Samsun’da Gezilecek Yerler

samsun'da gezilecek yerler Türkiye

Karadeniz’in popüler konumu olan Samsun’da gezilecek yerler listesi, tarihi geçmişiyle doğru orantılı şekilde uzadıkça uzuyor.

Samsunda gezilecek yerler denilince herkesin aklına ülke tarihimiz gelmekte. Mustafa Kemal Atatürk ve 18 silah arkadaşının başlattığı yangının ilk kıvılcımıdır Samsun. Kurtuluş Savaşı’nda üstlendiği önem haricinde tarihi, Eski Çağlara kadar dayanıyor. Doğa severler için ise eşsiz bir konum olan Samsun’da gezilecek yerler listesi; denizi, deltaları, ovaları ve kaplıcaları ile ziyaretçiler için önemli bir önceliğe sahip. Doğal güzelliklerin yanı sıra lüks otellere ve keyifli mekanlara sahip olan Samsun, turistlerin de öncelikli tercihlerinden. Birçok niteliği bulabileceğiniz konumu biraz daha yakından inceleyelim.

Samsun’da Gezilecek Tarihi Ve Turistik Yerler

  1. Onur Anıtı (Samsun Atatürk Anıtı)

Samsun’un gezilecek yerler listesinde ilk konuma sahip olan, şehrin sembolü niteliğindeki Onur Anıtı’dır. Atatürk’ün Samsun’a çıkışını yansıtan, yerel halk tarafından yaptırılan Onur Anıtı, Kurtuluş Savaşı’nın izlerini taşıyan önemli bir figürdür.

  • Bandırma Vapuru Müzesi

Atatürk ve silah arkadaşlarını getiren Bandırma Vapuru’nu temsilen yapılmıştır. Yapımı 3 yıl süren müze, 2003 yılında halka açılmıştır. Tarihi süreci anlatan ve içinde tarihi objeleri barındıran müze, milli duyguları doruğa çıkarıyor diyebiliriz.

  • Amisos Tepesi

Samsun’da gezilecek yerler denildiğinde Amisos Tepesi, Samsun’u kuşbakışı izlemek isteyenlerin tercih ettiği konum oluyor. Şehrin ilk yerleşim konumu olan Amisos Tepesi, şehir merkezine 4 kilometre uzaklıktadır. Teleferikle ulaşım sağlanan bölge, yerli ve yabancı ziyaretçilerin akın ettiği değerli bir konumdur.

  • Gazi Müzesi (Gazi Otel Müzesi)

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a geldiğinde konakladığı otel, tarihi bir değere sahip olduğu için 1940 yılında müze olarak halka açılmıştır. Atatürk’ün vefatından sonra çalışmalarla müzeye dönültürülen otelin eski adı Mantika Palas’tır.

  • Cumhuriyet Meydanı

İlkadım ilçesinde yer alan Cumhuriyet Meydanı, şehrin sıkça tercih edilen turistik lokasyonlarından biridir. Yerli ve yabancı ziyaretçilerin tercih ettiği Cumhuriyet Meydanı, hanlar ile çevrili tarihi bir bölgedir.

  • Samsun Kent Müzesi

Samsun’un tarihi, kültürel ve coğrafi özelliklerini yansıtan ve birçok önemli nesneyi bünyesinde barındıran müze İlkadım ilçesinde bulunmaktadır.  Samsun Kent Müzesi, şehir ile ilgili detaylı birçok bilgiyi elde edeceğiniz ve tarihi dokulara şahitlik edeceğiniz eşsiz bir müzedir. Avrupa’nın en prestijli 6.müzesi olan Samsun Kent Müzesi, şehirde gezilecek yerler sorusuna verilen ilk yanıtlardan biridir.

  • Atakum Sahili

Ziyaretçilerin gözde konumlarından birisi olan Atakum Sahili, şehrin genç nüfusu arasında da oldukça popüler. Birçok eğlence mekanına, restorana ve alışveriş merkezlerine yakın olan Atakum Sahili, oldukça merkezi bir konumdadır. İçerisinde bisiklet yolu ve koşu yolunda bulunmaktadır. Bu sayılan niteliklerin yanında ise eşsiz bir manzaraya sahip olan sahilde bir fotoğraf çekinmemek imkansız denebilir.

  • Tavşan Dağı

Havza’nın değerli doğa merkezlerinden biri olan Tavşan Dağı, şehir merkezine 85 kilometre uzaklıktadır. Tavşan Dağı’na yolculuk eden ziyaretçiler kendilerini patika yollarda yürümeye hazırlasın! Eşsiz bir atmosfere sahip olan konumda ilerledikçe görülen göl manzarası her şeye değer.

  • Çarşamba Tarihi Köprü

Çarşamba ilçesinin belkide en önemli sembollerinden biri olan Çarşamba Tarihi Köprüsü, şehir merkezine 35 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Türkiye’nin en uzun köprüsü olarak bilinen Çarşamba Tarihi Köprüsü, ilçenin ve Samsun’un en güzel manzarasına sahip konumudur.Samsun’da gezilecek yerler  tam anlamıyla sıralnırsa bu listede ayrıca; Havza Atatürk Evi Müzesi, Atakum Kent Ormanı, Akalan Şelaleleri, Kabaceviz Şelaleleri, Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı, Merzifon Saat Kulesi, Yeşilırmak Doğal Yaşam Parkı ve Merzifon Saat Kulesi yer alır.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle