SOFYA’DA BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

Gezi Rehberi

Güçlü bir Osmanlı etkisi, deneyim edilmiş sosyalizm ruhu ve Avrupa’nın en eski ikinci yerleşim yeri olma özelliği.. Tüm bunlar Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın başlıca özellikleri. Kolay değil tabi tüm bu özelliklere sahip olmak. Savaşı da barışı da hakkını vererek yaşamış Sofya. Günümüzde ise her noktasında huzur ve mutluluk teneffüs edilen şehir, buğulu yılları sadece müzelere sığdırmış durumda. 

ULUSAL KÜLTÜR SARAYINI GÖRÜN

Sofya’da yapılması gerekenlerin başında tartışmasız Ulusal Kültür Sarayı’nı görmek gelir. Hemen her şehrin benzer bir müzesi ya da galerisi bulunsa da, Sofya’da bulunan Ulusal Kültür Sarayı’nda durum biraz farklı. Öncelikle bu yapı sosyalist mimarinin en nadide örnekleri arasında yer alıyor. Sert ve keskin hatların beton ile bütünleştiği bu heybetli yapı şehrin en merkezi noktasında bulunuyor. İçinde Avrupa’nın en büyük konferans salonunu barındıran saray, sadece heybeti ve mimarisi ile değil yıl boyu ev sahipliği yaptığı etkinliklerle de ünlü.

BORİSOVA GRADİNA PARK’INI GEZİN

1884 yılından beri sürekli geliştirilerek büyütülen bir doğal güzellik Borisova Gradina Park’ı. Şehirden hiç uzaklaşmadan Bulgaristan’ın muhteşem doğasıyla kucaklaşmanın en kolay yolu olan bu parkta 1200 hayvan türünü içinde barındıran dev bir hayvanat bahçesi de bulunuyor. Aynı zamanda Bulgaristan’ın dünya çapında ün kazanmış Nilüfer Göl’ü de yine Borisova Gradina’nın içinde.

ALEXANDER NEVSKY KATEDRALİ GÖRÜN

Sofya’nın en önemli sembollerinden bir diğeri ise Alexsander Nevsky Katedrali’dir. Aynı zamanda Sofya’nın en çok ziyaret edilen yeri olan katedral, dünyanın en büyük Doğu Ortodoks kiliselerinden biri olma özelliği taşır. Neo-Bizans tarzının muhteşem bir örneği olan katedral, 13. yüzyılda Almanya ve İsveç’e karşı kazanılan zorlu bir zaferin komutanı olan Alexsander Nevsky onuruna yaptırılmış. Bulgaristan’da bulunan hemen her Ortodoks kilisenin Alexsander Nevsky katedraline bağlı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

ULUSAL TARİH MÜZESİNİ GEZİN

8.000 yıl öncesine ait antik eşyaların bulunduğu Ulusal Tarih Müzesi, Bulgaristan’ı gerek tarihsel gerekse kültürel açıdan daha yakından tanımak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden. Her bir döneme ait eserlerin bulunduğu müze 5 ayrı bölümden oluşuyor. Bulgaristan tarihi açısından oldukça önemli bir dönem olan Osmanlı imparatorluğu hakimiyeti ise müzenin oldukça büyük bir bölümünde temsil ediliyor.

BULGAR LEZZETLERİYLE TANIŞIN

Aslında, Türk halkı tarafından bilinen ve hayli sevilen Bulgar yemeklerini ana vatanında tatma fırsatını kaçırmayın. Bulgar Usulü Güveç, Tikvenik, Funiyki, Fırında Bulgar Dolması ve Plevne Tatlısı mutlaka tadılması gereken başlıca lezzetler.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle