Seyahat İzin Belgesi e-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır? Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

Seyahat İpuçları

Coronavirüs nedeniyle alınan önlemler kapsamında şehirler arası yolculuklar için Seyahat İzin Belgesi alma zorunluluğu bulunmaktadır. Peki kimler Seyahat İzin Belgesi alabilir?

Kimler Seyahat İzin Belgesi Alabilir?

Coronavirüs salgını nedeniyle uçak ve otobüs ile şehirler arası seyahat etmek için Seyahat İzin Belgesi zorunluluğu getirildi. Bu izni, sadece aşağıdaki durumlarda alıp seyahat edebilirsiniz.

  • Son 15 gün içerisinde bulunduğunuz ile gelmiş; fakat burada kalacak yeriniz olmadığını belge ile ibraz edebiliyorsanız,
  • Doktor kararı ile tedavi için şehir dışına sevk edildiyseniz,
  • Birinci dereceden yakınınız vefat ettiyse veya ağır hasta ise seyahat belgesi alıp uçak veya otobüs ile seyahat edebilirsiniz.

Seyahat Belgesi e-Devlet Üzerinden Nasıl Alınır?

T.C kimlik numaranız ve e-Devlet şifreniz ile e-Devlet Kapısı’na giriş yapın. e-Devlet şifreniz online internet bankacılığı kullanıyorsanız bankanızın mobil şubesinden giriş yapabilirsiniz. Online internet bankacılığı kullanmıyorsanız herhangi bir PTT şubesinden e-Devlet şifrenizi alabilirsiniz.

e-Devlet Kapısı’na giriş yaptıktan sonra ”İçişleri Bakanlığı” bölümünde yer alan ”e-Başvuru” kısmına tıklayın. Seçenekler arasından ”Seyahat İzin İşlemleri” bölümünü seçerek formu doldurun.

Başvurunuzu yaparken telefon numaranızı doğru girdiğinizden emin olun. Başvurunuz Seyahat İzin Kurulu tarafından değerlendirildikten sonra başvuru sonucu size kısa mesaj ile bildirilecek.

Seyahat İzin Belgesi çıktıysa, e-devlet üzerinden belgenin çıktısını alıp T.C kimlik numaranız ile birlikte havaalanlarında ve otogarlarda bulunan başvuru masalarındaki görevlilere göstererek seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle