Schengen Vizesine Sponsorla Başvuru

Avrupa‘ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının aşması gereken engellerden biri de Schengen vizesi. Avrupa Birliği’ne üye 22 ülke ve birliğe üye olmayan 4 ülkenin taraf olduğu Schengen Anlaşması ile kurulan Schengen Bölgesi içerisinde yer alan herhangi bir ülkeden alınan Schengen vizesi ile gümrük ve pasaport kontrolü olmadan rahatlıkla seyahat edilebiliyor. Bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Schengen Bölgesi sınırlarına yapacakları seyahatlerinde vize almaları zorunlu. Her yıl Avrupa’ya turistik amaçla seyahat etmek isteyen binlerce Türk vatandaşı aracı kurumlar, konsolosluklar ve büyükelçilikler aracılığı ile Schengen vizesi başvurusu yapıyor. Schengen vizesi başvuruları Schengen rejimine dahil olan ülkelere göre bazı farklılıklar içermesine rağmen genel prosedürler hemen hemen aynı. Standart başvuru formu, ikametgah ve aile belgeleri, biyometrik vesikalık fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonu gibi belgeler tüm ülkeler tarafından talep ediliyor. Kendi işi olan, bir yerde maaşla çalışan, emekli, çiftçi gibi meslek sahipleri kendilerinden talep edilen belgeleri hazırlayıp aracı kuruma ya da […]

Schengen Vizesine Sponsorla Başvuru

Avrupa‘ya seyahat etmek isteyen Türk vatandaşlarının aşması gereken engellerden biri de Schengen vizesi. Avrupa Birliği’ne üye 22 ülke ve birliğe üye olmayan 4 ülkenin taraf olduğu Schengen Anlaşması ile kurulan Schengen Bölgesi içerisinde yer alan herhangi bir ülkeden alınan Schengen vizesi ile gümrük ve pasaport kontrolü olmadan rahatlıkla seyahat edilebiliyor.

Bordo (umuma mahsus) pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Schengen Bölgesi sınırlarına yapacakları seyahatlerinde vize almaları zorunlu. Her yıl Avrupa’ya turistik amaçla seyahat etmek isteyen binlerce Türk vatandaşı aracı kurumlar, konsolosluklar ve büyükelçilikler aracılığı ile Schengen vizesi başvurusu yapıyor.

Schengen vizesi başvuruları Schengen rejimine dahil olan ülkelere göre bazı farklılıklar içermesine rağmen genel prosedürler hemen hemen aynı.

Standart başvuru formu, ikametgah ve aile belgeleri, biyometrik vesikalık fotoğraf, seyahat sağlık sigortası, otel ve ulaşım rezervasyonu gibi belgeler tüm ülkeler tarafından talep ediliyor.

Kendi işi olan, bir yerde maaşla çalışan, emekli, çiftçi gibi meslek sahipleri kendilerinden talep edilen belgeleri hazırlayıp aracı kuruma ya da konsolosluğa doğrudan başvuru yaparak vize sürecini başlatabiliyor.

Peki, eğer öğrenciyseniz ya da çalışmıyorsanız Schengen vizesine nasıl başvuracaksınız?

Çalışmayanlar, hali hazırda bir geliri olmayanlar ya da öğrenciler için Schengen vizesi hayal değil. Bu kategoriye girenlerin birinci dereceden yakınlarını sponsor olarak gösterip, vize başvurusu yapması gerekiyor.

Seyahat edecek kişi kendine ait ulaşım, konaklama, vesikalık fotoğraf, pasaport ve kimlik fotokopisi gibi temel belgeleri hazırladıktan sonra finansal belgeler bölümünde istenen tüm evrakları sponsorunun çalışma ya da emeklilik durumuna göre temin etmek zorunda.

Schengen vizesi başvurularında başvuru sahibine sponsor olacak kişinin başvuru sahibi ile birinci dereceden yakınlığının olması ve bunun belgelenmesi şartı var.

Sponsor çalışıyorsa işyerinden alacağı evrakları (maaş bordrosu, ticaret sicil kaydı, ticaret odası ya da esnaf odası kaydı) ile kendi şahsi banka hesap dökümünü sunuyor.

Sponsor emekliyse işler daha kolay. Emekli belgesi ve banka hesap dökümü yeterli oluyor.

Sponsorlu başvurularda sponsorun vize başvuru sahibinin tüm seyahat masraflarını karşılayacağını taahhüt ettiği dilekçeyi sunması şartı var.

Schengen ülkeleri listesi

Schengen Bölgesi’ne dahil olan ve Schengen vizesiyle seyahat edilebilen ülkeler şunlar: Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İzlanda, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, Litvanya, Lihtenştayn, Letonya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, Yunanistan.

Herhangi bir geçerli Schengen vizesine sahip olan Türk vatandaşları Bulgaristan, Hırvatistan, Monako, Romanya, San Marino ve Vatikan’a da ekstra vize ihtiyacı olmadan seyahat edebiliyor.

Kıbrıs Rum Kesimi’ne gitmek isteyen Türk vatandaşlarının ise bu ülkenin Atina Büyükelçiliğinden vize almaları gerekiyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Seyahat İpuçları 19 saat önce

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.