Şanlıurfa’da Gezilecek En İyi 10 Yer

şanlıurfa'da gezilecek yerler Türkiye

Şanlıurfa gezilecek yerler  dendiği zaman akla birçok yer gelir. Bu yerler içinde ön plana çıkanları  vardır. Bunlar 10 yer olarak derlenmiştir.

Şanlıurfa gezilecek yerler saymakla bitmez. Bu yerlerle şimdi Şanlıurfa’yı daha yakından tanıma fırsatını elde edebilirsiniz.

Balıklıgöl

Şanlıurfa dendiği zaman akla ilk gelen yer balıklıgöldür. Balıklıgöl dini açıdan da önem taşıyan bir yerdir. Bu yerin adı kendi alanı ile özdeşleşmiştir. Üstelik konum açısından da birçok kişide anında hayranlık uyandırır.

Harran

Harran Şanlıurfa içinde yer alan bir ilçedir. Ancak doğası ve yapısı gereği oldukça farklı olan bir atmosfere sahiptir. Kurak bozkırlar Harran ovası ile birlikte farklı bir görünüm ortaya çıkarır. Üstelik burada mevcut olan birçok toprak da çok değerlidir.

Urfa Kalesi

Her şehrin bir kalesi muhakkak vardır. Şanlıurfa’nın da kendine has güzelliğe sahip olan bir kalesi vardır. Bu kale yüz yıllar boyunca ayakta durmayı başarmıştır. Üstelik bu kale savaş zamanına da şahitlik eder. Yani Urfa’nın savunma zamanına kadar gider.

Aynzeliha Gölü

Aynzeliha gölü oldukça muhteşem olan bir görünüme sahip. Aynzeliha  gölü Tertemiz bir suya sahiptir. Üstelik üzerinde minik kayıklar yer alır. Bu minik kayıklar ile birlikte şimdi muhteşem bir gezinti yapabilirsiniz. Bu gezinti ile birlikte doğa içinde güzel bir manzarayı görme şansını da elde edebilirsiniz.

Göbeklitepe

Göbeklitepe günümüzde çok dikkat çeken bir yapıya sahip. Hatta yurt dışından bu alanı ziyarete gelen kişiler vardır. Çünkü insanlık tarihine ışık tutan bir özelliğe sahiptir. Bugün birçok araştırmacı için de bir araştırma konusu haline gelmiştir. Şu ana kadar bulunan birçok yapısı mevcut. Hala da bunlar üzerinde araştırma devam ediyor.

Halfeti

Halfeti Şanlıurfa beldesi olarak işlev görür. Öncelikle Halfeti il başlarda bir köy konumundaydı. Ancak daha sonradan ilçe halini aldı. Üstelik tabiat ile iç içe olan bir yapısı vardır. Bu yapıdan dolayı da sizlere muhteşem görüntüler sunar. Deniz ile bütünleşmiş olan batık şehir görünümündedir. Bu görünüm de birçok insanı ona çekmektedir.

Germus Kilisesi

Germus kilisesi tarih öncesinden kalan ve hala da ayakta durmaya çalışan bir kilisedir. Kilise daha sonradan restore edildi.  Bu yüzden de onarılmış hali ile hala ayakta durmaktadır. Kilisenin dış yapısı ilk başta dikkat çeker. Bu dış yapı sağlam bir parçayı gösterir. Yani kolaylıkla yıkılmaz.

Yakup Manastırı

Yakup manastırı öncelikle yüz yıllar öncesinden günümüze kadar ulaşmıştır. Ancak bu gün elimizde sadece belli kalıntıları vardır. Bu alan devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Bu yüzden restore etme gibi bir durum da söz konusu değil. Ancak manastır incelendiği zaman tarih öncesindeki izlenimleri de gösterir. Üstelik farklı bir havaya da sahiptir.

Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi

Kilise olarak bu kilise çok uzun yıllar boyunca ayakta durmayı başarmış bir yapıya sahiptir. Kilise  daha sonradan belli çalışmalar eşliğinde restore edildi. Ancak günümüzde kullanılmıyor. Dış görünüm restore etme aşamasında korundu. Bu yüzden çok büyük bir değişim söz konusu olmadı.

Şanlıurfa Çarşısı

Şanlıurfa çarşısı muntazam yapısı ile dikkat çeker. Üstelik çarşı içinde bir de küçük kapalı çarşı ve bedesten yer alır. Yani çarşıyı gezerken öte yandan da kapalı çarşıyı da gezmiş olacaksınız. Bu alanda gezinirken Şanlıurfa’nın kültürü ile de yakından tanışmış olacaksınız. Şanlıurfa çarşısı anında kendini öne çıkaran bir şehirdir.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle