi içinde bulunan kaplıcalar, hem şifalı sularını sunuyor hem de doğanın en güzel yüzünü…

Dilediğiniz her mevsimde gidip tatil yapabileceğiniz Kurşunlu Kaplıcaları il merkezine 65 kilometre, ilçe merkezine ise 6 kilometre uzaklıktadır. Termal suyu; sülfatlı, bikarbonatlı ve hidrojen sülfürlüdür. Eklem, kireçlenme, romatizma, cilt, sinirsel rahatsızlıklar ve kadın hastalıklarına iyi gelen Kurşunlu Kaplıcaları'nın sıcaklığı 52-96 derece arasında değişmektedir. 

Eğer Manisa Kurşunlu'da tatil yapmak istiyorsanız, erken Kurşunlu termal otellerin birinde önceden yerinizi ayırtmanız gerekiyor. Tatiliniz sırasında kaplıcaların tadını çıkarırken, şehrin güzelliklerine şahit olamaya Salihli'den başlayabilirsiniz. Bintepe Tümülüsleri Salihli ilçesinde görmeniz gereken yerlerin ilk noktalarından biridir.

 

Salihli Artemis Tapınağı

Salihli Artemis Tapınağı ören yeri, Salihli ilçe merkezinden 9 km uzaklıktadır. 

Sardes, tarihte parayı bulunan uygarlık olarak Lidya Krallığı'nın başkentidir. Başkent Sardes, M.Ö. 6. yüzyılda Perslerin Lydia Krallığı'na son vermelerinin ardından şehir bir Pers satraplık merkezi haline gelmiştir. Daha sonrasında Hellenistik ve Roma dönemlerinde de önemini koruyan Sardes, Bizans döneminde önemli bir piskoposluk merkezi haline gelmiştir.

Hamam Gymnasion Kompleksi:
Hamam-gymnasion kompleksinin doğu yarısını kaplayan sütunlarla çevrili kare avlu, spor etkinlikleri için kullanılmıştır. Buranın hemen batısında yer alan tonozlu salonlar ise hamam olarak kullanılmıştır. Kare avludan hamam bölümüne geçişi sağlayan iki katlı ve sütunlu mekan, mermer avlu olarak adlandırılmaktadır. Antik şehrin hamam - gymnasion kompleksinin kare avlusunun güneyinde bulunan bazilika formundaki yapı, Roma İmparatorluğunun hüküm sürdüğü 3.yüzyılda bir sinagog haline getirilmiştir.

Artemis Tapınağı:
Tapınağın yapımına Hellenistik dönemde başlanmıştır. Tapınak muhtemelen eski bir Kybele kültünün kutsal alanında yer almaktaydı. İon tarzında ve pseudodipteros plana sahip tapınak tanrıca Artemis adına yapılmıştır. Sonraki yıllarda tapınağın cellasının dört bölüme ayrıldığı saptanmıştır. Ayrılan bu 4 bölümde Artemis, Zeus Polieus, Roma İmparatoru Antoninus Pius ve karısı Faustina'ya ait heykel başları bulunmuştur. M.S. 17 yılındaki depremde yıkılarak bir hayli zarar gören tapınak, İmparator Tiberius zamanında eski plana göre yeniden yapılmıştır. 4. Yüzyıla gelindiğinde de bu görkemli tapınağın güneydoğu köşesine bir Şapel ilave edilmiştir.

Gökköy

Gökköy, Manisa'nın Salihli ilçesine bağlı şirin bir orman köyü. Dağların ardında, badem ağaçlarının gölgelediği Gökköy, özellikle ilkbaharda çok güzel manzaralar sunuyor. 

Gökköy, Napolyon kirazı ile ünlü bir köy aslında. Ancak bu pek fazla kişi tarafından bilinmiyor maalesef. 

Salihli – Salt yolundan giderken, Ödemiş ayrımından döndükten 5 – 6 km sonra karşılar sizi Gökköy. İki viraj geçince yükselen yolu takip ederek Gökköy'e ulaşabilirsiniz. 

 

Sart Antik Kenti

Manisa'nın tarihi yerlerinin bir parçası olan Sart Antik Kenti, sırlarla dolu tarihi eşliğinde arkeolojik kazıları devam etmektedir. 

Lidya Krallığının başkenti konumunda olan antik kent, tarihte ilk altın paranın basıldığı yer özelliğini taşımaktadır. 

Salihli ilçesinin sınırları içerisinde olan Sart Antik Kenti'nde 1854 yılından beri kazı çalışmaları yapılmaktadır. Yüzyıla aşkın devam eden kazılarda çıkartılan eserlerin 0.06'ı çıkarılmıştır. Kral Yolu'nun sona erdiği antik kentin, 1858 yılında bilimsel nitelik kazanmıştır. Tatilinin çoğu zamanını gezilecek görülecek yerlerde geçirmeyi düşünenler için gidilesi bir yerdir. Tarihin kokuları eşliğinde Sart Antik Kenti'ni keşfe çıkabilirsiniz. Bol keyif alacağınız bu gezide tarihin gizli kalmış yerlerinde dolaşarak bilgi sahibi olacaksınız.

Bintepe Tümülüsleri

Anadolu'nun en büyük Tümülüsleri olan Bintepe Tümülüsleri, Manisa'nın Salihli ilçesi sınırlarında bulunmaktadır. 

Lidya krallığının büyüleyici Tümülüsleri bölgenin en önemli turistik noktalarından biridir. Bintepe Tümülüsleri'nin en büyüğü 35 metre çapında, çevresi ve dairesi 1115 metre, yüksekliği ise 69 metre olan Alyattes mezarıdır ve bu bilgiyi antik çağ tarihçilerinden Heredot vermiştir. Sardes Antik Kenti yolu üzerinden 2 saat sürecek araç yolculuğuyla ulaşmanız mümkün. Manisa tatilinize bu görkemli Lidya krallığına ait Tümülüsleri mutlaka ziyaret edin. Sidas Antik Kenti, Manisa Kalesi ve Ağlayan Kaya şehrin diğer turistik alanlarındandır.

Salihli Tarihi Mekanlar

Tarihi Antik Sardes Kenti ile başlamaktadır Salihli'nin. MÖ 7. ve 6. yylarda Lidyalıların başkenti olan Sardes'de başlamıştır ekonomik ve endüstriyel buluşlar, para, uzun mesafeli ticaret, lirik, şiirsel yapıtlar, müzik, felsefe, astronomi, coğrafya, meteorolojinin ilerlemesi ve heykelcilik.

Lidyalılardan sonra sırasıyla Pers, Makedonya, Bergama, Roma ve Bizans egemenliğinde kalan bölge, 1075'ten itibaren Selçuklulara Sart ismiyle yurtluk etmeye başlamıştır.

Osmanlı zamanında Sart'a bağlı köy olan Veled-i Salih (Salihoğlu) hızla gelişerek 18. yy'da kasaba, 1927'de Manisa'ya bağlı en büyük ilçelerden biri olmuştur. Salihli, 24 Haziran 1920-5 Eylül 1922 tarihleri arasında Yunan işgal altında kalmıştır.

Düşüncen Nedir ?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0