Sorrento Gezilecek Yerler

Sorrento, İtalya‘nın batı kıyılarında, limonluk ve zeytinliklerin bulunduğu bir uçurumun tam tepesinden şahane manzarasıyla denize bakan bir yamacın eteklerinde kurulmuş şirin bir şehir. Soğuk bir kış günü gri havada sokaklarında dolaşmama rağmen şehrin ruhunu ve dokusunu sevdim. Akşamları insanlar bir şeyler içmek için kafelere akın edip hiç durmadan konuşuyor, ardından herkes kol kola girip sokaklardaki dükkanlar arasında geziniyor. Yüzyıllardır Sorrento’da hayat bu şekilde devam ediyor. Yumuşak geçen kışlarının yanı sıra, kültürel ve tarihi olarak oldukça zengin bir yer olduğunu keşfeden zengin turistler, adanın kaderini değiştirmiş. Sorrento için 1876’ya ait bir mektupta, pek neşeli biri olmayan dünyaca ünlü filozof Nietzche’nin “Kahkahalarla tadını çıkardığı” ve Fransız yazar Stendhal’ın “Dünyadaki en güzel yer” olarak tanımladığı bir yer olduğu söyleniyor. Günümüzde de Sorrento ziyaretçileri, bundan farklı düşüncelere sahip değiller. Sorrentine Yarımadası olarak bilinen Napoli Körfezi’nin karşısında bulunan bir şehir olan Sorrento ile ilgili bilinen bir yanlış buranın Amalfi Kıyıları’nın bir parçası olduğu. Sorrento, bölgeyi gezmeye gelen […]

Sorrento Gezilecek Yerler

Sorrento, İtalya‘nın batı kıyılarında, limonluk ve zeytinliklerin bulunduğu bir uçurumun tam tepesinden şahane manzarasıyla denize bakan bir yamacın eteklerinde kurulmuş şirin bir şehir. Soğuk bir kış günü gri havada sokaklarında dolaşmama rağmen şehrin ruhunu ve dokusunu sevdim. Akşamları insanlar bir şeyler içmek için kafelere akın edip hiç durmadan konuşuyor, ardından herkes kol kola girip sokaklardaki dükkanlar arasında geziniyor. Yüzyıllardır Sorrento’da hayat bu şekilde devam ediyor.

Yumuşak geçen kışlarının yanı sıra, kültürel ve tarihi olarak oldukça zengin bir yer olduğunu keşfeden zengin turistler, adanın kaderini değiştirmiş. Sorrento için 1876’ya ait bir mektupta, pek neşeli biri olmayan dünyaca ünlü filozof Nietzche’nin “Kahkahalarla tadını çıkardığı” ve Fransız yazar Stendhal’ın “Dünyadaki en güzel yer” olarak tanımladığı bir yer olduğu söyleniyor. Günümüzde de Sorrento ziyaretçileri, bundan farklı düşüncelere sahip değiller.

sorrento gezilecek yerler

Sorrentine Yarımadası olarak bilinen Napoli Körfezi’nin karşısında bulunan bir şehir olan Sorrento ile ilgili bilinen bir yanlış buranın Amalfi Kıyıları’nın bir parçası olduğu. Sorrento, bölgeyi gezmeye gelen turistler için Pompeii, Amalfi Kıyıları, Napoli, Paestum ve Capri Adası gibi yerlere kolayca ulaşım sağlayabilecek bir merkez konumunda.

Ben de burada 2 gece kalıp Amalfi Kıyıları şehir ve kasabalarını gezdim.

İki liman ve küçük bir plajı olan bu rüzgârlı kasaba, günümüzde kuruyan nehir yatağı ile ikiye ayrılmış durumda. Doğuda bulunan düzinelerce otelin hepsi Via Correale’de sıralanmış. Birçoğunun isminde büyük anlamına gelen “grand” kelimesi geçiyor, öyle ki bazıları gerçekten de çok büyük! Sorrento’nun batısı ise, nasıl olduysa, tarihi bölge olarak halen büyüleyiciliğini koruyor. Bazı yerlerinde Orta Çağ’dan kalma taş kemerleri de görebileceğiniz, nispeten düz bir yapıda olan bu bölgede rüzgârlı taş kaldırımlar, balkonlu evlerin önünde uzanıyor.

Orta çağlarda çok önemli bir ticaret bölgesi olan bu şehir, halen Roma dönemindeki atmosferini korumayı sürdürüyor. İki liman ve küçük bir plajı olan bu rüzgarlı kasaba, günümüzde kuruyan nehir yatağı ile ikiye ayrılmış. Kurulduğu nokta nispeten düz bir yapıda. Rüzgarlı taş kaldırımları, küçük balkonlu evlerin sıralandığı sokaklarda Ortaçağ’dan kalma taş kemerler var.

sorento gezi blog

Sorrento Gezilecek Yerler

Limonları ve limoncellosu (bir tür limon likörü) ile meşhur Sorrento’da yapılacak ana aktivite, her daim harika sokaklarında yürümek! Tepenin merkezindeki ana bölge, sadece yayaların kullandığı ve turistik olarak çok yoğun bir yer. Restoranlar ve dükkanların çok büyük bir kısmı burada bulunuyor ve birkaç küçük müze ile birlikte ziyaret edebileceğiniz çok güzel kiliseler de bulunuyor. Ancak buranın asıl güzel yanı, havası, denizi ve kasabanın kendisi.

Sorrento’nun insanları kibar ve çalışkan. Aynı zamanda hayat dolu ve çok sıcak kanlılar. Kentin üzerinde bulunduğu tepelik ise tüm körfeze yayılmış altın bir heykel görüntüsü veriyor. Güneşi yansıtıyor, gölgeleri belirginleştiriyor, limon ve portakal ağaçlarının kokusu tüm coğrafyaya gün boyunca yayılıyor.

Sorrento gezilecek yerler listesindeki Via San Cesareo buranın ana caddesi ve şehrin tarihi bölgesi. Cıvıl cıvıl bir akşam geçirmek için buraya gidin ve şehrin dar sokaklarında dolaşın. Sedile Dominova en etkileyici binalardan biri. 1349’da yapılan bu yapıdaki fresk ve duvar süsleri dikkat çekici.

Yaz mevsiminde sıkça karşılaşabileceğiniz sergiler ve konserler şehirde ayrı bir hava yaratıyor. Coorreale Müzesi‘nde oldukça ilginç Napoli sergileri bulunuyor. Museo Bottega della Tarsialignea, ahşap oyma ve işleme müzesi. Sadece sabahları açık olan bu müzede ilginç bir koleksiyon sergileniyor.

1. Eski Sorrento

sorentoda gezilecek yerler

Sorrento’nun eski şehir kesimi, dar sokaklarında ve geçitlerinde kaybolmak için ideal! Buradaki rengarenk şirin dükkanların ve çeşit çeşit tavernaların arasında Sorrento’nun ruhunu keşfetmek şahane bir deneyim. Kasabanın bu bölgesi yürüyüş yapmak, dolaşmak, sakin bir akşam geçirmek için muhteşem bir yer. Eski şehirde birkaç saat dolaştığınızda Sorrento’nun neden bu kadar popüler bir destinasyon olduğunu anlıyorsunuz.

Hava soğuk olsa da şehrin arka dar sokaklarında dolaşmak benim için tarif edilmez bir keyifti. Zanaatkarlar çoğunlukla dükkanlarında ya da sokak arabalarında hünerlerini sergiliyor ve sizin de bunları izlemenizden mutluluk duyuyorlar. Bulduğum kahve tarzı mekanlarda mola vermenin tadı damağımda. Eski şehir merkezi, Basilica of Sant’Antonino ile kilise ve manastırdan oluşan San Francesco Kompleksi gibi tarihi birçok yapıya ev sahipliği yapıyor.

2. Tasso Meydanı

sorrento bilgi

Tasso Meydanı şüphesiz Sorrento’da hareketliliğin kalbi. Dinlenmek, etrafı gözlemlemek ve kentin ritmini hissetmek için Tasso Meydanındaki kafelerden daha uygun bir yer olamaz. Meydan dükkânlar, kafeler, meyve tezgâhları ve turistlere Sorrento turu yapmak için bekleyen faytonlarla çevrili.

3. Sorrento Katedrali

sorrento hakkında bilgi

Etkileyici saat kulesi ile Sorrento Katedrali kolayca göze çarpan bir yapı. Katedral Sorrento’nun kalbindeki ana caddesi olan Corsa Italia’da yer alıyor. Katedralin sade dış tasarımı ile kontrast oluşturan iç tasarımı, freskleriyle ziyaretçilerini büyülerken, yapı Sorrento’nun görülecek yerlerin başında geliyor.

4. San Francesco Kilisesi

San Francesco Piazza’da bulunan, San Francisco Kilisesi ve San Francisco Manastırı, kemerleri ve mimarisiyle büyüleyici yapılar. On dördüncü yüzyıla dayanan ve bir kilise ile manastırdan oluşan yapı, Aziz Francis’e adanmış. Eğer şanslıysanız Ağustos ve Eylül aylarında akşam üstleri burada düzenlenen klasik müzik konserlerinden birine denk gelirseniz kaçırmayın.

5. Marina Grande ile Marina Piccola

sorrento görülecek yerler

Sorrento’ya farklı bir açıdan bakmak için Marina Grande ile Marina Piccola Limanları’na yürüyüşe çıkabilirsiniz. Yokuş aşağı bir çırpıda inseniz de dönüşünüz o kadar kolay olmayacak, ancak göreceklerinize değdiğine emin olun. Limanlarda ve deniz kıyısı boyunca kiralayıp güneşin ve denizin tadını çıkartabileceğiniz şezlonglar bulunuyor. Burada gerçek bir plaj olmadığından en fazla yapabileceğiniz bu.

Sorrento gezilecek yerler arasındaki Marina Piccola, Sorrento’nun ana limanı olup Capri Adası, Napoli ve Amalfi’ye giden feribotların kalktığı yer. Marina Grande ise Sorrento’nun eski limanı. Şimdilerde ise nefis deniz ürünleri yapan restoranlara, eski tarzda ev ve dükkânlara ev sahipliği yapan bir balıkçı köyü. Capri Adası veya Amalfi Kıyıları’’na gitmeyi düşünüyorsanız biletinizi önceden alın.

sorento italya

Ayrıca tepelerde bulunan halka açık bahçeler, hem denizin hem de Vesuvius Yanardağı’nın uzaktan harika bir manzarasına sahip. Roman Villa di Pollio ve Massa harabelerinin de aralarında bulunduğu birçok nefis manzaralı yürüyüş yollarında manzaranın tadını çıkartarak yürüyüş yapabilirsiniz.

Sorento yakınlarında gezilecek yerler

Sorrento’da kalıp günübirlik yapabileceğiniz birçok şey bulunuyor. Sorento’ya gelenler burada ve çevrede gezilecek yerleri görmek için rahatlıkla bir hafta geçirebilir. Eğer süreniz kısıtlıysa en çok ilginizi çekenleri seçin, ancak Amalfi Kıyıları’na gitmeyi ihmal etmeyin. Göreceğiniz manzara dünyanın en ünlü bölgesi, üstelik unutulacak gibi değil!

Amalfi Kıyıları

sorrento amalfi
Positano Yolui Amalfi Kıyıları

Sorrento gezinizde yapmanız gerekenlerden biri Amalfi Kıyıları’nı gezmek olsun. Positano, Amalfi ve Ravello çok hoş güzellikler barındırıyor. Sorrento Kasabası bunun için ideal bir merkez konumunda olduğundan gün boyunca hizmet veren SITA otobüsleri ile Sorrento’dan Amalfi’ye gidebilirsiniz.

Alternatif olarak feribotla Positano’ya geçme şansınız var. Eğer zamanınız kısıtlıysa ve yalnızca birini görebilecekseniz, tercihinizi Positano’dan yana kullanın. Dağ eteklerinde kurulmuş bu muhteşem kıyı kasabası yağlı boya bir tabloyu andırıyor. Yaz dönemi bu coğrafyanın çok kalabalık olacağı aklınızda bulunsun.

Capri Adası

sorrento capri nasıl gidilir

Sorrentine Yarımadası’ndaki en keyifli aktivitelerden biri de Capri Adası’na gitmek. Sorrento Marina Grande’den kalkan feribotlarla kısa sürede Capri Limanına ulaşıyorsunuz. Farklı şeyler görmek isterseniz Capri’de tekne turuna çıkabilir, çoğu kişinin kaçırdığı mağaraları görebilir ve gizli koylar keşfedebilirsiniz.

Eğer önceden planlayarak tekne turuna çıktıysanız, akşamüzeri Anacapri ve Capri sokaklarını dolaşabilir, Monte Solaro Dağına bir yolculuğa çıkabilirsiniz. Dağın tepesinden adanın 360 derece manzarasını seyretmek keyifli olduğu kadar heyecan verici bir deneyim aynı zamanda.

Pompeii ve Herculaneum

sorrento civarinda gezilecek yerler

Trene atlayarak otuz dakikada Pompeii veya Herculaneum antik kentlerine gidebilirsiniz. Sorrento bölgesine yapacağınız seyahatte bu arkeolojik alanlardan en az birine zaman ayırmak olmazsa olmazlardan.

Tarih 23 Ağustos 79’u gösterirken Vezüv Yanardağı’nın patlamasıyla, Pompeii ve Herculaneum (İtalyanca da Ercolano diye okunuyor) şehirleri lav ve kül tabakalarıyla kaplanmış ve yok olmuştu. Napoli’den Sorrento’ya geçerken öncesinde bu antik kentleri gezmek daha iyi bir rota planı olabilir.

Halen sürekli olarak yeni buluntulara rastlanan ünlü Pompeii Antik Kenti, güçlü bir topluma ev sahipliği yapmış büyülü bir atmosfere sahip.

Sorrento’da alışveriş

Akşamüzeri eğlenceli ve keyifli bir etkinlik arıyorsanız, Sorrento’da alışveriş güzel bir seçenek. Kasabanın en büyük caddesi olan Corso Italia’da da hoşunuza gidecek alışveriş seçenekleri bulunuyor. Sorrento’yu gözlemlemek ve kentin atmosferine karışmak için mükemmel bir yol. Küçük, şirin dükkânlarda deri ürünlerinden, seramik ve mücevherlere, yöresel meyve ve sebzelerden, limondan yapılmış çok çeşitli ürünlere rastlamanız mümkün. Kasabayı tanıtan her şey bu dükkanlarda var. Seramik, ayakkabı, özel yemekler ve hediyelik eşyalar her sokakta karşınıza çıkıyor.

Ahşap işleme içinde yer alan resim yüzyıllardır Sorrento’da sürdürülen bir zanaat. Hediyelik eşya dükkanlarında bu zanaatın örnekleri görülebiliyor. Popüler limonlu likör olan Limoncello, burada üretiliyor ve hemen her yerde satılıyor. Ayrıca çok kaliteli zeytin yağı ve diğer limon ürünlerini de bulabilirsiniz.

Sorrento’da konaklama

Turistik bölge oldukça küçük ve bölgedeki otel ve diğer konaklama seçenekleri de yeterli denilebilecek düzeyde. Ancak yine de kalınacak yer sayısı kısıtlı olduğundan özellikle yüksek sezonlarda fiyatlar inanılmaz bir yükselişe geçiyor. Başka bir deyişle, eğer limitsiz bir bütçeniz yoksa başka alternatifler arabaya başlasanız sizin için daha iyi olabilir. Çünkü fiyatları gelen turist yoğunluğuna bağlı olarak çok yüksek olabiliyor.

Sorrento ile ilgili bilmeniz gereken bir başka konu da şehrin ikiye ayrılmış olduğu. Deniz tarafı ve tepe tarafı. Otel ve konaklama imkanlarının çok büyük bir kısmı tepede olsa da her şey orda değil. Kalacağınız yeri seçerken bulunduğunuz süre içinde ziyaret etmek istediğiniz yerlere ulaşımı sağlayacak olan liman ve tren istasyonu gibi yerlere uzaklığını da hesaba katmayı unutmayın.

sorrento gezi

Sorrento’ya nasıl gidilir

The Circumvesuviana treni Napoli-Sorrento arasında çalışıyor ve Piazza Lauro’ya, Piazza Tasso’nun 2 blok doğusuna varıyor. En yakındaki havalimanı 45 km uzaklıktaki Napoli Havalimanı. Napoli Havalimanı’ndan Sorrento’ya her gün direkt otobüsler kalkıyor.

Kaynak : Yoldaolmak.com

Benzer Yazılar

Almanya Berlin Gezi Rehberi: Unutulmaz Deneyimler ve İpuçları

Avrupa 5 ay önce

Almanya’nın başkenti Berlin’e yolculuk planlıyorsanız, bu gezi rehberi tam size göre! Ulaşım ipuçları, lezzet durakları, sanat ve eğlence önerileri burada. Berlin’e gidmeden önce mutlaka okuyun!

İspanya Gezi Rehberi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya, Batı Avrupa’da İber Yarımadası’nda yer alan bir ülkedir. Ülke 17 özerk bölgeye ayrılmıştır. Başkent Madrid, Kraliyet Sarayı’na ve Avrupalı ​​ustaların eserlerinin sergilendiği Prado müzesine ev sahipliği yapmaktadır. Segovia’da bir orta çağ kalesini ve bozulmamış bir Roma su kemerini ziyaret edebilirsiniz. Katalonya‘nın başkenti Barselona, ​​Sagrada Fam kilisesi de dahil olmak üzere Antoni Gaud’un simge yapılarıyla tanınır. Granada İspanya’da Granada’yı ziyaret ediyorsanız, seyahatinizi muhtemelen Mart-Mayıs ayları için planlamak isteyebilirsiniz. Bu, şehrin ikliminin en rahat olduğu zamandır ve çeşitli etkinlik ve aktivitelerin keyfini çıkarabilirsiniz. Şehri kendi başınıza keşfetmek istiyorsanız, araç kiralayabilir ya da yerel rehberlerin eşliğinde Granada gezisi yapabilirsiniz. Bu şehir, Alhambra adı verilen muhteşem bir saray kompleksine ev sahipliği yapmaktadır. Yeşil, huzurlu bahçeleri, görkemli çeşmeler ve beyaz çakıllı bir yolla çevrilidir. Granada’nın zengin tarihi, Hristiyan ve İslami tarzların bir karışımı olan mimarisine yansır. Granada’nın Eski Kenti Granada’nın Eski Kenti ziyaret etmek için güzel bir yerdir. Bu bölge, orta çağ sokak planını ve dolambaçlı, dar sokaklarını koruyarak UNESCO Dünya Mirası Listesi‘negirmiştir. Burada […]

İspanya Madrid Gezilecek Yerler Listesi

Avrupa 2 yıl önce

İspanya Madrid gezi rehberimizde size bu ülkede de keşfedecek birçok fırsat olduğunu anlatmaya çalışacağız. İspanya Madrid hiç uyumayan bir şehir olmasıyla da öne çıkan bir şehir olan İspanya’nın başkentinin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır. En canlı mahallelerinin sokaklarında kaybolmak, müzeleri gezmek, merkezde alışveriş yapmak veya yeşil alanlarında dolaşarak dinlenmek için mükemmel olan Madrid, hem kaçmak hem de mükemmel gastronomisinin tadını çıkarmak için ideal bir şehir. Ya pazarlarından birinde ya da en ünlü yerlerinden geçen bir tapas güzergahında kaçamak yapmak için! Şehir sonsuz deneyimler sunsa da, El Escorial gibi ona en yakın harikalardan birine bir gezi yapmak isterseniz uzatabileceğiniz başlıca turistik mekanları tanımanın 3 ila 4 gün sürdüğünü düşünüyoruz. Puerta del Sol Başkente yapılan mükemmel bir ziyaret, genellikle tarihi Chocolatería San Ginés’de kahvaltıda yemek çubuklu lezzetli bir sıcak çikolata veya La Mallorquina’da ev yapımı bir Napoliten ile başlar ve ardından Puerta del Sol’a yaklaşır. Günün 24 saati açık olan bu geniş alandaki en sembolik yer, […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.