Sömestir Tatili Önerileri: Ne Yapsak, Nerelere Gitsek?

Sömestir tatilinde nereye gidilir? Canın nereye istiyorsa… Nasıl olsa ucuz uçak bileti her zaman elinin altında. Karlarda yuvarlanacağın beyaz bir ara tatil, biyoloji dersinde öğrendiklerini pekiştireceğin bir doğa macerası, belki de aile büyüklerini göreceğin bir memleket yolculuğu… Sömestir tatilinde gidilecek yerlerden bahsedeceğiz, ama önce sömestirin ne olduğuna bir bakalım. Gerçekten de sömestir ne demek? Sömestir Nedir ve Bu Kelime Nereden Geliyor? Latinceden birçok dile geçmiş bir kelime olan sömestir; Almancada “semester”, Fransızca ve İtalyancada “semestre” olarak geçiyor. 6 aylık zaman dilimini kapsayan bir kavram. Yani ikiye ayrılan öğretim yılının her bir bölümü. Okulların yarıyıl tatili olduğu döneme sömestir tatili denmesinin sebebi de bu. Halk dilinde “okul tatili” olarak ifade ediliyor. Tatil süresi 2 hafta olduğu için “15 tatil” olarak da kullanılıyor. Tabii bu tatil süresi kış mevsiminin en keyifli zamanına denk geldiği için akıllara hemen kış turizmi ve kış sporları geliyor. E haydi o zaman, bembeyaz bir tatilin tadını çıkarabileceğin sömestir tatili önerilerine […]

Sömestir Tatili Önerileri: Ne Yapsak, Nerelere Gitsek?

Sömestir tatilinde nereye gidilir? Canın nereye istiyorsa… Nasıl olsa ucuz uçak bileti her zaman elinin altında. Karlarda yuvarlanacağın beyaz bir ara tatil, biyoloji dersinde öğrendiklerini pekiştireceğin bir doğa macerası, belki de aile büyüklerini göreceğin bir memleket yolculuğu…

Sömestir tatilinde gidilecek yerlerden bahsedeceğiz, ama önce sömestirin ne olduğuna bir bakalım. Gerçekten de sömestir ne demek?

Sömestir Nedir ve Bu Kelime Nereden Geliyor?

Sömestr Nedir

Latinceden birçok dile geçmiş bir kelime olan sömestir; Almancada “semester”, Fransızca ve İtalyancada “semestre” olarak geçiyor. 6 aylık zaman dilimini kapsayan bir kavram. Yani ikiye ayrılan öğretim yılının her bir bölümü.

Okulların yarıyıl tatili olduğu döneme sömestir tatili denmesinin sebebi de bu. Halk dilinde “okul tatili” olarak ifade ediliyor. Tatil süresi 2 hafta olduğu için “15 tatil” olarak da kullanılıyor.

Tabii bu tatil süresi kış mevsiminin en keyifli zamanına denk geldiği için akıllara hemen kış turizmi ve kış sporları geliyor. E haydi o zaman, bembeyaz bir tatilin tadını çıkarabileceğin sömestir tatili önerilerine bakalım.

Bembeyaz Tatil: Sömestir Tatilinde Kayak Yapmaya Gidilebilecek Yerler

Ülkemizde muhteşem kayak rotaları bulunuyor. Hem şehri keşfedebileceğin hem de kayak yapmanın tadını çıkaracağın türden rotalar. “Biz hiç şehre inmeyelim. Doğanın tadını kayakla çıkaracağız.” deme gibi bir seçeneğin de var tabii. Türkiye’deki en iyi kayak rotalarından bazıları şöyle:

Erzurum, Palandöken: Kış Turizmi İçin Biçilmiş Kaftan

Ülkemizde kış turizmi denilince akla ilk gelen noktalardan olan Palandöken, Erzurum’un güneyinde yer alıyor. Türkiye’nin en kaliteli kayak merkezlerinden biri kabul edilen bölge, kış sporlarına tutkun gezginlerin sıkça uğradığı noktalardan.

Anadolu’da anlatılan birçok hikayeye de konu olan Palandöken, tektonik dağ grubuna giriyor ve ihtişamıyla dikkat çekiyor. Ülkemizin en gözde kış sporları merkezlerinden olan bölge seni bekliyor. Buraya kadar gelmişken Erzurum yemeklerine doymadan ve tarihi güzellikleri görmeden ayrılmak olmaz. 

Kayseri, Erciyes: Bir Kış Rüyası

Erciyes Kayak Merkezi, Kayseri’de yer alıyor ve bölgenin en gözde duraklarından birisi olarak parlıyor. Rakımı 2100-2400 metre arasında değişen merkezde suni karlama da yapılıyor. Burası kar uçurtması için ideal bölgelerden biri olarak dikkat çekiyor. 

Zorluk dereceleri değişiklik gösteren farklı uzunluktaki Erciyes pistler seni bekliyor, güzel bir kış rüyası seni çağırıyor.

En İyi Sömestir Tatili Hediyesi: Avrupa Gezisi

“Sömestirde nereye gidilir?” sorusuna verilecek en iyi cevaplarımızdan biri de Avrupa… Avrupa kesinlikle her mevsimde harika bir seyahat rotası! Evet, tüm Avrupa; ama yanında çocuklar varsa bir durup düşünüyor insan, değil mi? Düşünme. Avrupa’da çocukların hiç sıkılmayacağı etkinliklerle hem kendine hem de onlara muhteşem bir seyahat deneyimi hediye edebilirsin. 

Fransa, Paris: Disneyland’a Doğru 

Sen Nehri’nin kıyısına kurulan Paris, buram buram romantizm koktuğu kadar eğlenceyi de içerisinde barındıran bir şehir. Edebiyat, resim, sinema, felsefe gibi alanlarda her dönem söz sahibi olan Paris, “Işıklar Şehri” olarak anılan bir durak.

Tabii burada Mickey Mouse, Donald Duck, Goofy gibi çizgi film karakterleri ve masalsı şatolarıyla çocukluğumuzu yansıtan bir güzergah daha var. Paris’in hemen dışında bulunan Disneyland, tüm renkleriyle seni bekliyor. 

Hollanda, Amsterdam: Kanalları Takip Et

Amstel Nehri’nin kıyısına kurulan Amsterdam, göz alıcı güzellikte bir durak. Hollanda’nın başkenti olan şehir, tarihi evleri ve genişleyen kanalları ile hayli popüler.

Kültür sanat hayatının yanı sıra doğası ile de çekici olan şehir, parklarıyla da hayli meşhur. Özellikle dünyanın en görkemli hayvanat bahçelerinden birisi olan Artis Hayvanat Bahçesi’ne giderek sevdiklerinle ve çocuklarınla keyifli vakit geçirebilirsin. Burada çok iyi şartlarda bakılan türlü türlü canlılarla tanışma fırsatını kaçırma!

Kışın İçini Isıtacak Bir Termal Tatil

Çocuklarla termal fikri ilk bakışta çok iyi bir fikir gibi gelmeyebilir. Fakat şunun bilincinde olman yeterli: Türkiye’de ailenin tüm fertlerinin ilgisini çekecek aktivitelerin bulunduğu birbirinden şahane termal şehirler mevcut. 

Ailenle gidebileceğin termal duraklarda, yılın yorgunluğunu atabilir ve yenilenmiş bir zihinle diğer yarıyıla girebilirsin. Türkiye’de kendi turizmini yaratmış bu termal oteller, Roma İmparatorluğu döneminden beri şifa merkezi olarak kullanılıyor.

Türkiye’nin en iyi termal duraklarından bazıları şöyle: 

Ankara, Haymana Kaplıcaları: Dinginlik Seni Çağırıyor

Ankara’nın Haymana ilçesinde bulunan Haymana Kaplıcaları, tüm dünyanın en önemli şifa kaynaklarından biri olarak görülüyor. Tarihi çok eskiye uzanan kaplıca, Türkiye’deki en iyi termal suya sahip bölge olarak görülüyor. 

Sodyum, magnezyum gibi maddelere ve zengin miktarda minerale sahip kaplıcaların dinçleşmeye yardımcı olduğu söyleniyor. 

İzmir, Kurşunlu Kaplıcaları: Doğası da Güzel 

Manisa’nın Salihli ilçesi sınırlarında bulunan Kurşunlu Kaplıcaları, Türkiye’nin en çok ziyaret edilen kaplıcalarından. Ayrıca burada insanı kendine hayran bırakan bir doğa da mevcut. Eğer şehir hayatından uzaklaşmak ve benzersiz bir doğa içerisinde termal tatil yapmak istiyorsan burası tam sana göre.  

Akıllı Çocuklara Özel Bonus Bölüm: Sömestir Tatilinde Nasıl Ders Çalışılır?

Sömestr Öğrenci

Okul hayatında başarıyı hedefliyor ve her zaman rakiplerinin önüne geçmek istiyorsan performansını her zaman yüksek tutman gerektiğinin farkındasındır. Başarılı notlara sahip olmanın en pratik yolu ise düzenli çalışmaktan ve tatillerde bile bilgilerini tazelemekten geçiyor.

  • Yarıyıl boyunca sürdürdüğün çalışma programını biraz esneterek tatil boyunca devam ettir.
  • Tatilde seyahate çıkacaksan gideceğin yerin kültürü ve tarihi konusunda mutlaka araştırma yap. Çünkü en güzel öğrenme yöntemlerinden biri, gezerek ders çalışmak.
  • Gittiğin yerin tabiatını da inceleyerek coğrafya ve biyoloji derslerinde öğrendiğin şeyleri pekiştirebilirsin.
  • Uyku programını bozman sana okullar açılınca bir zorluk olarak geri dönebilir. Uyku düzenini bozmamaya çalış, ama asla
  • kendini fazla zorlama. Tatildesin, rahatlamak hakkın!
  • İnsanlar öğrendiklerinin yaklaşık %60’ını bir günde unutuyor, çünkü beynimiz böyle çalışmaya programlanmış. Beyin, gereksiz şeyleri eliyor ve bilinçaltına atıyor. Yani “Gerçek hayatta bu şeyler ne işimize yarayacak” dediğin şeyleri zihnin zaten silecek. Bu yüzden notlarını en yüksek derecelerde tutmak için her gün bilgilerini tekrar etmeyi unutma.
 • Tatil aynı zamanda kötü notların için bir fırsat. Eksik olduğun noktaları araştırarak zayıf noktalarını güçlendirebilirsin. Bunun için sana bir taktik vereceğiz. Örneğin matematik dersinde trigonometride kötü olduğunu düşünelim. Bu belki de sadece seninle değil, öğretmeninle de alakalıdır. Öğretmeninin anlatış tarzı, senin anlama şeklinle uyum sağlamamıştır. Youtube’da trigonometriyi anlatan birçok uzman var. Hadi bakalım, bir de onları dene! Belki içlerinden biri senin çok daha kolay anlayabileceğin şekilde anlatıyordur.

Son olarak çalışan her şey dinlenmek zorunda. Bu tıpkı gündüz ve gece gibi… Kendini çok zorlama, tatildesin; eğlen, gez, dinlen, dans et, koş ve arkadaşlarınla vakit geçir. Ancak öğrenmeyi hiçbir zaman bırakma!

Kaynak : Flypgs.com

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 2 hafta önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 3 hafta önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.