Tarih, Kültür ve Lezzet’in Buluştuğu Şehir: Gaziantep

Türkiye

Türkiye’nin mutfak kültürüne büyük bir zenginlik kazandıran Gaziantep şehri, aynı zamanda da, ticari ve kültürel faaliyetler açısından önemli bir konuma sahiptir. Tarihi kimliği, konumu, kültürel mozaiği ve kendisine has lezzetleriyle mutlaka görülmesi gereken şehrin, UNESCO tarafından Dünya Gastronomi Şehri unvanına layık görüldüğünü de not edelim. 

Gaziantep’te Gezilecek Yerler 
Gaziantep, çok eski medeniyetlere ev sahipliği yapan bir bölgede yer alır. Tarihi Mezopotamya denilen yerin merkezindeki kentin ipek yolu üzerinde olması nedeniyle, birçok medeniyetin yerleşim merkezi haline gelmiştir. Haliyle tarihi zenginlikleri de oldukça fazladır. Gaziantep için müzeler şehri de denilebilir. Her sokağında ve caddesinde tarihi mimarisiyle ön plana çıkan yapılar vardır. Ancak her kentimizde olduğu gibi Gaziantep kenti de tarihi dokusunu modern mimari yapıların gölgesine terk etti ve çok zarar gördü. Yine de kentin bazı bölgelerinde tarihi miras ve yapılar koruma altındadır. 

1. Zeugma Mozaik Müzesi 

Zeugma Antik Kenti, Milattan Önce 300 yılında Büyük İskender tarafından kurulmuştur. Yıllar içerisinde defalarca el değiştiren şehir, bölgenin önemli çekim merkezlerinden biri haline gelmiş ve bugünkü Gaziantep’in oluşmasına katkı sağlamıştır. Antik kent sular altında kalmadan hemen önce, özel teknikler ile yapılan kazılar sayesinde eserler kurtarılmıştır. Dünyanın en büyük mozaik müzelerindendir. “Çingene Kızı” gibi önemli eserler bulunmaktadır.

2. Bakırcılar Çarşısı

Gaziantep’in geçmişten günümüze denk ulaşan ve halen de ticari faaliyetler için kullanılan Bakırcılar Çarşısı gezilebilir. Burada, geleneksel el sanatları ustalarının eserlerini görebilir ve beğendiklerinizi satın alabilirsiniz. Ayrıca, her dükkan aynı zamanda da ustaların çalışma sahasıdır. Maharetli ellerden çıkan eserlerin serüvenini yakından takip edebilirsiniz. Çarşıda, Gaziantep’in soslarını, baharatlarını ve geleneksel tatlarını da keşfedebilirsiniz. 

3. Tarihi Antep Evleri

Halen korunan tarihi mimariye sahip evlerin çoğu iki katlıdır. Osmanlı mimarisinin en önemli eserleri arasında bulunan bu evlerin en önemli özellikleri yazın serin, kışın ise, sıcak bir ortam sağlamasıdır. Bugün bu evlerin çoğu otel olarak kullanılır. 

4. Zincirli Bedesten 

Gaziantep’in en eski çarşılarından biri olan Bedesten en çok ziyaret çeken noktalardan birisidir. İstanbul’un tarihi Mısır Çarşısı ile eşdeğerdir. Burada, geleneksel el sanatları ürünlerinden, Gaziantep lezzetlerinin satıldığı işletmelere ve çeşitli ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz dükkanlara ulaşabilirsiniz. 

5. Gümrük Hanı 

İpek yolu üzerinde kurulan Gümrük Hanı, Gaziantep Kalesi’nden korunan ve tüccarların her türlü ihtiyaçlarını karşılayabildikleri mekandı. Misafir odaları, depoları, tezgahları ve restoranı bulunan han müze olarak kullanılıyor. Gaziantep Kalesi de eski bir kaledir. Handan daha eskidir. Roma döneminden kaldığı düşünülüyor. Osmanlı döneminde ise, Gümrük Hanı’nı gözetleme ve ipek yolu güvenliğini sağlama için kullanıldı. 

6. Naib Hamamı 

1600 yılında inşa edilen hamam halen aynı hizmete binaen kullanır. İçerisinde geleneksel hamamın nimetlerinden faydalanmak mümkün olduğu gibi, cilt bakımı gibi modern zamanın hizmetlerinden de yararlanmak mümkündür. 

7. Emine Göğüs Mutfak Müzesi 

Gaziantep denilince akla nefis yemekler gelir. Bu yemeklerin Gaziantep sınırlarını aştığını ifade edebiliriz. Zengin mutfak kültürünün şehre gelen turistlere tanıtımı için mutfak müzesi faaliyete geçirildi. Gaziantep mutfağını merak eden herkes tarafından ziyaret edilen müzenin içerisinde yemeklerle ilgili her türlü bilgiyi bulabilirsiniz. 

8. Şahinbey Milli Mücadele Müzesi 

Gaziantep’in Milli Mücadele’deki rolü büyüktür. Bu nedenle kentin Antep olan ismine, Gazi unvanı eklenmiştir. Gaziantep’in mücadele yıllarındaki tarihine yakından tanıklık etmek isteyenler için Şahinbey müzesinde birçok anekdota yer verilir. O dönemin silahlarına, hançerlerine, kıyafet ve kültürüne dair birçok şeyi daha yakından tanımak mümkündür. 

Kaynak: valiz.com

 

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle