Seyahatlerde Hava Değişimi Yaşamamak İçin Tavsiyeler

Seyahatlerde Hava Değişimi Yaşamamak İçin Tavsiyeler

Seyahatlerde Hava Değişimi Yaşamamak İçin Tavsiyeler

Tatil veya genel olarak yapılan seyahatlerde hava değişimi nedeniyle yaşanan hastalıklar hava değişimine neden oluyor. İnsanlar seyahat etmeden önce gideceği yerleri araştırır. Hastalıklara bağlı olarak hava değişimi yaşamak istemiyorsanız, bu tavsiyeleri incelemenizde fayda var.

Yaşadığınız şehirle seyahat edeceğiniz şehrin iklimi farklı olabilir. Yapılan seyahatlerde ortamdaki ani değişiklikler nedeniyle mikroplarla karşı karşıya kalabiliriz. Hava değişikliği nedeniyle hastalıklara yakalanmamak için önlem almalısınız.

Seyahat Edeceğiniz Yeri Araştırın

Seyahat edeceğiniz tatil yeri veya ülkeyi gitmeden önce araştırın. Hastalıkları Önleme Merkezi www.cdc.gov sayfasını ziyaret ederek, yasaklar ve uyarılar hakkında bilgi alabilirsiniz. Bölgede daha önce yaşanan hastalıkları, alınan önlemleri, aşıları kontrol edebilirsiniz.

Temiz Şişelerden Su İçin

Seyahat nedeniyle vücudunuzu susuz bırakmayın. Vücudunuz susuz kaldığında dehidrasyon oluşur. Vücut tepkimeye girer. Dehidrasyona bağlı olarak sinir, yorgunluk ve baş ağrısı oluşur. Seyahat sırasında plastik şişe kullanmayın. Şişeler üzerinde mikroplar görülebilir. Kapağı açılmamış cam şişe suları tercih edin.

Burun Spreyi Kullanın

Soluduğumuz hava nedeniyle, mikropların birçoğu burundan girer. Burun deliklerini nemli tutmaya özen gösterin. Burnunuzu temiz tutmak için anti bakteriyel ürünler veya burun spreyi kullanabilirsiniz.

Temizliğe Önem Verin

Ortamda yer alan mikroplar çeşitli yollarla vücuda girer. Bunlardan bir tanesi de ellerdir. Seyahat ederken her yere dokunmayın. Bakteriler ve virüsler her yerde yaşar. Kullanacağın eşyaları kolonyalı mendille sildikten sonra kullanın. Otel odalarındaki televizyon kumandası, uçaktaki yolcu tepsileri ve birçok üründe mikrop bulunur.

Düzenli Uyku

Seyahat etmenin heyecanıyla uykuya önem vermiyoruz. Uykusuzluk ciddi sağlık sorunlarını beraberinde getirir. Vücut zihinsel ve bedensel strese girer. Bağışıklık sistemi zayıflar. Seyahat ettikten sonra en az 6 saat uyumanız gerekiyor.

Tükettiğiniz Yiyeceklere Dikkat Edin

Seyahat ettikten sonra yemek yiyecek restoran ararsınız. Farklı tatları incelemek ve yemek için seyahat edenler var. Restoran temizliğine dikkat edin. Mümkün olduğunca seyyar satıcılardan yiyecek almayın. Bildiğiniz restoran ve yiyecekleri tercih edin.

Bitki Çayı İçin

Seyahat nedeniyle hava değişimine maruz kalacağınız için, bağışıklık sisteminizin güçlü kalması gerekiyor. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için hap kullananlar var. Bitkisel olarak yeşil çay veya zencefil içebilirsiniz. Doktorunuza başvurmadan ilaç kullanmayın.

İlaçlarınızı Yanınıza Alın

Kronik hastalığınız olabilir. Hastalığınız hakkındaki ilaçları yanınızda götürün. Hava değişimine bağlı olarak öksürük, grip, alerji, baş ağrısı gibi sağlık sorunlarıyla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu hastalıkları ilgilendiren ilaçları yanınıza alın.

 

*Kaynak Gösterilmeden Kullanılması Yasaktır !

 

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
1
wow
0