Tarih, Kültür ve Lezzet’in Buluştuğu Şehir: Gaziantep

Türkiye’nin mutfak kültürüne büyük bir zenginlik kazandıran Gaziantep şehri, aynı zamanda da, ticari ve kültürel faaliyetler açısından önemli bir konuma sahiptir. Tarihi kimliği, konumu, kültürel mozaiği ve kendisine has lezzetleriyle mutlaka görülmesi gereken şehrin, UNESCO tarafından Dünya Gastronomi Şehri unvanına layık görüldüğünü de not edelim.  Gaziantep’te Gezilecek Yerler Gaziantep, çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapan bir bölgede yer alır. Tarihi Mezopotamya denilen yerin merkezindeki kentin ipek yolu üzerinde olması nedeniyle, birçok medeniyetin yerleşim merkezi haline gelmiştir. Haliyle tarihi zenginlikleri de oldukça fazladır. Gaziantep için müzeler şehri de denilebilir. Her sokağında ve caddesinde tarihi mimarisiyle ön plana çıkan yapılar vardır. Ancak her kentimizde olduğu gibi Gaziantep kenti de tarihi dokusunu modern mimari yapıların gölgesine terk etti ve çok zarar gördü. Yine de kentin bazı bölgelerinde tarihi miras ve yapılar koruma altındadır.  1. Zeugma Mozaik Müzesi Zeugma Antik Kenti, Milattan Önce 300 yılında Büyük İskender tarafından kurulmuştur. Yıllar içerisinde defalarca el değiştiren şehir, bölgenin önemli çekim merkezlerinden biri […]

Tarih, Kültür ve Lezzet’in Buluştuğu Şehir: Gaziantep

Türkiye’nin mutfak kültürüne büyük bir zenginlik kazandıran Gaziantep şehri, aynı zamanda da, ticari ve kültürel faaliyetler açısından önemli bir konuma sahiptir. Tarihi kimliği, konumu, kültürel mozaiği ve kendisine has lezzetleriyle mutlaka görülmesi gereken şehrin, UNESCO tarafından Dünya Gastronomi Şehri unvanına layık görüldüğünü de not edelim. 

Gaziantep’te Gezilecek Yerler 
Gaziantep, çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapan bir bölgede yer alır. Tarihi Mezopotamya denilen yerin merkezindeki kentin ipek yolu üzerinde olması nedeniyle, birçok medeniyetin yerleşim merkezi haline gelmiştir. Haliyle tarihi zenginlikleri de oldukça fazladır. Gaziantep için müzeler şehri de denilebilir. Her sokağında ve caddesinde tarihi mimarisiyle ön plana çıkan yapılar vardır. Ancak her kentimizde olduğu gibi Gaziantep kenti de tarihi dokusunu modern mimari yapıların gölgesine terk etti ve çok zarar gördü. Yine de kentin bazı bölgelerinde tarihi miras ve yapılar koruma altındadır. 

1. Zeugma Mozaik Müzesi 

Zeugma Antik Kenti, Milattan Önce 300 yılında Büyük İskender tarafından kurulmuştur. Yıllar içerisinde defalarca el değiştiren şehir, bölgenin önemli çekim merkezlerinden biri haline gelmiş ve bugünkü Gaziantep’in oluşmasına katkı sağlamıştır. Antik kent sular altında kalmadan hemen önce, özel teknikler ile yapılan kazılar sayesinde eserler kurtarılmıştır. Dünyanın en büyük mozaik müzelerindendir. “Çingene Kızı” gibi önemli eserler bulunmaktadır.

2. Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’in geçmişten günümüze denk ulaşan ve halen de ticari faaliyetler için kullanılan Bakırcılar Çarşısı gezilebilir. Burada, geleneksel el sanatları ustalarının eserlerini görebilir ve beğendiklerinizi satın alabilirsiniz. Ayrıca, her dükkan aynı zamanda da ustaların çalışma sahasıdır. Maharetli ellerden çıkan eserlerin serüvenini yakından takip edebilirsiniz. Çarşıda, Gaziantep’in soslarını, baharatlarını ve geleneksel tatlarını da keşfedebilirsiniz. 

3. Tarihi Antep Evleri

Halen korunan tarihi mimariye sahip evlerin çoğu iki katlıdır. Osmanlı mimarisinin en önemli eserleri arasında bulunan bu evlerin en önemli özellikleri yazın serin, kışın ise, sıcak bir ortam sağlamasıdır. Bugün bu evlerin çoğu otel olarak kullanılır. 

4. Zincirli Bedesten 

Gaziantep’in en eski çarşılarından biri olan Bedesten en çok ziyaret çeken noktalardan birisidir. İstanbul’un tarihi Mısır Çarşısı ile eşdeğerdir. Burada, geleneksel el sanatları ürünlerinden, Gaziantep lezzetlerinin satıldığı işletmelere ve çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz dükkanlara ulaşabilirsiniz. 

5. Gümrük Hanı 

İpek yolu üzerinde kurulan Gümrük Hanı, Gaziantep Kalesi’nden korunan ve tüccarların her türlü ihtiyaçlarını karşılayabildikleri mekandı. Misafir odaları, depoları, tezgahları ve restoranı bulunan han müze olarak kullanılıyor. Gaziantep Kalesi de eski bir kaledir. Handan daha eskidir. Roma döneminden kaldığı düşünülüyor. Osmanlı döneminde ise, Gümrük Hanı’nı gözetleme ve ipek yolu güvenliğini sağlama için kullanıldı. 

6. Naib Hamamı 

1600 yılında inşa edilen hamam halen aynı hizmete binaen kullanır. İçerisinde geleneksel hamamın nimetlerinden faydalanmak mümkün olduğu gibi, cilt bakımı gibi modern zamanın hizmetlerinden de yararlanmak mümkündür. 

7. Emine Göğüs Mutfak Müzesi 

Gaziantep denilince akla nefis yemekler gelir. Bu yemeklerin Gaziantep sınırlarını aştığını ifade edebiliriz. Zengin mutfak kültürünün şehre gelen turistlere tanıtımı için mutfak müzesi faaliyete geçirildi. Gaziantep mutfağını merak eden herkes tarafından ziyaret edilen müzenin içerisinde yemeklerle ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. 

8. Şahinbey Milli Mücadele Müzesi 

Gaziantep’in Milli Mücadele’deki rolü büyüktür. Bu nedenle kentin Antep olan ismine, Gazi unvanı eklenmiştir. Gaziantep’in mücadele yıllarındaki tarihine yakından tanıklık etmek isteyenler için Şahinbey müzesinde birçok anekdota yer verilir. O dönemin silahlarına, hançerlerine, kıyafet ve kültürüne dair birçok şeyi daha yakından tanımak mümkündür. 

Kaynak: valiz.com

 

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 4 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 6 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 9 ay önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.