Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Şehirlerarası Seferler Sınırlandırıldı

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Şehirlerarası Seferler Sınırlandırıldı Coronavirüsüne karşı tedbirler kapsamında şehirlerarası seyahatlere çeşitli kısıtlamalar getirildi. Otobüs seferleri 28 Mart saat 17.00 itibariyle düzenlenerek valilik iznine bağlı olarak gerçekleşecek. Seyahat İzin Belgesi Kimlere Verilecek? İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre sadece aşağıdaki durumlarda kişiler valilik seyahat izni alarak seyahat edebilecek: Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen hastalar, Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar, Özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlar. Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valiler veya kaymakamların başkanlığında düzenlenecek Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak izin belgesi almaya başvuracak ve talebi onaylanan vatandaşlar için otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecek. 65 yaş üstü dışarı çıkmasına izin verilmeyen vatandaşlar, 112, 155 ve 156 numaralı acil arama hatları üzerinden izin talebi oluşturulabilir. İzin belgesi kolluk birimleri tarafından talep sahiplerine teslim edilecek. Diğer yolcular ise seyahat belgesi almak için valilik veya […]

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Şehirlerarası Seferler Sınırlandırıldı

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır? Şehirlerarası Seferler Sınırlandırıldı

Coronavirüsüne karşı tedbirler kapsamında şehirlerarası seyahatlere çeşitli kısıtlamalar getirildi. Otobüs seferleri 28 Mart saat 17.00 itibariyle düzenlenerek valilik iznine bağlı olarak gerçekleşecek.

Seyahat İzin Belgesi Kimlere Verilecek?

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine göre sadece aşağıdaki durumlarda kişiler valilik seyahat izni alarak seyahat edebilecek:

  • Tedavi ihtiyaçları nedeniyle doktor kararıyla sevk edilen hastalar,
  • Birinci derece yakınları vefat eden veya ağır hastalığı olanlar,
  • Özellikle son on beş gün içerisinde gelmiş olduğu yerde kalacak yeri bulunmayan vatandaşlar.

Seyahat İzin Belgesi Nasıl Alınır?

Seyahat etmesi zorunlu olan vatandaşlar, valiler veya kaymakamların başkanlığında düzenlenecek Seyahat İzin Kurulu’na başvurarak izin belgesi almaya başvuracak ve talebi onaylanan vatandaşlar için otobüs seyahat izin belgesi düzenlenecek.

65 yaş üstü dışarı çıkmasına izin verilmeyen vatandaşlar, 112, 155 ve 156 numaralı acil arama hatları üzerinden izin talebi oluşturulabilir. İzin belgesi kolluk birimleri tarafından talep sahiplerine teslim edilecek.

Diğer yolcular ise seyahat belgesi almak için valilik veya kaymakamlıklarca oluşturulan kurullara başvurabilir. Kurullara gelen vatandaşlar mesafe sınırına dikkat edilerek görülmeye alınıyor ve başvurular değerlendiriliyor.

Kurullara ek olarak seyahat izin belgesine internetten ve telefondan da başvurulabilir. “Alo 199” çağrı merkezi ile İçişleri Bakanlığı E-Başvuru sistemi üzerinden randevu alınabilir.

Buna ek olarak, e-devlet sistemi üzerinden de başvuru yapabilirsiniz. Başvurunuzun sonucu SMS olarak size iletilecek. Başvurusu kabul edilen vatandaşların otogarlardaki Başvuru Masaları’ndan T.C. Kimlik Numarası ile doğrulama yapıldıktan sonra otobüse veya uçağa kabul edilebilecekler. Oluşabilecek yoğunluktan dolayı vatandaşların dört saat öncesinde otogarlarda bulunması öneriliyor.

Verilen belgenin üç gün içerisinde kullanılması gerekiyor.

Otobüs Seferleri Nasıl Düzenlenecek? 

Başvurular dikkate alınarak otobüs seferleri ve tarifeleri tekrar düzenlenecek.

Otobüslerde seyahat eden yolcuların listesi gidilen beldedeki vali ve kaymakamlara iletilecek.

Otogarlarda ve Otobüslerde Temizlik Önlemleri 

Seyahat etmesine izin verilen yolcuların ve personellerin otogar girişlerinde ve çıkışlarında sağlık kontrolleri yapılacak.

Yolculuk boyunca otobüsler sadece izin verilen otogarlarda durabilecek. Otobüs yolculuğu öncesinde servis hizmetleri durdurulacak.

İl girişlerinde de tekrar yolcuların sağlık kontrolleri yapılacak ve gerekli görüldüğü durumlarda yolcular karantinaya alınacak.

Bu süreçte Otobüs Firmalarının Önlemleri hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Kaynak

Benzer Yazılar

Adrasan’da Tatil Keyfi!

Seyahat İpuçları 17 saat önce

Adrasan, Akdeniz kıyısında yer alan bir cennet köşesi olarak, yerli ve yabancı turistlerin tatil için tercih ettiği popüler destinasyonlardan biri haline geldi. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile bilinen bu küçük sahil kasabası, ziyaretçilere huzurlu bir kaçış imkanı sunuyor. Adrasan’da tatil yapmak, bir yandan denizin ve kumun tadını çıkarırken, diğer yandan bölgenin zengin kültürel ve doğal mirasını keşfetmek anlamına geliyor. Sabah saatlerinde başlayan gün, misafirlerin sahilde yürüyüş yaparak veya kumsalda yoga yaparak güne enerjik bir başlangıç yapmalarını sağlıyor. Güneş yükseldikçe, plajlar canlanmaya ve güneşlenmek isteyenlerle doldurulmaya başlıyor. Denizin berrak suları ise serinlemek isteyenleri kucaklıyor. Çocuklar su kenarında oynarken, yetişkinler deniz sporlarına, özellikle de kano ve sörf gibi aktivitelere yöneliyorlar. Öğle saatlerinde, sahil şeridindeki restoranlar ve kafeler, ziyaretçilere Ege ve Akdeniz mutfağının en lezzetli örneklerini sunuyor. Taze deniz ürünleri, ızgara et çeşitleri ve ev yapımı meze tabakları, Adrasan’ın gastronomik zenginliklerini tatmak isteyenler için ideal seçenekler arasında yer alıyor. Yemeklerini yiyen misafirler, […]

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.