Sarıkamış’ta Baltık Yapısı: Katerina Köşkü, Kars

Katerina Köşkü, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, Osmanlı-Rus Savaşı’nın ardından 40 yıl Rusların işgali altında kaldığı dönemde, Çar 2. Nikolay tarafından yaptırılan 19. yüzyıl Baltık mimarisi izlerini taşıyan tarihi bir av köşkü. Sarıkamış ormanları içerisinde bulunan ve 1896’da çivi kullanılmadan yapılan Katerina Köşkü, Kars’ın ve Sarıkamış’ın eşsiz tarihi dokularından biri. 1994’e dek askeri bölgede Sarıkamış Tugay Komutanlığı denetiminde kalan köşk, yaklaşık 6 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde kurulu. Katerina Köşkü, Kars Av köşkü ve ana köşk olmak üzere 2 ayrı yapıdan oluşan Katerina Köşkü, Sarıkamış Kazım Karabekir Mahallesi’nde Şişman Köşk olarak da bilinen tarihi bir yapı ile yan yana. 6 bin 500 metrekarelik bir alanda yer alan iki köşkten Katerina Köşkü’nün 21, Şişman Köşk’ün ise 7 odası bulunuyor. Bölgeye özgü sarı çam ağaçlarının 80 derecede pişirilmesinin ardından ahşabın birbirine örgü şeklinde geçirilmesiyle inşa edilen Katerina Köşkü’nün inşasında hiç çivi kullanılmamış. Peç adı verilen sistemle ısıtılan köşkün beton kolonlarının içerisindeki hava akımından ısı elde ediliyor. Rus […]

Sarıkamış’ta Baltık Yapısı: Katerina Köşkü, Kars

Katerina Köşkü, Kars’ın Sarıkamış ilçesinde, Osmanlı-Rus Savaşı’nın ardından 40 yıl Rusların işgali altında kaldığı dönemde, Çar 2. Nikolay tarafından yaptırılan 19. yüzyıl Baltık mimarisi izlerini taşıyan tarihi bir av köşkü.

Sarıkamış ormanları içerisinde bulunan ve 1896’da çivi kullanılmadan yapılan Katerina Köşkü, Kars’ın ve Sarıkamış’ın eşsiz tarihi dokularından biri. 1994’e dek askeri bölgede Sarıkamış Tugay Komutanlığı denetiminde kalan köşk, yaklaşık 6 bin 500 metrekarelik arazi üzerinde kurulu.

katerina köşkü

Katerina Köşkü, Kars

Av köşkü ve ana köşk olmak üzere 2 ayrı yapıdan oluşan Katerina Köşkü, Sarıkamış Kazım Karabekir Mahallesi’nde Şişman Köşk olarak da bilinen tarihi bir yapı ile yan yana. 6 bin 500 metrekarelik bir alanda yer alan iki köşkten Katerina Köşkü’nün 21, Şişman Köşk’ün ise 7 odası bulunuyor.

Bölgeye özgü sarı çam ağaçlarının 80 derecede pişirilmesinin ardından ahşabın birbirine örgü şeklinde geçirilmesiyle inşa edilen Katerina Köşkü’nün inşasında hiç çivi kullanılmamış. Peç adı verilen sistemle ısıtılan köşkün beton kolonlarının içerisindeki hava akımından ısı elde ediliyor.

Rus Çarı 2. Nikolay’ın eşi Katherina için yaptırdığı düşünülen köşk ailenin yazlık konutu olmasının yanı sıra Çar’ın hasta oğlu Aleksi’nin rehabilite edildiği şifa veren bir yer olarak da kullanılmış.

katerina köşkü
katerina-kosku-nerede

Katerina Köşkü’ne nasıl gidilir

Kars’ın Sarıkamış ilçesi Kazım Karabekir Mahallesi’nde yer alan Katerina Köşkü’ne ulaşım için öncelikle Kars’a ardından da ilçeye gelmeniz gerekiyor. Henüz köşke ulaşımı sağlayan herhangi bir toplu taşıma sistemi bulunmuyor.

Katerina Köşkü’ne ulaşım tur firmaları, taksi ya da özel araçlarla sağlanıyor. Doğu tarafından gelen yol askeri alanın içinden geçiyor. Kuzeyden gelen yol ise sanayi yapılarının yer aldığı çamurlu bir yol. Burası da kar nedeniyle bir noktadan itibaren bataklığa dönüşebiliyor.

Kars Harakani Havalimanı’na İstanbul Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, AnadoluJet, Pegasus Hava Yolları ve SunExpress’in direkt seferleri var.

Kars Harakani Havalimanı ile Katerina Köşkü arasındaki mesafe 59 km. Bu güzergah özel araçla 1 saat sürüyor. Kars Otogar’dan Sarıkamış’a saat başı dolmuş kalkıyor. Sarıkamış ilçe merkezinden Katerina Köşkü’ne ulaşım için ise taksi ya da özel araç şart.

katerina köşkü nasıl gidilir

Katerina Köşkü, Kars

Adres: Kazım Karabekir Mahallesi, Sarıkamış, Kars http://www.karskulturturizm.gov.tr
Telefon: +90 (474) 4134070

Katerina Köşkü, Kars’ın Sarıkamış ormanları içerisinde bulunan ve günümüze kadar özgün mimarisini koruyarak ulaşabilmiş tescilli taşınmazlardan biri.

1994’ten sonra mülkiyet sahibi hazineye devredilen yapı, günümüzde Kültür ve Turizm Bakanlığı’na tahsisli alan içerisinde yer alıyor. Köşk ile birlikte turizm yerleşim alanı olarak belirlenen bölge en kısa zamanda turizme kazandırılacak.

Kaynak : Yoldaolmak.com

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 8 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 10 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 1 yıl önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.