Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Şehirlerarası Seferler Sınırlandırıldı

Seyahat İpuçları

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Şehirlerarası Seferler Sınırlandırıldı

Coronavirüsüne karşı tedbirler kapsamında şehirlerarası seyahatlere çeşitli kısıtlamalar getirildi. Otobüs seferleri 28 Mart saat 17.00 itibariyle düzenlenerek valilik iznine bağlı olarak gerçekleşecek.

Seyahat İzin Belgesi Kimlere Verilecek?

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre sadece aşağıdaki durumlarda kişiler valilik seyahat izni alarak seyahat edebilecek:

  • Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen hastalar,
  • Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar,
  • Özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlar.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valiler veya kaymakamların başkanlığında düzenlenecek Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak izin belgesi almaya başvuracak ve talebi onaylanan vatandaşlar için otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecek.

65 yaş üstü dışarı çıkmasına izin verilmeyen vatandaşlar, 112, 155 ve 156 numaralı acil arama hatları üzerinden izin talebi oluşturulabilir. İzin belgesi kolluk birimleri tarafından talep sahiplerine teslim edilecek.

Diğer yolcular ise seyahat belgesi almak için valilik veya kaymakamlıklarca oluşturulan kurullara başvurabilir. Kurullara gelen vatandaşlar mesafe sınırına dikkat edilerek görülmeye alınıyor ve başvurular değerlendiriliyor.

Kurullara ek olarak seyahat izin belgesine internetten ve telefondan da başvurulabilir. “Alo 199” çağrı merkezi ile İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sistemi üzerinden randevu alınabilir.

Buna ek olarak, e-devlet sistemi üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun sonucu SMS olarak size iletilecek. Başvurusu kabul edilen vatandaşların otogarlardaki Başvuru Masaları’ndan T.C. Kimlik Numarası ile doğrulama yapıldıktan sonra otobüse veya uçağa kabul edilebilecekler. Oluşabilecek yoğunluktan dolayı vatandaşların dört saat öncesinde otogarlarda bulunması öneriliyor.

Verilen belgenin üç gün içerisinde kullanılması gerekiyor.

Otobüs Seferleri Nasıl Düzenlenecek? 

Başvurular dikkate alınarak otobüs seferleri ve tarifeleri tekrar düzenlenecek.

Otobüslerde seyahat eden yolcuların listesi gidilen beldedeki vali ve kaymakamlara iletilecek.

Otogarlarda ve Otobüslerde Temizlik Önlemleri 

Seyahat etmesine izin verilen yolcuların ve personellerin otogar girişlerinde ve çıkışlarında sağlık kontrolleri yapılacak.

Yolculuk boyunca otobüsler sadece izin verilen otogarlarda durabilecek. Otobüs yolculuğu öncesinde servis hizmetleri durdurulacak.

İl girişlerinde de tekrar yolcuların sağlık kontrolleri yapılacak ve gerekli görüldüğü durumlarda yolcular karantinaya alınacak.

Bu süreçte Otobüs Firmalarının Önlemleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle