Turizm Alanındaki Teknolojik Gelişmeler

Hem turizm işletmeleri hem de seyahatseverler için turizm odaklı teknolojik gelişmelerin önemi gün geçtikçe artıyor. Küresel çaptaki hızlı teknolojik değişimleri takip etmek, diğerlerinden geri kalmamak adına turizm hizmetleri sunan şirketler için olmazsa olmaz bir durum. Bu yazıda, 2019 yılında turizm sektörüne damga vuracak teknolojik gelişmeleri bulabileceksiniz. Şimdi bu heyecan verici gelişmelere birlikte göz atalım. 1. Nesnelerin İnterneti En heyecan verici İzomania gelişmelerden biri ‘Nesnelerin İnterneti’ olarak adlandırılan ve günlük kullandığımız cihazların internet aracılığı ile birbirleriyle iletişime geçip veri alışverişi yapmasını sağlayan yenilik. Aslında bir süredir günlük hayatın işleyişinde giderek artan bir role sahip olan bu teknoloji sayesinde seyahatseverlerin hayatı gittikçe kolaylaşıyor. Örneğin; Nesnelerin İnterneti sayesinde konuklar otel odalarındaki tek bir cihaz ile ışıkları, klimayı ve diğer birçok şeyi rahatlıkla kontrol edebiliyor. Bu cihaz konukların kendi telefonu veya otelin sunduğu taşınabilir bir cihaz olabiliyor. Nesnelerin İnterneti teknolojisi kullanımına bir başka örnek ise dahili vericiye sahip valizler gösterilebilir. Bu vericiler, hem sahibinin […]

Turizm Alanındaki Teknolojik Gelişmeler

Hem turizm işletmeleri hem de seyahatseverler için turizm odaklı teknolojik gelişmelerin önemi gün geçtikçe artıyor. Küresel çaptaki hızlı teknolojik değişimleri takip etmek, diğerlerinden geri kalmamak adına turizm hizmetleri sunan şirketler için olmazsa olmaz bir durum. Bu yazıda, 2019 yılında turizm sektörüne damga vuracak teknolojik gelişmeleri bulabileceksiniz. Şimdi bu heyecan verici gelişmelere birlikte göz atalım.

1. Nesnelerin İnterneti

En heyecan verici İzomania gelişmelerden biri ‘Nesnelerin İnterneti’ olarak adlandırılan ve günlük kullandığımız cihazların internet aracılığı ile birbirleriyle iletişime geçip veri alışverişi yapmasını sağlayan yenilik. Aslında bir süredir günlük hayatın işleyişinde giderek artan bir role sahip olan bu teknoloji sayesinde seyahatseverlerin hayatı gittikçe kolaylaşıyor.

Örneğin; Nesnelerin İnterneti sayesinde konuklar otel odalarındaki tek bir cihaz ile ışıkları, klimayı ve diğer birçok şeyi rahatlıkla kontrol edebiliyor. Bu cihaz konukların kendi telefonu veya otelin sunduğu taşınabilir bir cihaz olabiliyor. Nesnelerin İnterneti teknolojisi kullanımına bir başka örnek ise dahili vericiye sahip valizler gösterilebilir. Bu vericiler, hem sahibinin valizini takip edebilmesi hem de yetkililerinin valizlerin güvenliğini ve kontrolünü sağlaması adına kolaylıklar sunuyor.

2. Tanıma Teknolojisi

Tanıma teknolojisi, müşteri – otel/seyahat servisi ilişkisini iyileştirme potansiyeli açısından 2019 yılı trendleri listemizin en ilgi çekici teknolojik gelişmelerinden biri. Bu teknoloji, parmak izi tanıma, yüz tanıma, retina tarama ve diğer bazı biometrik kimlik belirleyicileri içeriyor.

Bu teknoloji hali hazırda bazı oteller tarafından kullanılıyor. Bu otellerde konuklar odalarına parmak izi ile giriş yapabiliyor ve bir resepsiyoniste ihtiyaç duymadan otelden çıkış işlemlerini tamamlayabiliyorlar. Tanıma teknolojisi sayesinde yakın bir gelecekte ise otel restoranında yemek yedikten sonra kart veya nakit kullanmadan hesap ödemek mümkün olacak.

3. Sanal Gerçeklik

Sanal gerçeklik teknolojisi, evde kullanılabilen yetenekli cihazların artması ile birlikte son yıllarda bir patlama yaşadı. Her ne kadar bu teknolojiyi geliştirenler video oyunlarına odaklanmış olsalar da, bazı turizm hizmetleri sunan şirketler özellikle 360 derece interaktif fotoğraf ve video kullanımı sağlayarak bu teknolojiden faydalanıyorlar.

Turizm odaklı şirketler için en gelecek vadeden teknolojilerden biri olan sanal gerçeklik teknolojisi ile potansiyel müşteriler sanal bir tanıtım ortamına erişebiliyor. Örneğin oteller için oda, otel imkanları ve hatta çevrede gezilecek yerlerin tanıtımı açısından muhteşem bir fırsat sunuyor. Bu da rezervasyonlarda ciddi bir artış sağlayabilir.

4. Artırılmış Gerçeklik

Artırılmış gerçeklik teknolojisi, sanal gerçeklik teknolojisine benzer özellikler taşıyor. Ondan en önemli farkı ise bir insanın bulunduğu ortamı tamamen değiştirmek yerine o ortama çeşitli katkılarda bulunarak onu zenginleştirmesi. Ayrıca sanal gerçeklik teknolojisine göre daha ucuz olması bir başka artısı. Sadece bir akıllı telefon veya tablet sahibi olmak bu teknolojiyi kullanabilmek için yeterli.

Turizm hizmetleri sunan işletmeler, bu teknolojide kullanılan grafik katmanlar aracılığıyla detaylı bilgi aktarımı veya eğlence sunarak müşteri deneyimini pozitif anlamda geliştirebilir. Örneğin, bazı telefon uygulamaları fotoğrafları filtre ve efektlerle zenginleştirerek onlardan hizmet ile ilgili ek bilgi edinilmesini sağlayabilir. Bu teknolojinin kullanımına bir başka örnek ise gezilecek yerler ile ilgili kapsamlı bilgi edinme imkanı gösterilebilir. Bu senaryoda ziyaretçi telefonunu bir heykele veya bir müzeye doğru tutar ve artırılmış gerçeklik teknolojisi sayesinde ekranda ilgili gerekli bilgiler görünmeye başlar. Heyecan verici değil mi?

5. Robotik Teknolojisi

Çok değil 10 yıl önce bile içerisinde robotların yer aldığı seyahat endüstirisine dair fikirler bir bilim kurgu yazarının hayal dünyası olarak görünürdü. Ancak robotlar her geçen gün biraz daha günlük hayatın bir parçası haline gelmeye başladı. Özellikle yapay zeka ve ses tanıma teknolojileri sayesinde bazı otellerin bilgi sunma modülü olarak tercih ettiği bir teknoloji oldu.

Robotlar ayrıca başka birçok şey için kullanılabiliyor. Örneğin; havaalanlarında gizlenmiş silahları tespit etmek için kullanılabiliyorlar. Bazı markalar ise robotik teknolojisi kullanarak akıllı takip sistemine sahip valizler üretiyor. Ayrıca kimi havayolu güvenlik firmaları robotları hızlı ön tarama işlemleri için kullanarak, yolcuların bekleme dakikalarını minimuma indirmeye çalışıyor.

6. Yapay Zeka

Robotların dışında yapay zeka da farklı şekillerde kullanılabiliyor. Belki de seyahat endüstirisindeki en çok kullanıldığı alan ise müşteri hizmetleri alanı. Yapay zekaya sahip sohbet botları ile müşterilerden gelen bazı istek ve sorulara hızlı cevap verilmesi amaçlanıyor. Ayrıca bu botlar müşteriler ile girdikleri etkileşimlerden yeni şeyler öğrenme kapasitesine de sahip. Kendilerini sürekli geliştirebiliyorlar.

Turizm endüstrisinde hizmet sunan tüm işletmeler yapay zekayı sahip oldukları datayı yönetmede de kullanabilirler. Yapay zeka teknolojisi kullanımı ile işletme karlılık performansı analizinden tutun da, müşteri memnuniyetine ve hatta sahip oldukları stok durumuna kadar akıllı raporlar elde edebilirler.

7. Büyük Veri

Modern turizm endüstrisinde veri kullanımı işleyişin bir parçası haline gelmiş durumda. Neredeyse tüm başarılı şirketler kendi veri toplama tekniklerine sahipler. Datanın en önemli kullanımlarından biri kişiselleştirmeyi geliştirmek olarak gösteriliyor. Şirketler kampanya ve tekliflerinde topladıkları verilerin analizlerini etkili şekilde kullanıyorlar.

Verinin bir başka değerli kullanım alanı olarak güncel işletme performans analizi karşımıza çıkıyor. Özellikle otel sahipleri topladıkları verilerle önceki yıllara ait doluluk oranlarını ve trendlerini göz önünde bulundurarak gelecek yılın hedeflerini belirleyebilir. Çünkü arz tahmin edilebilir olduğunda promosyon stratejileri ve fiyatlandırmalar ideal şekilde belirlenebilir.

Kaynak

Benzer Yazılar

Muhafazakâr Otellerin Özellikleri Nelerdir?

Muhafazakâr otelleri tercih ederek geleneksel değerleriniz ve inançlarınızla uyumlu bir konaklama deneyimi yaşayın. Kendi ilkeleriyle örtüşen bir ortamı tercih eden ve sayıları giderek artan misafirlere siz de katılın. Bu istisnai tesislerde tevazu, mahremiyet ve aile dostu atmosferin en üst noktasını deneyimleyin. Konaklama kararınızı vermeden önce muhafazakâr otellerin sunduğu ayırt edici özellikleri ve olanakları keşfedin. Kapsamlı rehberimiz ile muhafazakâr otellerin temel unsurlarını keşfedin. Serinletici havuzlardan katı alkol politikalarına ve nefis yemek seçeneklerine kadar her şey elimizin altında. Havuz Cinsiyete göre ayrılmış yüzme havuzu ile muhafazakâr otellerde konaklamanız sırasında en üst düzeyde mahremiyet ve konforu yaşayın. Bu havuzlar genellikle kadınlar ve erkekler için ayrı yüzme alanları sağlar. Özel aile havuzu alanlarımızla en iyi aile kaçamağını yaşayın. Muhafazakâr değerlerinize sadık kalırken birlikte rahatlayın ve eğlenin. Muhafazakâr otellerimizin havuz tesislerinde her yaştan misafir için güvenli ve keyifli bir su vahasını deneyimleyin. Alkol Politikası Katı alkol politikalarıyla geleneksel değerleri koruyan muhafazakâr otellerin cazibesini yaşayın. Alkol tüketiminin hiç […]

En Ucuz Uçuş Rotalarını Bulmanın Yolları

Bu ipuçlarını kullanarak en ucuz uçuş rotalarını bulabilirsiniz. Ancak, bilet fiyatlarının değişkenliği nedeniyle, rotanızı ne kadar erken belirleyip ne kadar erken rezervasyon yaptığınızın yanı sıra, seyahat tarihlerinizde esnek olmanız da önemlidir.

0 Yorum Yapıldı

Yorum Yaz

Rastgele

Web sitemiz, gezinme deneyiminizi ve ilgili bilgileri sağlamak için çerezleri kullanır. Web sitemizi kullanmaya devam etmeden önce, şunları kabul etmiş olursunuz.