SİHLER VE KUTSAL ALTIN TAPINAK

Guru Arjan Sahib (Beşinci Nanak) Sihler için merkezi bir ibadet yeri oluşturma fikrini düşünmüş ve kendisi Altın Tapınak’ın mimarisini tasarlamıştır. Daha önce kutsal mekanı planlayarak üçüncü Nanak olan Guru Amardas Sahib tarafından mimarisi başlatıldı ancak Baba Budha Ji gözetiminde Guru Ramdas Sahib tarafından idam edildi. Site için arazi, önceki Guru Sahibs tarafından yerli köyler bedelsiz olarak satın alındı. Bir kasaba yerleşimi kurma planı da yapıldı. Bu nedenle Sarovar ve kasaba üzerindeki inşaat çalışmaları 1570’de eş zamanlı olarak başlamıştır. Her iki projedeki çalışmalar 1577’de tamamlanmıştır. Arazi, yerli Zamindarlardan ödeme yaparak Guru Ram Das Sahib tarafından satın alındı. Yapım işi doğrudan Guru Arjan Sahib’in kendisi tarafından denetlendi ve Baba Budha Ji, Bhai Gurdas Ji, Bhai Sahlo Ji ve daha pek çok Sih tarafından desteklendi. Hindu geleneklerine uygun üst düzey bir yapı inşa etmenin aksine, Guru Arjan Sahib alt kattı inşa etti ve Hindu Tapınakları’nın giriş ve çıkış için sadece genelde bir geçidi […]

SİHLER VE KUTSAL ALTIN TAPINAK

Guru Arjan Sahib (Beşinci Nanak) Sihler için merkezi bir ibadet yeri oluşturma fikrini düşünmüş ve kendisi Altın Tapınak’ın mimarisini tasarlamıştır. Daha önce kutsal mekanı planlayarak üçüncü Nanak olan Guru Amardas Sahib tarafından mimarisi başlatıldı ancak Baba Budha Ji gözetiminde Guru Ramdas Sahib tarafından idam edildi. Site için arazi, önceki Guru Sahibs tarafından yerli köyler bedelsiz olarak satın alındı. Bir kasaba yerleşimi kurma planı da yapıldı. Bu nedenle Sarovar ve kasaba üzerindeki inşaat çalışmaları 1570’de eş zamanlı olarak başlamıştır. Her iki projedeki çalışmalar 1577’de tamamlanmıştır.

Arazi, yerli Zamindarlardan ödeme yaparak Guru Ram Das Sahib tarafından satın alındı. Yapım işi doğrudan Guru Arjan Sahib’in kendisi tarafından denetlendi ve Baba Budha Ji, Bhai Gurdas Ji, Bhai Sahlo Ji ve daha pek çok Sih tarafından desteklendi.

Hindu geleneklerine uygun üst düzey bir yapı inşa etmenin aksine, Guru Arjan Sahib alt kattı inşa etti ve Hindu Tapınakları’nın giriş ve çıkış için sadece genelde bir geçidi olsa da aksine Guru Sahib dört taraftan dört geçit açtı. Böylece yeni bir inanç sembolü olan Sihizm’i yarattı. Guru Sahib; kast, inanç, cinsiyet ve din ayrımı yapılmaksızın her insana ulaştı. Şimdi Sih Devleti’nin de bir hac merkezi olmuştur.

Altın Tapınak Amritsar Sri Harmandir Sahib, 21 metrelik bir  yüksekliğe sahiptir. Her biri Doğu, Batı, Kuzey ve Güney’de olmak üzere dört kapısı vardır. Darshani Deori (kemer), kaya yolunun kıyı ucunda duruyor. Kapı bölmeleri sanatsal bir tarzla bezenmiştir. Sri Harmandir Sahib’in ana binasına giden geçit veya köprüye açılıyor. Köprü, 13 metre genişliğindeki ‘Pardakshna’ (çevredeki yol) ile bağlantılıdır. Ana tapınağın etrafında dolaşır ve ‘Har ki Paure’ (Tanrı adımları) yoluna açılır. “Har Ki Pauri” nin birinci katında Guru Granth Sahib’in sürekli okuması olmaktadır.

Altın Tapınak’ın temel yapısı, teknik açıdan olduğu gibi işlevsel olarak da üç katlıdır. Köprüye bakan cephe, tekrar tekrar kıvrımlı kemerlerle süslüdür.

Birinci katın üst kısmında küçük bir kare oda vardır ve buranın da üç kapısı var. Guru Granth Sahib’in düzenli bir şekilde okunması burada da yapılmaktadır. Bu odanın zirvesinde, tabanda ters çevrili lotusu rahatlatan lotus petal motifli, eğimli “Gumbaz” (kubbe) duruyor.

Altın Tapınak’ın mimarisi, Müslümanlar ile Hindular’ın yapım işi arasındaki benzersiz bir uyum sergiler ve bu dünyanın en iyi mimari örnekleri olarak kabul edilir. Bu mimarinin Hindistan’da sanat tarihinde bağımsız bir Sih mimarlık okulu yaratması kaçınılmazdır.

Kaynak: rotadisi.com.tr

Benzer Yazılar

Japonya’nın Gezilecek Ünlü Yerleri 

Asya 1 yıl önce

Muhtemelen bir ömür boyu ülkenin lezzetlerini tadarak geçirebilirsiniz, ancak bazı kasabalar ve turistik yerler, herhangi bir harika Japonya gezisinin temel malzemeleridir. Japonya, dağ yamacındaki onsen (kaplıca) köyleri, sakin sahillerle çevrili adalar ve uğultulu mega şehirlerle gezginler için gerçek bir ziyafet sunuyor. Tokyo Tokyo, sürekli olarak geleceğe uzanan, yoğun nüfuslu, deprem eğilimli arazide mümkün olanın sınırlarını zorlayan, her zamankinden daha uzun, daha zarif yapılar ekleyen bir şehir. Çağdaş sanat ve mimari, popüler kültür, alışveriş, içki ve eğlence (ve yemek için Kyoto ile bir bağ) için Japonya’nın en iyi noktasıdır. Ancak ziyaretçileri büyüleyen, herhangi bir manzaradan çok şehrin kendisidir. Kyoto Japonya’nın imparatorluk başkenti Kyoto, binden fazla tapınağa ev sahipliği yapıyor. Bunların arasında Kinkaku-ji (tamamen altın varakla kaplı zarif bir köşk) gibi anıtsal ve sade Zen kaya bahçesiyle Ryōan-ji gibi meditatif yer alır. Ve tapınaklar bunun sadece başlangıcı: Şehrin çok sayıdaki zarif çayevlerinden birinde takdir edebileceğiniz çay kültürü var; geleneksel müzik ve dansın […]

Çin’de Yenilen Garip Yemekler

Asya 2 yıl önce

Çin’deki en tuhaf yemekler listesi son derece uzundur. Dünyada en tuhaf yemeklerin yendiği Çin’de ne ararsanız yemek olarak yenmektedir. Çin’deki en tuhaf yemekler listesinde Türk yemek kültürünün aksine daha fazla çiğ olan yiyecekler tüketilmekte ve genel olarak son derece tuhaf yemekler bu kültürde yenmektedir. Çin’in kendine has olan bir yemek kültürü vardır. Çin mutfağında Pekin ördeği, karidesli mantı ve Çin usulü tuzsuz pirinç pilavı en sık tüketilmekte olan yemekler arasında yer almaktadır. Türk mutfağındaki İskender, lahmacun, yaprak sarma gibi yemeklerden ziyade daha farklı olan Çin kültürüne ait özel yemeklerin olduğu Çin mutfağı da sıklıkla tercih edilmektedir. İşte Çin’de yenen en garip yemekler listesi… Kavrulmuş Çekirge Çin’de her türlü böcek çeşidi yenmekte ve genel olarak sokak lezzetleri arasında da bu türden böcekler yer almaktadır. Çin’deki sokak lezzetleri bakımından da Kavrulmuş çekirge ilk sıralarda yer almakta olan bir lezzettir. Kavrulmuş çekirge Çin’de yaşayanlar için genel olarak bir yemek öğününden ziyade bir atıştırmalık […]

Sadece Malezya’da Görebileceğimiz 10 İlginç Yer

Asya 2 yıl önce

Güney Asya’nın macera yaşamak ve farklı yerleri görmek isteyenlere sunduğu, kendine has gizemleriyle ilgi çeken ülkesi, Malezya’da görülecek 10 ilginç yer sizler için listelendi. Dünyanın En Yüksek İkiz Kuleleri: Petronas Towers Başkent Kuala Lumpur’un anıtsal simgesi durumunda olan, özel bir mühendislik ve modern bir tasarım harikası olan bu dev kuleler Malezya gezilerinin değişilmez ziyaret alanlarından biridir. Aynı zamanda Petronas Kuleleri, dünya üzerindeki en yüksek ikiz kuleler olma özelliğine de sahiptir. Dalış Noktası: Pulau Sipadan Adası Malezya’nın en iyi dalış bölgesi olarak ün kazanan Pulau Sipadan Adası, küçük bir mercan adasıdır. Mavinin kristal halini görebileceğiniz denizi, rengarenk deniz altı hayatı ve kusursuz doğa özellikleri ile harika zaman geçirebileceğiniz bir yer. Dünyanın En Eski Yağmur Ormanı: Taman Negara Ormanları Geçmişi 130 milyon yıla dayanan, dünyanın en eski yağmur ormanı olarak ün salan Taman Negara, dünyanın en yaşlı bitkilerine, kaplanlara ve asya fillerine sahip olmasının yanı sıra, 1937’den beri koruma altına alınmış alanıyla […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.