SOFYA’DA BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

Güçlü bir Osmanlı etkisi, deneyim edilmiş sosyalizm ruhu ve Avrupa’nın en eski ikinci yerleşim yeri olma özelliği.. Tüm bunlar Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın başlıca özellikleri. Kolay değil tabi tüm bu özelliklere sahip olmak. Savaşı da barışı da hakkını vererek yaşamış Sofya. Günümüzde ise her noktasında huzur ve mutluluk teneffüs edilen şehir, buğulu yılları sadece müzelere sığdırmış durumda.  ULUSAL KÜLTÜR SARAYINI GÖRÜN Sofya’da yapılması gerekenlerin başında tartışmasız Ulusal Kültür Sarayı’nı görmek gelir. Hemen her şehrin benzer bir müzesi ya da galerisi bulunsa da, Sofya’da bulunan Ulusal Kültür Sarayı’nda durum biraz farklı. Öncelikle bu yapı sosyalist mimarinin en nadide örnekleri arasında yer alıyor. Sert ve keskin hatların beton ile bütünleştiği bu heybetli yapı şehrin en merkezi noktasında bulunuyor. İçinde Avrupa’nın en büyük konferans salonunu barındıran saray, sadece heybeti ve mimarisi ile değil yıl boyu ev sahipliği yaptığı etkinliklerle de ünlü. BORİSOVA GRADİNA PARK’INI GEZİN 1884 yılından beri sürekli geliştirilerek büyütülen bir doğal güzellik […]

SOFYA’DA BUNLARI YAPMADAN DÖNMEYİN

Güçlü bir Osmanlı etkisi, deneyim edilmiş sosyalizm ruhu ve Avrupa’nın en eski ikinci yerleşim yeri olma özelliği.. Tüm bunlar Bulgaristan’ın başkenti Sofya’nın başlıca özellikleri. Kolay değil tabi tüm bu özelliklere sahip olmak. Savaşı da barışı da hakkını vererek yaşamış Sofya. Günümüzde ise her noktasında huzur ve mutluluk teneffüs edilen şehir, buğulu yılları sadece müzelere sığdırmış durumda. 

ULUSAL KÜLTÜR SARAYINI GÖRÜN

Sofya’da yapılması gerekenlerin başında tartışmasız Ulusal Kültür Sarayı’nı görmek gelir. Hemen her şehrin benzer bir müzesi ya da galerisi bulunsa da, Sofya’da bulunan Ulusal Kültür Sarayı’nda durum biraz farklı. Öncelikle bu yapı sosyalist mimarinin en nadide örnekleri arasında yer alıyor. Sert ve keskin hatların beton ile bütünleştiği bu heybetli yapı şehrin en merkezi noktasında bulunuyor. İçinde Avrupa’nın en büyük konferans salonunu barındıran saray, sadece heybeti ve mimarisi ile değil yıl boyu ev sahipliği yaptığı etkinliklerle de ünlü.

BORİSOVA GRADİNA PARK’INI GEZİN

1884 yılından beri sürekli geliştirilerek büyütülen bir doğal güzellik Borisova Gradina Park’ı. Şehirden hiç uzaklaşmadan Bulgaristan’ın muhteşem doğasıyla kucaklaşmanın en kolay yolu olan bu parkta 1200 hayvan türünü içinde barındıran dev bir hayvanat bahçesi de bulunuyor. Aynı zamanda Bulgaristan’ın dünya çapında ün kazanmış Nilüfer Göl’ü de yine Borisova Gradina’nın içinde.

ALEXANDER NEVSKY KATEDRALİ GÖRÜN

Sofya’nın en önemli sembollerinden bir diğeri ise Alexsander Nevsky Katedrali’dir. Aynı zamanda Sofya’nın en çok ziyaret edilen yeri olan katedral, dünyanın en büyük Doğu Ortodoks kiliselerinden biri olma özelliği taşır. Neo-Bizans tarzının muhteşem bir örneği olan katedral, 13. yüzyılda Almanya ve İsveç’e karşı kazanılan zorlu bir zaferin komutanı olan Alexsander Nevsky onuruna yaptırılmış. Bulgaristan’da bulunan hemen her Ortodoks kilisenin Alexsander Nevsky katedraline bağlı olduğunu da belirtmeden geçmeyelim.

ULUSAL TARİH MÜZESİNİ GEZİN

8.000 yıl öncesine ait antik eşyaların bulunduğu Ulusal Tarih Müzesi, Bulgaristan’ı gerek tarihsel gerekse kültürel açıdan daha yakından tanımak isteyenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken yerlerden. Her bir döneme ait eserlerin bulunduğu müze 5 ayrı bölümden oluşuyor. Bulgaristan tarihi açısından oldukça önemli bir dönem olan Osmanlı imparatorluğu hakimiyeti ise müzenin oldukça büyük bir bölümünde temsil ediliyor.

BULGAR LEZZETLERİYLE TANIŞIN

Aslında, Türk halkı tarafından bilinen ve hayli sevilen Bulgar yemeklerini ana vatanında tatma fırsatını kaçırmayın. Bulgar Usulü Güveç, Tikvenik, Funiyki, Fırında Bulgar Dolması ve Plevne Tatlısı mutlaka tadılması gereken başlıca lezzetler.

Kaynak: blog.prontotour.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.