Sanatın İnsan Doğasındaki Önemi

Sanatın İnsan Doğasındaki Önemi

Sanatın İnsan Doğasındaki Önemi

Sanatın modern çağda ortaya çıktığı, insanlık yoluna eşlik ettiği, onunla birlikte geliştiği ve içsel halkların içeriğine aşina olduğu bir an için hesaba katıldığı düşüncesiyle anlaşılmaktadır, çünkü aynı düşünceleri ve duyguları ifade etmenin en iyi yollarından biridir. Ve burada görülebilir ki, her türlü sanat, duyguları ifade etmek için kullanılabilir ve aynı zamanda fikirleri de ifade edebilir, sanat  zarafetin somutlaşmış halidir.

Çünkü güzel sanatlar her zaman insan toplumunda önemli bir rol alır  ve insanı daha sofistike, bu insani ilerlemenin bir örneğidir.

Sanatın Önemi:

Bir çoğumuz sanatın anlamsız olduğunu inanıyor olabiliriz, ama sanatçıların toplumlarına, doğalarına ve yaşamlarını sanatsal bir ortamın kullanımıyla gösterdikleri duygulara karşı ifade ettiklerini bilmiyoruz, örneğin bir resim veya bir müzik parçası gördüğümüzde, sanatçı, içinde yaşadığı devletten özgürleşiyor. Korku, endişe, öfke, uzun süreli duygular ve hislerin bastırılması ya da herhangi bir his onu psikolojik istikrara götürmek için araçtır diye düşünebiliriz, bu yüzden sanatın insan yaşamındaki önemi şu an içinde yaşadığımız dünya maddi boyutlara  bağlıdır…

Sanatın bu yönleriyle hiçbir ilgisi yoktur, insanın içsel manevi yönlerini yaşamının fiziksel yönleriyle dengelemek için çalışırlar.

Örneğin, bir ressam bir resim çizdiğinde bastırılmış duygularını kullanır ve bu resimden maddi değeri olan basit çizim araçlarını kullanarak, çizimleri aracılığıyla dünyaya bağlamaya çalışır. Sanat her zaman yaratıcılığı ilişkilendirir, dolayısıyla sanatın önemi hayatın yaşamındadır. Bir kişi için ruhsal arzuları tatmin etmek garip bir şekilde, şuan herkes, malzemenin ardında koşuyor ve hayatının ruhsal yönünü unutuyor… Duygusuz bir adam oluyor… Ne yazık ki, bu durum böyledir, ve müzik dinlemek, şiir yazmak, çalmak, vb. Maddi yönüyle ilgilenirken, ruhsal ihtiyaçlarınızı karşılamak için içinizdeki en güzelliği ortaya çıkarma yeteneğini bulduğunuz her sanat sanattır.

İnsan yaşamında yapılan her yaratıcılık, insanın özü ve iradesi olan estetik değere sahip olan sanat olarak adlandırılır.

Sanat Türleri:

Sanat türleri sadece bir tür değil, birçok türü aşar, dans, oyunculuk, fotoğrafçılık, tasarımcı, hat sanatı, müzisyen, çizim, yazarlık vb. tüm yaratıcılığı düşünceyi temsil eder ve sanat hissi sanattır. Yaşamakta olduğumuz hayatta sanat büyük rol alıyor ve hayal gücümüzü kullanarak istediğimiz hayatı inşa edebiliriz, hayal gücü ve iş, bir bütün olarak sanatın ve hayatın temelidir.

 

Yazar : Olivia Işık

Kaynak : Nereye.com.tr

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0