Trabzon’da Yapılacak En Güzel 5 Şey

Trabzon’da Yapılacak En Güzel 5 Şey

Trabzon’da Yapılacak En Güzel 5 Şey
Trabzon’da Yapılacak En Güzel 5 Şey

Karadeniz’in en güzel bölgelerinden biri Trabzon, yemyeşil doğası, eşsiz gölleri, tarihi yerleri ve nefis yöresel yemekleriyle turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden. Ilıman iklimin görüldüğü Trabzon’da yazları oldukça sıcak geçiyor. Eğer bu yaz şehirde uzaklaşıp köy havasını içinize çekerek huzura doymak istiyorsanız, rotanızı Trabzon’a çevirin.

1. Doğal güzelliklerini seyrine dalın

 

Uzungöl, Trabzon, Yapilacak-Seyler

Uzungöl, Trabzon

Yeşilin ve mavinin en bol olduğu bölgelerden Trabzon doğal güzellikleriyle insanı büyülüyor. Trabzon’a gittiğinizde ilk durağınız, tertemiz havası, berrak suyu ve etkileyici manzarasıyla dillere destan olan Uzungöl olmalı. Bunun dışında Çakırgöl, Sera Gölü ve Haldizen Gölü de görülmeye değer yerlerden. Ayrıca Değirmendere, Yanbolu, Karadere, Koha, Sürmene, Baltacı deresi, Kalapotama deresi, Maçka Deresi, Galyan Dereleri de şehrin doğal güzelliklerinden. Anlayacağınız Trabzon’da güzellik çok.

2. Tarihi yerleri keşfedin

Sümela Manastırı, Trabzon

Sümela Manastırı, Trabzon

 

Ortaçağ’da Rum İmparatorluğu’na başkentlik yapmış Trabzon, pek çok görkemli tarihi yapısıyla da dikkat çekici. Sümela Manastırı,  Trabzon KalesiKızlar ManastırıHızır İlyas ManastırıHagia Anna (Küçük Ayvasil), Sotha K. (St. John), Hagios Theodoros, Hagios Christophoros, Santa Maria, Hagios Mikhail, Fatih, Yeni Cuma, Nakip, İskender Paşa Camii, Çarşı Camii, Gülbahar Hatun Camii, Çal Mağarası şehirde görülmesi gereken yerlerden. Trabzon Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, Atatürk Köşkü, Memiş Ağa Konağı, Çakıroğlu İsmail Ağa Konağı, Sarımollaoğlu Topal Mustafa Evi ise şehirde görülmeye değer en önemli diğer yerler. Atatürk Köşkü’ne uğramadan, Trabzon Arkeoloji ve Etnografya Müzesini gezmeden olmaz.

3. Yöresel lezzetlerle damakları şenlendirin

Kuymak-Mihlama-Trabzon-Yemek

Kuymak (Mıhlama), Trabzon Yemekleri

 

Trabzon mutfağı denilince akla gelen ilk yiyecek hamsi ve arkasından karalahana ve mısır geliyor. Bu malzemelerle çorbadan ekmeğe kadar biribirinden leziz yemekler hazırlanıyor, bilenler tatlarının baştan çıkarıcılığını bilir. Mısır unundan yapılan kuymak, hamsili ekmek, karalahana çorbası, hamsi buğulama, manca, mıhlama, hamsili pilav ve fasülyeden yapılan lobya adlı turşu kavurma Trabzon’a özgü miz gibi lezzetlerin başlıcaları. Trabzon’a gitmişken hamsi ve hamsi ile hazırlanan nefis tatları yemeden dönmeyini döverler ona göre.

4. Aktivitelerle adrenalini hissedin

Garester Yaylası, Trabzon

Garester Yaylası, Trabzon

Doğa tutkunlarının vazgeçilmez adresi Trabzon, çeşitli doğa sporlarını denemek için en uygun yerlerden biri. Uzungöl-Demirkapı-Karakaya Bölgesi’ndeki dağcılık parkurlarında tırmanın, Akçaabat – Düzköy- Kayabaşı Yaylası – Lişer Yaylası, Trabzon – Araklı – Dağbaşı – Aydıntepe yer altı şehri – Demirkapı Gölleri – Uzungöl – Çaykara Trabzon’da Jeep Safari’nin tadını çıkarın; Uzungöl, Karastel Tepesi, Akçaabat Karadağ Hıdırnebi (Yaylakent) önünden ve Doğankaya Çayırbağı’nda yamaç paraşütü yapın. Çatak, Kayaiçi, Taşgeçit, Kestanelik, Erenler, Kestanelik, Pervane, Değirmencik, Araklı güzergahı ise kano sporuyapabileceğiniz en iyi duraklardan.

 

5. Doğa yürüyüşü yapın

Hamsi Köy

Trabzon trekking için de ideal yerlerden biri. Zengin bitki örtüsü ve yemyeşil doğasıyla cezbeden Trabzon’da temiz hava eşliğinde güzel bir yürüyüşe kimse hayır diyemez. Yemyeşil ağaçlar, şarıl şarıl akan şelaleler arasında yürümek size kendinizi çok daha iyi hissettireceği kesin. Sonrasında şehre dönmek travma olacağını şimdiden söyleyeyim. Ocaklı-Kulindağı Yaylası, Figanoy Yaylası, Lişer Yaylası, Haçka Yaylası, Düzköy İlçesi, Çaykara Uzungöl Beldesi, Garester Yaylası, Şekersu Yaylası, Hamsiköy Maçka İlçesi’nde trekking yapın. Yeşşil, temiz havayı, huzuru hissedin. 

 

 

 

Kaynak : Yoldaolmak.com

What's Your Reaction?

like
1
dislike
0
love
1
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0