Şehzadeler Şehri Amasya

Türkiye

1. Yalıboyu Evleri

Klasik Anadolu evlerinin Yeşilırmak kıyısındaki surlar üzerine yan yana dizilmesiyle ortaya görsel bir şölen çıkmış: Yalıboyu Evleri. Özellikle akşam ışıklandırmasıyla birlikte masalsı bir atmosfer yaratılıyor burada. Şehzadeler Müzesi ve Hazeranlar Konağı gibi müzeler, Yalıboyu Evleri’nin en meşhurlarından.

Amasya Yalıboyu Evleri - İl Genel Meclisi - Amasya Turu

Amasya Yalıboyu Evleri - Amasya'nın Gece Görünüşü

2. Kral Kaya Mezarları ve Kızlar Sarayı Ören Yeri

Harşena Dağı ve şehre bakan yamacı üzerindeki Pontus Kral Kaya Mezarları 2015 yılında UNESCO Geçici Listesi’ne dahil edilmiş. Yüksekliği 15 metreye kadar uzanan kral kaya mezarlarının, hem kral mezarı hem de hapishane olarak kullanıldığı dönemler olmuş. Yalnız mezarların hemen alt bölümündeki Kızlar Sarayı’ndan geriye pek bir şey kalmamış. Şimdilerde o bölümde şehre hakim bir manzaraya sahip bir kafe var. Her iki yeri de ziyaret için geçerli olan biletin ücreti 5 TL.

Kültür Bakanlığı sitesi üzerinde resmi bilgi: Pontus Kral Kaya Mezarları 

Kral Kaya Mezarları ve Kızlar Sarayı Ören Yeri - Amasya Turu

Amasya Evleri ve Haşena Dağı

Pontus Kral Kaya Mezarı - Amasya'nın Tarihi Yerleri

3. Şehzadeler Müzesi

Daha önce ziyaret ettiğim ama restorasyon çalışmaları nedeniyle bu gidişimde ziyaret edemediğim Şehzadeler Müzesi, klasik Anadolu evi tarzında bir dış tasarıma ve Osmanlı tarzı bir iç dizayna sahip güzel bir müze. Amasya’da şehzadelik dönemlerini geçiren 7 padişahın oldukça gerçekçi görünen balmumu heykellerinin yer aldığı bölümler, müzenin en dikkat çekici kısımları. Müzede ayrıca şehzadelerin dönemlerini anlatan kısa videolar da izlenebiliyor. Şehzadeler Müzesi’nin giriş ücreti ise 3 TL.

Şehzadeler Müzesi - Amasya'da Gezilecek Yerler

2014’teki ziyaretimden kalan bir fotoğraf

4. Maket Amasya Müzesi

Maket Amasya Müzesi, Amasya’nın 100 yıl önceki haline uygun olarak oluşturulan bir şehir maketine ev sahipliği yapıyor. Hem gece hem gündüz olarak Amasya şehrine kuş bakışı göz atabiliyorsunuz. Yalnız bu müzeyi ziyaret edecekseniz girişteki görevliye şehir ile ilgili bilgi almak istediğinizi belli etmelisiniz. Aksi taktirde kendisi yanınıza gelip bir şeyler anlatmıyor. Onlar bize ücretsiz bir rehberlik imkanı sunduklarını söylemeden, biz bunu isteyebileceğimizi nereden bileceksek artık

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle