Tire’de Gezilecek Yerler: Bir Ege Masalı

Tire’de gezilecek yerler, Ege’de keyifli ve huzurlu bir tatil yapmayı planlayanlara hitap ediyor. Tarihi ve kültürel açıdan önemli bir destinasyon olan Tire, aynı zamanda tüm stresi alıp kişiyi yeni birine dönüştürecek kadar güzel bir doğaya sahip. Tire’nin denize bağlantısı bulunmuyor. Burası daha çok bir kültür ve yeşil doğa rotası. Ünü çevreye yayılmış pazarı, Osmanlı zamanlarından kalma han ile camileri ve pek lezzetli mutfağı ile Tire, Ege’de gezilecek yerler listesinde en azından 2 ya da 3 günü hak ediyor. Tire’de gezilecek yerler için daha ayrıntılı bir rota düşünenler gün sayısını arttırabilir. Tire Nerede? İzmir şehir merkezine 80 km uzaklıkta bulunan Tire, Ege Bölgesi’nde yer alıyor. Tire’ye Nasıl Gidilir?   Tire’ye İzmir’den ulaşmak için tercih edilebilecek pek çok alternatif ulaşım yöntemi mevcut. İzmir Otogarı ya da Gaziemir’den Tire’ye otobüs seferleri düzenleniyor. Ayrıca Tire’ye trenle gitmek de mümkün. Basmane Tren Garı’ndan düzenlenen tren seferleri ile gün içerisinde Tire’ye ulaşabilirsin. Tire küçük bir yer […]

Tire’de Gezilecek Yerler: Bir Ege Masalı

Tire’de gezilecek yerler, Ege’de keyifli ve huzurlu bir tatil yapmayı planlayanlara hitap ediyor. Tarihi ve kültürel açıdan önemli bir destinasyon olan Tire, aynı zamanda tüm stresi alıp kişiyi yeni birine dönüştürecek kadar güzel bir doğaya sahip.

Tire’nin denize bağlantısı bulunmuyor. Burası daha çok bir kültür ve yeşil doğa rotası. Ünü çevreye yayılmış pazarı, Osmanlı zamanlarından kalma han ile camileri ve pek lezzetli mutfağı ile Tire, Ege’de gezilecek yerler listesinde en azından 2 ya da 3 günü hak ediyor. Tire’de gezilecek yerler için daha ayrıntılı bir rota düşünenler gün sayısını arttırabilir.

Tire Nerede?

tire-nerede

İzmir şehir merkezine 80 km uzaklıkta bulunan Tire, Ege Bölgesi’nde yer alıyor.

Tire’ye Nasıl Gidilir?

 

Tire’ye İzmir’den ulaşmak için tercih edilebilecek pek çok alternatif ulaşım yöntemi mevcut. İzmir Otogarı ya da Gaziemir’den Tire’ye otobüs seferleri düzenleniyor. Ayrıca Tire’ye trenle gitmek de mümkün. Basmane Tren Garı’ndan düzenlenen tren seferleri ile gün içerisinde Tire’ye ulaşabilirsin.

Tire küçük bir yer olsa da burayı eni konu gezmek için özel bir araç iyi olur.

tirede-gezilecek-yerler-listesi

Dört bir köşesi tarihi yapılarla kaplı Tire, aynı zamanda Tire köftesi ve tak tak kebabı (kuyu kebabı) tarifleri ile konuklarının damaklarını şenlendiriyor. Tire ayrıca bir alışveriş noktası konumunda. Türkiye’nin en büyük pazarı olarak kabul edilen Tire Pazarı, kurulduğu günlerde çevre bölgelerden gelenlerle beraber yaklaşık 25 bin kişiyi ilçeye çekiyor.

1. Tire Pazarı (Açık Hava Pazarı): Organik Meraklılarına Tire’de Gezilecek Yerler

tire-pazari

İzmir’in organik alışveriş duraklarından Tire, büyük açık pazarı ile her salı günü Selçuk, Kuşadası ve çevre bölgelerden gelen alışveriş meraklılarına ev sahipliği yapıyor. 1700’den fazla tezgahın açıldığı pazarda mevsimlere göre ot, meyve ve sebzelerin yanı sıra iğne oyasından kanaviçelere kadar pek çok el emeği ürün bulunuyor.

Pazardaki sebze ve meyveleri almak isteyen birçok İzmirli, her salı Tire’de buluşuyor. Tire’yi gezerken piknik ya da kamp için yiyecek malzemeleri almak istersen bu pazarda hem fiyatlar hem de ürünler oldukça iyi.

2. Kaplan Köyü

tire-de-gezilecek-yerler

Tire’de gezilecek yerler arasında bir huzur ve gurme rotası olan Kaplan Köyü; kestane, ceviz ve çınar ağaçları ile kaplı ormanlarla çevrelenmiş, sessiz sakin bir yer. Buranın ünü ise ülke çapında popülerliği olan Kaplan Dağ Restoranı sayesinde artmış. Ege mutfağından seçkilerle konuklarını ağırlayan restoran, müşterilerinden rezervasyon yaptırmalarını bekliyor.

3. Halkapınar Köyü

tire-halkapinar-koyu

Zeytin ağaçlarıyla kaplı Halkapınar köyü, uzun doğa yürüyüşleri yapmak için birebir. Köy, aynı zamanda bazı tarihi eserlere de ev sahipliği yapıyor. Mesela Theos Mozolesi… Her ne kadar köyde konaklayacak fazla tesis olmasa da çevrede doğanın içinde kamp yapılabilecek yerler mevcut.

4. Theos Mozolesi: Antik Zaman Meraklıları için Tire’de Gezilecek Yerler

theos-mozolesi

 

Halkapınar’da bulunan anıt mezarın kim tarafından yaptırılmış olduğu hala gizemini korusa da teoriler, MÖ 3. yy civarlarında yaşamış Selevkos Kralı II. Theos adına yaptırıldığı yönünde. Anıt mezarın çevresinde ayrıca Arkaik Çağ’dan kalmış bir tümülüs mevcut.

Tire’de gezilecek yerler arasında tarihi fotoğraflar çekebileceğin bir yer arıyorsan doğru yerdesin. Theos Mozolesi’nin çevresinde oldukça sıra dışı işlemeler ve yapılar da mevcut.

5. Yalınayak Hamamı

yalinayak-hamami

 

Tire’de gezilecek yerler arasında Osmanlı zamanlarından kalmış yapılar dikkat çekiyor. Mesela Sultan II. Murat’ın ünlü emirlerinden Halil Yahşi Bey tarafından yaptırılan Yalınayak Hamamı.

2007 yılında başarılı bir restorasyon çalışmasından sonra ziyaretçilere açılan Yalınayak Hamamı, günümüzde hamam kültürünü devam ettiriyor.

6. Tire Hanları: Tarihi Koklamak İçin Tire’de Gezilecek Yerler

tire-hanlari

 

Tire’de gezilecek yerler arasında eski zamanlardan kalmış hanların önemli bir yeri var. Ankara Caddesi’ne yakın konumda bulunan Emir Ali Hanı ve Bedesten her ne kadar günümüzde metruk bir yapı konumunda olsa da görülmeye değer.

16. yy’dan beri ayakta olan Kutu Han, Bakır Han ve Çöplen Han ise Tahtakale Hamamı çevresinde konumlanmış.Hanlar oldukça yıpranmış olsa da insan burada tarihin kokusunu tam anlamıyla hissedebiliyor. Ayrıca Çöplen Han’ın avlusunda çay içebiliyorsunuz.

7. Yoğurtluoğlu Külliyesi

yogurtluoglu-kulliyesi

 

Yoğurtoğlu Mustafa Bey tarafından 15. yy’da kurulan külliye, 2005 yılında restorasyon sürecinden geçerek ziyaretçilere açılmış. Osmanlı mimarisi ile ilgiliysen külliyede fotoğrafını çekebileceğin pek çok bölüm var.

8. Tire Müzesi: Kültürel Anlamda Tire’de Gezilecek Yerler

tire-muzesi

 

İzmir Tire’de gezilecek yerler arasında kültürel bir maceraya atılmak isteyenler, Tire Müzesi ziyareti ile isteklerini gerçekleştirebilir. İki salon ve bahçede düzenlenmiş sergilerde Tire tarihini Roma dönemlerinden Osmanlı zamanlarına kadar incelemek mümkün.

9. Necip Paşa Kütüphanesi

tire-de-gezilecek-yerler-necip-asaikutuphanesi

 

Ege Bölgesi’nde gezilecek yerler konusunda önemli bir kültür rotası olan Tire, Necip Paşa Kütüphanesi ile kitap meraklılarına keyifli bir gün vadediyor. Gürcü Mehmet Necip Paşa adı ile 1827 yılında inşa edilen bu kütüphane, içinde geçmiş zamanlardan kalma binlerce Türkçe ve yabancı kaynak içeriyor. Binanın yapısında 19. yy Osmanlı mimarisi izleri görmek mümkün.

10. Ali Baba Tekkesi

tire-de-gezilecek-yerler-ali-baba-tekkesi

 

Osmanlı’nın meşhur Ahilik geleneğinin Tire’deki önemli merkezlerinden biri olan Ali Baba Tekkesi, aynı zamanda bu çevredeki sayılı Bektaşi dergahından biri olarak göze çarpıyor. Tekkede Bektaşi babalarının mezarlarını görmek mümkün. Ayrıca çevrede piknik yapılabilecek alanlar da var.

11. Tire Değirmen Restoran: Yemek İçin Tire’de Gezilecek Yerler

tire-de-gezilecek-yerler-degirmen

İzmir’de gezilecek yerlerin önemli doğa duraklarından biri olan Tire, çevreye yayılmış pek çok otantik restoran ile ziyaretçilere farklı rotalar sunuyor. Örneğin doğanın içerisine konumlanmış salaş bir restoran olan Değirmen Restaurant, ağaçların ve çiçeklerin kokuları eşliğinde bir şeyler yemek isteyenler için ideal.

 

İzmir’de gezilecek yerlerin önemli doğa duraklarından biri olan Tire, çevreye yayılmış pek çok otantik restoran ile ziyaretçilere farklı rotalar sunuyor. Örneğin doğanın içerisine konumlanmış salaş bir restoran olan Değirmen Restaurant, ağaçların ve çiçeklerin kokuları eşliğinde bir şeyler yemek isteyenler için ideal.

Burada ayrıca kalınabilecek bungalov evler de mevcut. Çevrede oldukça eskimiş bir de su değirmeni var. Doğa fotoğrafçılarının buraya bayılacağından eminiz!

12. Tire Derekahve Restaurant & Cafe

tire-de-gezilecek-yerler derekahve

 

Tire’de gezilecek yerler arasında muhteşem doğası ile Derekahve, usulca akan bir dere kenarında koruk şerbeti gibi lezzetleri tadabileceğin bir yer. Özellikle bahar dönemlerinde burası doğanın sunduğu görsel şölen sayesinde insanın içini huzurla dolduruyor.

Kaynak: flypgs Blog

Benzer Yazılar

Malta’nın Saklı Cennetleri: Eğlenceli ve Detaylı Bir Malta Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Malta’nın saklı cennetlerini keşfetmeye hazır mısınız? Mavi Lagün’ün berrak sularında şnorkelle yüzme, Gozo’nun tarihi güzellikleri, renkli Marsaxlokk Pazarı ve hareketli St. Julian’s geceleri, Malta’da unutulmaz anlar yaşamanızı garantiliyor.

Keşfetmeniz Gereken Efsanevi Bakü Gezi Rehberi

Gezi Rehberi 4 ay önce

Bakü, eski ve yeni zamanın izlerini bir arada barındıran, keşfedilmeyi bekleyen bir hazine. Efsanevi bir gezi deneyimi yaşamak için ideal bir destinasyon olan bu şehir, göz kamaştırıcı mimarisi, zengin tarihi ve benzersiz kültürüyle sizi bekliyor. Azerbaycan’ın incisi olarak bilinen bu yer, lezzet tutkunlarını da unutmayarak damak zevkine hitap eden mutfak kültürüyle cezbediyor. Elinizdeki "Bakü Gezi Rehberi" ile şehrin gizli köşelerini keşfetmeye hazır olun. İster tarihî bir yolculuğa çıkın, ister mimari yapıları keşfedin; Azerbaycan’ın bu büyüleyici şehrini keşfederken her köşede yeni bir hikaye sizi bekliyor. Öyleyse gelin, hayranlık uyandıracak kadar güzel bu şehri birlikte keşfedelim. Bakü’nün Büyüleyici Tarihine Yolculuk Bakü, derin tarihini her köşesinde yaşatan, ziyaretçilerini zamanda bir yolculuğa çıkaran eşsiz bir kenttir. Deneyimleyeceğiniz bu muazzam şehirde, Bakü gezi rehberi olarak size tarihi dokunuşları özgün bir şekilde hissettirecek yerleri keşfetmeniz için ilham verici önerilerimiz var. Gelin, Bakü’nün tarihine birlikte dalalım: İçeri Şehir (İçerişehir): UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan bu tarihi […]

İzmir Kuşadası’nın Büyüleyici Güzellikleri: Keşfetmeniz Gereken Cennet Köşeler

Gezi Rehberi 5 ay önce

İzmir Kuşadası, eşsiz güzellikleriyle her yıl binlerce ziyaretçiyi kendine çekiyor. Altın kumlu plajları, Efes gibi tarihi hazineleri, lezzetli yemekleri ve hareketli gece hayatı ile ünlü. Bu yazıda, Kuşadası’nın keşfetmeniz gereken cennet köşelerini detaylarıyla bulacaksınız.

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.