Trabzon Uzungöl Yaylası

Karadeniz’in göz bebeği olan Uzungöl Yaylası Trabzon’a 99 kilometre mesafede konumlanıyor. Kendisiyle aynı adı taşıyan gölün kenarında uzun yürüyüşlere çıkılan, yağmur ormanlarının tazelediği havayı soluyanların bağımlısı olduğu bu yayla kasabası her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor. Kış aylarında ayrı bir güzelliğe sahip olan Uzungöl’ün havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte bir metropol kadar kalabalık oluyor. Konum olarak Karadeniz Bölgesi’nin doğu kesiminde kalan Uzungöl Çaykara ilçesinin bir mahallesi olarak biliniyor. Trabzon’dan 99 kilometre ve Rize’den de 71 kilometre kadar uzakta konumlanan Uzungöl’de zamanınız huzur ve dinginlik içerisinde geçecek. Uzungöl’e geldiğinizde gölün kıyısında manzarayı izleyebilir, yağmur ormanlarının arasında doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Dilerseniz göl kıyısındaki bungalov evlerde veya küçük pansiyonlarda konaklayarak doğayla iç içe bir tatil yaşayabilirsiniz. Uzungöl Hakkında Bilgiler Trabzon kent merkezinden yaklaşık olarak 99 kilometre uzaklıkta yer alan Uzungöl Türkiye’nin en güzel köşelerinden birisi. Hem yerli hem de dünyanın dört bir yanından gelen yabancı turistlerin ilgisini çeken Uzungöl’ün 1100 metrelik bir rakıma […]

Trabzon Uzungöl Yaylası

Karadeniz’in göz bebeği olan Uzungöl Yaylası Trabzon’a 99 kilometre mesafede konumlanıyor.

Kendisiyle aynı adı taşıyan gölün kenarında uzun yürüyüşlere çıkılan, yağmur ormanlarının tazelediği havayı soluyanların bağımlısı olduğu bu yayla kasabası her yıl binlerce turiste ev sahipliği yapıyor.

Kış aylarında ayrı bir güzelliğe sahip olan Uzungöl’ün havaların ısınmaya başlamasıyla birlikte bir metropol kadar kalabalık oluyor.

Konum olarak Karadeniz Bölgesi’nin doğu kesiminde kalan Uzungöl Çaykara ilçesinin bir mahallesi olarak biliniyor.

Trabzon’dan 99 kilometre ve Rize’den de 71 kilometre kadar uzakta konumlanan Uzungöl’de zamanınız huzur ve dinginlik içerisinde geçecek.

Uzungöl’e geldiğinizde gölün kıyısında manzarayı izleyebilir, yağmur ormanlarının arasında doğa yürüyüşü yapabilirsiniz.

Dilerseniz göl kıyısındaki bungalov evlerde veya küçük pansiyonlarda konaklayarak doğayla iç içe bir tatil yaşayabilirsiniz.

Uzungöl Hakkında Bilgiler

Uzungöl Hakkında Bilgiler

Trabzon kent merkezinden yaklaşık olarak 99 kilometre uzaklıkta yer alan Uzungöl Türkiye’nin en güzel köşelerinden birisi.

Hem yerli hem de dünyanın dört bir yanından gelen yabancı turistlerin ilgisini çeken Uzungöl’ün 1100 metrelik bir rakıma sahip olduğu biliniyor.

Yağmur ormanlarıyla çevrili olan bu yemyeşil belde Kaçkar Dağları ile Soğanlı Dağları’nın birleştiği noktada yer alıyor. Trabzon ilinin turistik cenneti olarak da tabir edilen Uzungöl yemyeşil bitki örtüsüne sahip olan bir yayla köyü olarak meraklılarını karşılıyor.

Karadeniz turuna çıkan her turistin görmeden geçmediği favori rota olan Uzungöl’de 2000 kişiye yakın bir nüfus bulunuyor.

Uzungöl’ün ismini yakınındaki gölden aldığı biliniyor.

Uzungöl’de Karadeniz ikliminin en saf haline tanık olabilirsiniz. Yılın neredeyse her zamanı yağmurlu olan Uzungöl’de kışın kar yağarken yaz aylarında da yağmur eksik olmuyor. Kış mevsiminin bazı dönemlerinde yaylada eksi 10 dereceler de görülüyor.

Uzungöl sahip olduğu eşsiz doğal güzellikleri, gür yağmur ormanları ve oksijen deposu doğası sayesinde turizmin öncelik verildiği bir belde olarak öne çıkıyor.

Turizme ek olarak alabalık üretim tesisleri, arıcılık, organik tarım faaliyetleri ve hayvancılık da kendisine bu yayla kasabasında yer buluyor.

Uzungöl’e geldiğinizde gölün etrafına sıralanmış ahşap bungalov evlerde konaklayabilirsiniz. Eğer ağaç evlerde kalmak istemezseniz civardaki pansiyon ve otelleri de tercih edebilirsiniz.

Uzungöl Tarihi

Uzungöl Tarihi

Karadeniz’in gözbebeği Uzungöl’ün tarih sahnesinde ilk kez 1586 yılında yer aldığı biliniyor. O dönemde Rumca Saraho olarak adlandırılan Uzungöl’de bilinen ilk yerleşimin 1650 yıllarına denk geldiği söylenebilir.

İlk olarak Rumlardan oluşan Uzungöl halkı zaman içerisinde Müslümanların da eklenmesiyle birlikte kalabalıklaşarak 229 haneli bir köy haline dönüşmüş.

Cumhuriyete geçilmesiyle birlikte il idaresi kapsamında Uzungöl Of’un bir ilçesi olarak Karadeniz’de varlığını sürdürmeye devam etmiş.

1948 yılında ise Çaykara’nın bir ilçesi oluvermiş. Geçmişte ağırlıklı olarak Rumların yaşadığı bir yer olan Uzungöl Kurtuluş Savaşı’nın ardından yaşanan mübadele sonucunda Rumların yurdu terk etmesiyle birlikte Türklerin yaşadığı bir yer haline geliyor.

Yeşilin her tonunu barındıran zengin bitki örtüsü, oksijen ve huzur dolu atmosferi, dingin doğasıyla her daim ilgi çekmeyi başaran Uzungöl, Türkiye’nin eşsiz güzelliğe sahip bir köşesi olmayı yıllardan beri sürdürüyor.

Uzungöl’de Görülmesi Gereken Yerler

Uzungöl Trabzon

Kiremitli Köprü

Uzungöl’e geldiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerin başında bu köprü geliyor.

Konum olarak Çaykara-Uzungöl yolu üzerinde yer alan köprünün 1935 yılında yaptırıldığı biliniyor.

Ahşaptan yapılan bir gövdeye sahip olan köprünün üzerini kırmızı renkli kiremitlerle örülmüş olan bir çatı örtüyor.

1996 yılında anıtsal eser statüsü kazanan bu köprüye gelerek manzarasına mutlaka şahitlik etmelisiniz.

Uzungöl Yaylaları

Uzungöl Kış

Uzungöl için bir yayla köyü dersek en doğru tabiri kullanmış oluruz. Buraya pek çok turistin yaylalara çıkmak ve oradaki atmosferi solumak için geldiği de bir gerçek.

Eğer özel aracınız yoksa gölün kıyısında sıra sıra bulunan 11 kişi kapasiteli dolmuşlara binerek yaylalara çıkmanızı öneriyoruz.

Yaylaya çıkarken yolculuk boyunca bir yanı uçurum bir yanı yağmur ormanlarıyla çevrelenen manzaraya hayran kalabilirsiniz. Bu dolmuşları kullanarak Lustra ile Karestel yaylalarına çıkabilirsiniz. Yaylalara çıkarken daracık bir toprak yoldan geçeceğinizi belirtmek isteriz.

Dolmuş yolculuğunuzun ilk durağı olan Lustra yaylası Uzungöl’ün merkezinden 8 kilometre uzakta yer alıyor.

Bazı dönemlerde yoğun sis altında kalan Lustra yaylasının eşsiz manzarasını mutlaka görmelisiniz. Manzara eşliğinde yeşil ağaçlarla dolu toprak yoldan yürüyebilir, çay içerek soluklanabilirsiniz.

Bir rivayete göre Uzungöl yaylasında 21 günlük süre boyunca bulunan kişilerin kanının oksijenle temizlendiğine inanılıyor. Siz de yaylalara çıkarak temiz ve serin havanın tadını çıkarabilirsiniz.

Uzun Göl

Uzungöl Trabzon Uzungöl’de Yapılabilecek Aktiviteler

Uzungöl’e adını veren bu küçük ve şirin göl buranın en güzel yeri olarak karşımıza çıkıyor.

Küçük boyutlu ve yılın büyük bir bölümünde sakin bir görünüm çizen bu gölün yaylalardan gelen kar suyu ve kaynak sularından oluştuğu biliniyor.

Gölün etrafında yeme içme durakları ve ahşap bungalov evler yer alıyor. 

Uzungöl’de Yapılabilecek Aktiviteler

Uzun Göl Yayla Trabzon

Yemyeşil yağmur ormanlarıyla kaplı olan Uzungöl’de yapılacak şeylerin başında hiç şüphesiz ki uzun doğa yürüyüşleri geliyor. 

Doğa yürüyüşüne ek olarak dilerseniz ATV turuna katılabilirsiniz. Doğayla bütünleşerek yapılan bu tura ATV kiralayarak ve size bölgeyi tanıtan bir rehber eşliğinde dahil olabilirsiniz. ATV ile yaylalara tırmanıp çevreyi keşfedebilir birbirinden güzel manzara fotoğrafları çekebilirsiniz.

Doğa yürüyüşü ve ATV turlarına ek olarak eğer adrenalin meraklısıysanız size heliski adı verilen helikopterli kayak macerasını öneriyoruz. Dünyanın sayılı yerinde yapılabilen bu aktivite helikopterin kayakçıları tepeye bıraktığı ve ardından kayakçıların aşağıya doğru kaydığı bir spor türü olarak nitelendirilebilir. Heliski sayesinde pistten uzak olunsa bile sporculara kayak yapma imkanı sunuluyor. İlk kez 2005 yılında Kaçkar Dağları’nda yapılan bu spor Uzungöl’de oldukça popüler bir aktivite olarak öne çıkıyor.

Uzungöl Nerede? Uzungöl’e Nasıl Gidilir?

Uzungöl’e Nasıl Gidilir?

Kış aylarında zorlu hava koşulları nedeniyle Uzungöl’e ulaşım zorlayıcı olsa da havaların ısındığı bahar aylarıyla birlikte kitlelerin buraya akın ettiğini görebilirsiniz. Trabzon’a 99 kilometre uzaklıkta yer alan Uzungöl’e Trabzon üzerinden ulaşmak mümkün.

Eğer özel aracınızla Uzungöl’e gelecekseniz de Trabzon merkezden yola çıkacağınızı farz ederek sırasıyla Yomra, Araklı, Sürmene, Of ve Çaykara ilçelerini geçmeniz gereken bir rotayı takip etmelisiniz. Böylelikle en güvenli ve en kısa yoldan Uzungöl’e ulaşabilirsiniz.

Karayoluna ek olarak hava ve deniz yolunu kullanarak da Uzungöl’e ulaşabilirsiniz. Şehir dışından gelenlerin çoğunlukla tercih ettiği Trabzon Havalimanı’na iniş yaparak ve sonrasında araç kiralayarak Uzungöl gezinizi başlatabilirsiniz.

Trabzon şehir merkezine 10 dakika kadar uzakta konumlanan Trabzon Havalimanı uzun süren kara yolculuğundan kaçınmak isteyen seyahatseverler tarafından çokça kullanılıyor.

Kaynak

Benzer Yazılar

 İstanbul’un En Güzel 5 Tarihi Sokağı 

Türkiye 8 ay önce

 Avrupa ile Asya arasında köprü kuran canlı ve tarihi şehir İstanbul, zengin kültürel mirasıyla ünlüdür. Sayısız hazinesi arasında, eşsiz güzellikleriyle öne çıkan beş tarihi sokak vardır. Bu sokaklar, zarif mimarileri ve büyüleyici hikayeleriyle İstanbul’un geçmişine bir bakış sunuyor. İster tarih meraklısı olun ister mimari harikaları takdir edin, şehri keşfederken bu sokakları mutlaka ziyaret etmelisiniz.  İstiklal Caddesi  İstanbul gezilecek yerler arasında ilk cadde, İstanbul’un kalbinde yer alan hareketli ve enerjik bir cadde olan İstiklal Caddesi var. Geçmişi Osmanlı dönemine kadar uzanan bu cadde, Art Nouveau, Neoklasik ve Osmanlı gibi mimari tarzların bir karışımını sergiler. İstiklal Caddesi boyunca yürürken, çeşitli mağazalar, kafeler ve tarihi simge yapılardan oluşan bir dünyanın içine dalacaksınız. Bu canlı cadde aynı zamanda ünlü Galatasaray Lisesi ve tarihi Çiçek Pasajı gibi görkemli binaları da barındırmakta ve ziyaretçilerine büyüleyici bir tarihi yolculuk sunmaktadır.  Balat Sokakları  Sırada renkli evler ve çarpıcı Bizans mimarisiyle dolu büyüleyici Balat var. İstanbul gezilecek yerler arasında […]

Denize Sıfır Özel Havuzlu Kaş Kiralık Villalar

Türkiye 10 ay önce

Şehrin kalabalık gürültüsünden, otellerin kalabalığından sıkılanlar, göz alıcı deniz manzarası ve güneşin keyfini çıkarmak için, Kaş’ta özel havuzlu villa kiralayabilirler. Denize sıfır manzaraya sahip olan villalar tüm ihtiyaçlarınızı karşılar aynı zamanda sadece size özel olarak imkanlar sağlayan villa seçeneklerine göz atabilirsiniz. Kaş, Kalkan ve Antalya gibi bölgelerde bulunan aynı zamanda denize sıfır olan villada tatil yapmak isteyen kişiler tarafından oldukça ilgi görür. İş yoğunluğundan sıkılmış, dinlenmeye ihtiyacı olan, otellerden ve otellerin kalabalığından bunalmış kişiler, genellikle konforlu ve huzurlu bir tatil isterler. Denize sıfır havuzlu villalar, sakinlik arayan kişilere eşsiz bir tatil deneyimi yaşatır. Size özel olan havuzda doyasıya eğlenebilir aynı zamanda suyun tadını çıkarabilirsiniz. Rahat bir şekilde güneşlenebilir aynı zamanda deniz manzarası ile de keyifli bir tatil ortamı yaratabilirsiniz. Villa kiralama seçenekleri son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Bunun sebebi ise genellikle yeni çiftler kalabalık ortamlardan uzaklaşmak ister ya da baş başa olmak istedikleri için Kaş kiralık villa seçenekleri […]

Yeni Tatil Beldesi: Adrasan

Türkiye 1 yıl önce

Adrasan, Antalya ilinin Kumluca ilçesine bağlı bir beldedir. Doğal güzellikleri ve sakin atmosferi ile ünlüdür. Özellikle yaz aylarında turistler tarafından yoğun ilgi görür. Adrasan’ın en bilinen özelliklerinden biri, uzun ve geniş bir kumsala sahip olmasıdır. Denizi oldukça temiz ve berraktır, bu nedenle yüzme için idealdir. Ayrıca bölgede doğal güzellikler keşfetmek isteyenler için de birçok seçenek vardır. Adrasan Koyu’na yürüyüş yapabilir veya çevredeki tepelere tırmanabilirsiniz. Adrasan aynı zamanda birçok tarihi kalıntıya da ev sahipliği yapar. Beldedeki antik Likya kenti Olympos, tarihi yapıları ile ünlüdür. Olympos Antik Kenti, antik tiyatrosu, hamamı, agora’sı ve Akdeniz’e bakan kale kalıntıları gibi birçok tarihi esere ev sahipliği yapar. Bunların yanı sıra, Adrasan bölgesinde konaklama seçenekleri oldukça çeşitlidir. Bungalov evler, butik oteller ve pansiyonlar gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. Ayrıca bölgedeki restoranlar, lezzetli yemekleriyle de ünlüdür. Adrasan, doğal güzellikleri, tarihi kalıntıları ve sakin atmosferi ile tatil yapmak için ideal bir yerdir. Eğer henüz gitmediyseniz, mutlaka ziyaret […]

0 Yorum

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.