Saraybosna’da Gezilecek En İyi 8 Yer

saraybosna'da gezilecek yerler Gezi Rehberi

Doğunun ve Batının etnik kesişim noktası olan Saraybosna’da gezilecek en iyi 8 yeri görmeye hazır olun!

Saraybosna’da gezilecek en iyi 8 yer listesinde sadece 8 konumu sıralamak biraz zor olacak.  Çünkü global kapsamda Saraybosna’da popüler konumlar oldukça fazladır. Saraybosna, Bosna-Hersek’in başkentidir. Aşina olduğumuz kültürel yapılardan harici olarak, Saraybosna’da birçok katedral ve sinagog  görmek mümkün. Özellikle 90’lı yıllarında başında, soykırım sebebiyle başlayan savaşta yaşananların izleri çok taze. Saraybosna gezilmesi gereken en iyi 10 yerden biri olduğu global medyada sıkça söylenmektedir.

  1. Gazi Hüsrev Bey Camii

Adını aldığı Bosna Sancak Beyi tarafından 1531 yılında inşa edilmiştir. Kültürümüzden birçok detayı barındıran Gazi Hüsrev Bey Camii, bizim için Saraybosna’da gezilecek yerler arasındadır. Sahiplenilmiş, aşina olunmuş bir kültürü bambaşka bir diyarda gözlemlemek inanılmaz bir deneyim. Camii’nin yanında tarihi dokuları yansıtan bir saat kulesi ve medrese görmek mümkün. Savaş sırasında ciddi hasar alan yapı, 2006 yılında niteliği korunarak restore edilmiştir. Gazi Hüsrev Bey Camii, dini bayramlarımızda yerel halk ve turistler tarafından sıkça ziyaret edilen mistik bir konum olarak değerini korumakta.

  • Saraybosna Katedrali

Hristiyan aleminde kutsal bir değere sahip olan, kapısında Papa 2.Jean Paul’ün  heykeli bulunan Saraybosna Katedrali 1889 yılında inşa edilmiştir. Gotik mimariyle tasarlanan katedral, Notre Dame’dan ilham alınmıştır. Global ölçekte değerli olan katedral, Saraybosna’nın popüler konumları arasında başlarda gelmektedir.

  • Umut Tüneli (Hayat Tüneli)

Başkent Saraybosna’da gezilecek yerler arasında hissedilecek en yakın tarihi doku Umut Tüneli’dir. Bu coğrafyada savaşın getirdiklerine şahitlik edebileceğiniz eşsiz bir konumdur. Ülkede 90’lı yılların başında yaşanan savaşın geride bıraktığı simgesel yapılardan biri olan Umut Tüneli, savaş sırasında gıda ve cephane sevkiyatının haricinde iletişim için de kullanılmıştır. Savaşın seyrini değiştirmede büyük rol oynayan tünel, 960 metre uzunluğunda ve 1.5m yüksekliğindedir. Savaş şartlarında fedakar bir ailenin evini kullanarak yapılmıştır ve savaş bitiminde gezilip görülmesi için müzeleştirilmiştir.

  • Sönmeyen Ateş Anıtı (Sonsuz Ateş)

2.Dünya Savaşı’nın bitiminde yapılan Sönmeyen Ateş Anıtı, merkezi bir konum olan Ferhadiye Caddesi’nde yer almaktadır. Saraybosna’da gezilecek yerler arasında belkide en ilginç yapı burasıdır. Sonsuz Ateş Anıtı olarak da anılan simgesel yapı 7/24 görülmeye açıktır.

  • Latin Köprüsü (Latin Bridge)

Saraybosna’nın global ölçekte popülerleşmesinin en önemli noktalarından biri Latin Köprüsü’dür. Avusturya Arşidükü Franz Ferdinand ve eşi Sophie’nin 28 Haziran 1914’te suikast sebebiyle hayatını kaybettiği yer burasıdır. Bu suikast ile dünya tarihinin kritik olaylarından 1. Dünya Savaşı meydana gelmiştir. Şehirde bulunan en eski köprü burasıdır. Estetik bakımından çok fazla detayı bulunmasada ev sahipliği yaptığı tarihi olay nedeniyle turistlerin gezilerinde yer verdiği önemli bir konumdur. Saraybosna’da popüler konumlar arasında oldukça sık ziyaret edilen bir yerdir.

  • Başçarşı

Tarihi ve kültürel açıdan büyük öneme sahip olan ve 15.yüzyıldan günümüze kadar varlığını koruyan Başçarşı, Saraybosna gezilerinde en popüler konumlardan bir tanesidir. Birçok tarihi yapıyı içinde bulunduran Başçarşı’da çokça hediyelik dükkanı mevcuttur. Canlı bir kafe kültürüne sahip olan konumda bir kahve molası vermek keyifli olacaktır.

  • Sebil

Osmanlı kültürünün yapı taşı olarak gördüğümüz Sebil, Başçarşı’nın merkezinde bulunmaktadır. Yerel halk ve turistler bakımından güvercinlerin beslendiği yerde geleneksel Türk dokularına sıkça rastlıyoruz.  Saraybosna’da oldukça popüler olan Sebil, Osmanlı döneminde inşa edilmiş en güzel 10 çeşmeden biri olarak nitelendirilmekte.

  • Bosna-Hersek Ulusal Müzesi

Ülkenin başkenti Saraybosna’da bulunan kültür ve tarih hazinesi olan müze coğrafya, sanat, müzik ve edebiyat konularından yüzlerce esere ev sahipliği yapmaktadır. Saraybosna’nın merkezinde yer alan müze, Saraybosna’da gezilmesi gereken en iyi 8 yer listenizde mutlaka bulunmalı!

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle