Sınır Kapılarında Vize Alınan Ülkeler

Gezi Rehberi

Vize, yurt dışı seyahat planı olanlar için en büyük engellerden biri. Vize için harcanan zaman, toplanmak zorunda olan evraklar ve vize ücretleri nedeniyle birçok insan yurt dışı seyahat planını vizesiz ülkelere gerçekleştiriyor.

Türk vatandaşlarının sınır kapılarında vize alarak seyahat edebildiği ülkeler ise ülkeye girişte havalimanı ya da gümrük kapısında yapılan başvuru ile ülkeye giriş sağlıyor. Bazıları ücretsiz bazılarında ise cüzi bir ödeme yapılarak alınan kapı vizesi ile seyahatte vizem çıkacak mı kabusuna gerek kalmıyor.

Sınır Kapılarında Vize Alınan Ülkeler

1. Azerbaycan

İki devlet bir millet anlayışıyla Türkiye‘nin dost ve müttefik ülkelerinden Azerbaycan’a hava yoluyla seyahat eden Türk vatandaşları başkent Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’ndan kapı vizesi alarak ülkeye giriş yapabiliyor. Kapı vizesi ücreti: 10 Dolar.

2. Ermenistan

Türkiye ile diplomatik ilişkisi bulunmayan Ermenistan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları Ermenistan’a giriş sırasında gümrükte kapı vizesi alabiliyor. Ermenistan’a kara ya da hava yoluyla girişlerde 10 Dolar karşılığında vize almak mümkün. Kapı vizesi yalnızca bordo pasaportlulara veriliyor. Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşlarının Ermenistan vizesi alması şart.

3. Dominik Cumhuriyeti

Karayiplerin muhteşem doğal güzelliklerle bezeli coğrafyasında yer alan Dominik Cumhuriyeti’ne girişlerde Türk vatandaşları sınır geçişlerinde kapı vizesi alabiliyor.

4. Meksika

Orta Amerika ülkelerinden Meksika, Türk vatandaşlarının elektronik vize ile seyahat edebildiği ülkelerden. Ülkeye seyahat etmeden önce Meksika vize sistemi üzerinden online olarak gerçekleştirilen vize başvurusu ile ülkeye sorunsuz seyahat etmek mümkün.

5. Bahreyn

Körfez ülkelerinden Bahreyn, Türk vatandaşlarına kapı vizesi ile seyahat izni veren ülkelerden. Bahreyn’e seyahat eden Türk vatandaşları kapı vizesi ile 15 günlük tek girişli vize alabiliyor.

6. Bangladeş

Asya ülkelerinden Bangladeş, kapı vizesi ile gidilebilen ülkelerden. Ülkeye Dakka Havalimanı’ndan giriş yapacak Türk vatandaşları kapı vizesi alarak seyahat edebiliyor.

7. Bhutan

Yüksek değer, düşük etki turizmi politikası uygulayan Bhutan, vahşi turizmden olumsuz etkilenmemek adına yüksek korumalı bir vize politikasına sahip. Bhutan’a seyahat planı olan Türk vatandaşlarının hükümet tarafından düzenlenen lisanslı Bhutan tur operatörü ya da uluslararası ortak şirketler aracılığı ile vize başvurusu yapması şart.

8. Doğu Timor

Doğu Timor seyahati planlayan Türk vatandaşları, Presidente Nicolau Lobato Uluslararası Havalimanı’nda veya Deniz Limanına geldiklerinde vize için başvuruda bulunabilliyor. Gerekli koşullar sağlandığında (toplam 90 gün kalmak için uzatılabilir) 30 gün süreyle geçerli tek bir giriş vizesi 30 Dolar ücret karşılığında veriliyor.

9. Endonezya

Güneydoğu Asya ve Okyanusya’da yer alan Endonezya, bölgenin en çok turist ağırlayan ülkelerinden biri. Ülkeye yapılan seyahatlerde 1 ayı aşmayan süreli girişlerde kapıda ücret ödemeden giriş vizesi alınıyor. 1 aydan fazla kalmak isteyenlerin 3 aya kadar olan süreli girişlerinde 25 Dolar ödemesi gerekiyor.

10. Kamboçya

Uzak Doğu ve Avrupa esintileriyle bölgenin kültür mozaiği haline gelen Kamboçya, mistik havasıyla yükselen turizm destinasyonlarından. Kamboçya’ya gitmek için ülkeye girişte 30 Dolar’a kapı vizesi alınarak giriş yapılabiliyor.

11. Nepal

Everest Zirvesi’nin de bulunduğu Nepal, dünyada doğayla baş başa kalmak için el değmemiş coğrafyalar arasında. Doğa sporlarıyla ilgilenen, tırmanma, trekking, kampçılık gibi aktivitelerden hoşlananların favori destinasyonlarından Nepal’e 25 Dolar ücret ödeyerek kapı vizesi alınarak girilebiliyor.

12. Tayvan

Tayvan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları ülkeye giriş yapacakları Tayvan Taoyuan Uluslararası Havalimanı, Taipei Songshan Havalimanı, Taichung Havalimanı ve Kaohsiung Uluslararası Havalimanı’nda 24 Dolar ödeyerek 30 gün süreli turistik vize alabiliyor.

13. Kenya

Afrika’nın safari ülkesi Kenya, Türk vatandaşlarına kapı vizesi veren ülkeler arasında. Seyahat öncesi elektronik başvuru yapılan Kenya vizesinin ücreti ise 50 Dolar.

14. Sudan

Afrika ülkelerinden Sudan, 2010 yılından bu yana Türk vatandaşlarına kapı vizesi uyguluyor. Sudan’a seyahat etmek isteyen Türk vatandaşları 100 ABD doları harç karşılığı Hartum Uluslararası havaalanında Sudan’a giriş vizesi alabiliyor.

15. Tanzanya

El değmemiş doğası, yaban hayatı ve doğal güzellikleri Afrika ülkelerinden Tanzanya’ya 50 Dolar ücret ödeyerek kapı vizesi ile seyahat edilebiliyor.

Kaynak

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle