Şanlıurfa’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Şanlıurfa gezilecek yerler  dendiği zaman akla birçok yer gelir. Bu yerler içinde ön plana çıkanları  vardır. Bunlar 10 yer olarak derlenmiştir. Şanlıurfa gezilecek yerler saymakla bitmez. Bu yerlerle şimdi Şanlıurfa’yı daha yakından tanıma fırsatını elde edebilirsiniz. Balıklıgöl Şanlıurfa dendiği zaman akla ilk gelen yer balıklıgöldür. Balıklıgöl dini açıdan da önem taşıyan bir yerdir. Bu yerin adı kendi alanı ile özdeşleşmiştir. Üstelik konum açısından da birçok kişide anında hayranlık uyandırır. Harran Harran Şanlıurfa içinde yer alan bir ilçedir. Ancak doğası ve yapısı gereği oldukça farklı olan bir atmosfere sahiptir. Kurak bozkırlar Harran ovası ile birlikte farklı bir görünüm ortaya çıkarır. Üstelik burada mevcut olan birçok toprak da çok değerlidir. Urfa Kalesi Her şehrin bir kalesi muhakkak vardır. Şanlıurfa’nın da kendine has güzelliğe sahip olan bir kalesi vardır. Bu kale yüz yıllar boyunca ayakta durmayı başarmıştır. Üstelik bu kale savaş zamanına da şahitlik eder. Yani Urfa’nın savunma zamanına kadar gider. Aynzeliha Gölü […]

Şanlıurfa’da Gezilecek En İyi 10 Yer

Şanlıurfa gezilecek yerler  dendiği zaman akla birçok yer gelir. Bu yerler içinde ön plana çıkanları  vardır. Bunlar 10 yer olarak derlenmiştir.

Şanlıurfa gezilecek yerler saymakla bitmez. Bu yerlerle şimdi Şanlıurfa’yı daha yakından tanıma fırsatını elde edebilirsiniz.

Balıklıgöl

Şanlıurfa dendiği zaman akla ilk gelen yer balıklıgöldür. Balıklıgöl dini açıdan da önem taşıyan bir yerdir. Bu yerin adı kendi alanı ile özdeşleşmiştir. Üstelik konum açısından da birçok kişide anında hayranlık uyandırır.

Harran

Harran Şanlıurfa içinde yer alan bir ilçedir. Ancak doğası ve yapısı gereği oldukça farklı olan bir atmosfere sahiptir. Kurak bozkırlar Harran ovası ile birlikte farklı bir görünüm ortaya çıkarır. Üstelik burada mevcut olan birçok toprak da çok değerlidir.

Urfa Kalesi

Her şehrin bir kalesi muhakkak vardır. Şanlıurfa’nın da kendine has güzelliğe sahip olan bir kalesi vardır. Bu kale yüz yıllar boyunca ayakta durmayı başarmıştır. Üstelik bu kale savaş zamanına da şahitlik eder. Yani Urfa’nın savunma zamanına kadar gider.

Aynzeliha Gölü

Aynzeliha gölü oldukça muhteşem olan bir görünüme sahip. Aynzeliha  gölü Tertemiz bir suya sahiptir. Üstelik üzerinde minik kayıklar yer alır. Bu minik kayıklar ile birlikte şimdi muhteşem bir gezinti yapabilirsiniz. Bu gezinti ile birlikte doğa içinde güzel bir manzarayı görme şansını da elde edebilirsiniz.

Göbeklitepe

Göbeklitepe günümüzde çok dikkat çeken bir yapıya sahip. Hatta yurt dışından bu alanı ziyarete gelen kişiler vardır. Çünkü insanlık tarihine ışık tutan bir özelliğe sahiptir. Bugün birçok araştırmacı için de bir araştırma konusu haline gelmiştir. Şu ana kadar bulunan birçok yapısı mevcut. Hala da bunlar üzerinde araştırma devam ediyor.

Halfeti

Halfeti Şanlıurfa beldesi olarak işlev görür. Öncelikle Halfeti il başlarda bir köy konumundaydı. Ancak daha sonradan ilçe halini aldı. Üstelik tabiat ile iç içe olan bir yapısı vardır. Bu yapıdan dolayı da sizlere muhteşem görüntüler sunar. Deniz ile bütünleşmiş olan batık şehir görünümündedir. Bu görünüm de birçok insanı ona çekmektedir.

Germus Kilisesi

Germus kilisesi tarih öncesinden kalan ve hala da ayakta durmaya çalışan bir kilisedir. Kilise daha sonradan restore edildi.  Bu yüzden de onarılmış hali ile hala ayakta durmaktadır. Kilisenin dış yapısı ilk başta dikkat çeker. Bu dış yapı sağlam bir parçayı gösterir. Yani kolaylıkla yıkılmaz.

Yakup Manastırı

Yakup manastırı öncelikle yüz yıllar öncesinden günümüze kadar ulaşmıştır. Ancak bu gün elimizde sadece belli kalıntıları vardır. Bu alan devlet tarafından koruma altına alınmıştır. Bu yüzden restore etme gibi bir durum da söz konusu değil. Ancak manastır incelendiği zaman tarih öncesindeki izlenimleri de gösterir. Üstelik farklı bir havaya da sahiptir.

Aziz Petrus ve Aziz Paulus Kilisesi

Kilise olarak bu kilise çok uzun yıllar boyunca ayakta durmayı başarmış bir yapıya sahiptir. Kilise  daha sonradan belli çalışmalar eşliğinde restore edildi. Ancak günümüzde kullanılmıyor. Dış görünüm restore etme aşamasında korundu. Bu yüzden çok büyük bir değişim söz konusu olmadı.

Şanlıurfa Çarşısı

Şanlıurfa çarşısı muntazam yapısı ile dikkat çeker. Üstelik çarşı içinde bir de küçük kapalı çarşı ve bedesten yer alır. Yani çarşıyı gezerken öte yandan da kapalı çarşıyı da gezmiş olacaksınız. Bu alanda gezinirken Şanlıurfa’nın kültürü ile de yakından tanışmış olacaksınız. Şanlıurfa çarşısı anında kendini öne çıkaran bir şehirdir.

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 8 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 10 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 1 yıl önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.