Sonbaharda Gezilecek Yerler

Türkiye

Sonbahar, Türkiye’de seyahat etmek için yılın en güzel zamanlarından biridir. Sonbaharda gezilecek yerler, özellikle yaz ayından kış ayına geçişimizi temsil ettiği için ayrı bir güzeldir. Soğuğun ve ılıman iklimin eşsiz birleşimi olan bu muhteşem mevsimde ülkenin birçok doğa harikasını en iyi şekilde bulacaksınız. İster antik kalıntılar ister pitoresk kasabalar ilginizi çekiyor, bu dönemde Türkiye’de gezilecek çok yer var. Bu yazıda, sonbahar aylarında en popüler destinasyonlardan bazılarını özetleyeceğiz.

Bozcaada

Bozcaada, Ege Denizi’nde Çanakkale Boğazı‘nın güneyinde, bir zamanlar Yunanlılar tarafından Bozcaada denilen küçük bir adadır. 1923’te modern Türkiye’nin bir parçası oldu. 1920’lerde adadaki Rum nüfusun çoğu ayrıldı, ancak eski Yunan mimarisinin hala iyi korunduğu Bozcaada kasabası da dahil olmak üzere eski binaların bir kısmı hala ayakta.

Fethiye

Fethiye‘yi ziyaret etmek için en iyi zaman yaz olsa da bu kasabayı renklerin daha yoğun olduğu sonbahar aylarında da ziyaret etmeyi düşünmelisiniz. Şehrin sakinleştirici atmosferinin ve muhteşem gün batımının tadını çıkarabileceksiniz. Ayrıca sonbahar mevsimi yaz kadar sıcak veya kalabalık değildir.

Olympos (Olimpos)

Yaz aylarındaki sıcak havaya rağmen, Olimpos sonbaharda Türkiye’nin en güzel yerlerinden biridir. Ünlü Caretta Caretta üreme alanı da dahil olmak üzere burada çok çeşitli flora ve fauna var. Burada huzurlu bir atmosfer ve inanılmaz bir tarih bulacaksınız. Aynı zamanda bir plaj düğünü için harika bir yerdir.

Uzungöl Gölü

Türkiye’nin kuzeydoğu köşesinde yer alan Uzungöl, Trabzon şehir merkezine sadece 90 dakikalık sürüş mesafesinde, iki sıradağ arasında güzel bir göldür. Burada plaj bulunmazken, bu gölün kendine has bir iklimi var. Sabahları, göl genellikle sisle kaplıdır ve ona mistik bir hava katar.

Trabzon’daki yer altı sarnıçları

Türkiye’den arkeologlar geçtiğimiz günlerde bir yeraltı şehri keşfettiklerini duyurdular. Kentin geçmişi 4.000 yıl öncesine dayanıyor ve Bizans hanedanından olduğu sanılıyor. Trabzon ilinde kentsel dönüşüm çalışmaları sırasında keşfedilmiştir.

Likya Kaya Mezarları

Likya kaya mezarları başka bir çağdan kalma bir kalıntıdır. Bir dağın yüksek yerlerinde inşa edilen bu anıtlar, bir zamanlar antik Likya İmparatorluğu’nun önde gelen vatandaşlarına ev sahipliği yapıyordu. Genellikle kayalara oyulmuş ve Likya dininin sembolleriyle süslenmiştir. Bugün, bu eski uygarlığın büyüleyici bir hatırlatıcısı olarak hizmet ediyorlar.

İstanbul Akvaryum

Sonbahar hafta sonunuzu geçirmek için bir yer arıyorsanız, İstanbul Akvaryum‘u ziyaret etmeyi düşünün. Aqua Florya alışveriş kompleksi içinde yer alan bu akvaryum, 1.500’den fazla deniz yaşamı türünü içeren benzersiz bir deneyim sunuyor. Çeşitli sergileri etkileşimli görüntüler, köpekbalığı istilasına uğramış tüneller ve bir 5D sinema evi içerir. Akvaryumda yarım gün geçirebilir veya daha uzun bir geziyi tercih edebilir ve öğle yemeğini de dahil edebilirsiniz.

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle