TÜRK LİRASI BU ÜLKELERDE HALA DEĞERLİ… İŞTE UCUZ SEYAHAT ROTALARI…

Gezi Rehberi

Son dönemlerde dövizdeki yükseliş seyahat planlarınızı olumsuz etkilemesin. Seyahat edebileceğiniz hala ucuz rotalar mevcut. Bu ülkelerden bazıları vize istemiyor, bazılarıysa cep dostu… İşte size  ucuz seyahatli rotalar…

UKRAYNA

Doğu Avrupa ülkesi olan Ukrayna seyahat için çok ideal. Öncelikli olarak vizesiz hatta pasaporta bile ihtiyaç duymadan kimlik kartınızla seyahat edebiliyorsunuz. Vize parası vermemenizin yanı sıra Ukrayna fiyatlar açısından da yüzümüzü güldüren bir ülke. Yani paramızın değerli olduğu ülkeler arasında yer alıyor. 1 Türk Lirası yaklaşık olarak 4.49 Grivna‘ya denk geliyor. Dolayısıyla şehirde harcayacağınız para diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha düşük.

Unesco listesindeki yapıları, parkları, festivalleri, tarih ve kültürüyle seyahatseverlerin çok ilgisini çeken Ukrayna’da başkent Kiev, Lviv ve Odessa gibi şehirler çok cazip duruyor.

SIRBİSTAN

Balkan ülkeleri hem ucuz tatil, hem de çoğu yeri vizesiz olmasıyla çok cazip duruyor. Yapacağınız seyahatte hem ucuz, hem de vizesiz bir yer arıyorsanız, Balkanlar’ın gözde ülkesi Sırbistan’ı listenize almanızı tavsiye ederiz. Özellikle Sırbistan’ın başkenti Belgrad, modern şehir yapısının yanı sıra doğal güzellikleriyle gezginleri büyülüyor.

Belgrad’da Nicola Tesla Müzesi, Knez Mihailova Caddesi, Belgrad Kalesi, Stari Grad gibi tarihi yerleri gezebilirsiniz. Belgrad’da fiyatlara gelirsek, yeme içmeden alışverişe kadar hayat pahalılığı diğer Avrupa ülkelerine göre çok daha uygun. 1 Türk Lirası’nın 16,20 Sırp Dinarı’na eşit olduğu ülkeyi listenize mutlaka alın.

BOSNA HERSEK

Bosna Hersek de Balkan coğrafyasında yer alan ve vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkelerden biri. Türk kültürünü yakından hissedeceğiniz ülkede hem çok eğlenecek, hem de çok para harcamayacaksınız. Yani, Bosna Hersek cep dostu bir ülke. Alışveriş, yeme içme gibi birçok şeye çok para ödemeyeceksiniz. Bosna Hersek’in yemekleri de bir hayli lezzetli. Köfteden Boşnak böreğine kadar birçok lezzete Türkiye’den bile daha az ücret ödemeniz mümkün.

Gezginler özellikle ülkenin iki önemli şehri Saraybosna ve Mostar’dan çok mutlu ayrılıyor. Balkanlar’ın en güzel şehirlerinden olan Bosna Hersek’in başkenti Sarabosna’da geçmişe bir yolculuk yapabilirsiniz. Bosna Hersek’in bir diğer önemli şehri de Mostar… Sadece şehrin değil ülkenin de simgesel yapısı olan Mostar Köprüsü günümüzde şüphesiz, çok önemli bir turizm merkezi haline geldi.

ARNAVUTLUK

Gelelim bir diğer ucuz ülkeye. Kartalların ülkesi olarak adlandırılan Arnavutluk da vizesiz olması nedeniyle çok cazip. Vizesiz seyahat edilebilmesinin yanı sıra ucuz bir ülke olan Arnavutluk’ta dilerseniz baştan başa ülkenin yemyeşil şehirlerini keşfedebilir, dilerseniz de sadece başkent Tiran’ı gezebilirsiniz. Ülke turizm anlamında çok cazip. Harika bir sahil şeridi bulunan ülkede deniz tatili de yapabilirsiniz. Ayrıca, başkent Tiran’da Balkanların en güzel trileçe tatlısını da yiyeceğinizi unutmayın.

Arnavutluk’ta fiyatlara bakacak olursak, Türk Lirası’nın değerli olduğunu söyleyebiliriz. 1 Türk Lirası, 17.25 Arnavutluk Leki’ye denk geliyor. Şehirde yeme içmenin fiyatları da bir hayli düşük. Bu nedenle Arnavutluk’ta hem güzel bir tatil geçirebilir, hem de çok fazla para harcamazsınız.

MAKEDONYA

Türk vatandaşlarından vize talep etmeyen bir diğer ülke de Makedonya… Vize parası ödemek zorunda kalmayacağınız ülkede üstelik fiyatlar da Avrupa ülkelerine göre düşük. Hatta Balkanlarda en ucuz olan ülkeden birkaçı. Dolayısıyla Türk Lirası, Makedonya’da da değerli. 1 Türk Lirası, 8.39 Makedon Dinarı‘na denk geliyor. Gelelim Makedonya’da gezilecek yerlere… Listede en önemli 2 şehir bulunuyor. Bunlar; Üsküp ve Ohrid…

Üsküp, Makedonya’nın başkenti olmasının yanı sıra 2 bin 500 yıllık tarihiyle birçok medeniyetin izlerini görebileceğiniz Vardar Nehri üzerine kurulmuş, tarihi bir Osmanlı şehrinin adı. Ohrid ise Makedonya’nın Kudüs’ü olarak biliniyor. Avrupa’nın en eski yerleşim yerlerinden olan şehirde harika bir gezi sizleri bekliyor.

KARADAĞ

Orijinal ismi Montenegro olan Karadağ, son dönemlerde Balkanlar’da en çok ziyaret edilen ülkelerden biri. Hem kültür gezisi hem de deniz tatili yapabileceğiniz ülke, Türk vatandaşlarından vize talep etmiyor. Karadağ aynı zamanda gezginler için cep dostu bir ülke. Her ne kadar Euro kullanılsa da, fiyatlar uygun olduğu için, Türk Liranız cebinizde kalır. Ülkenin ise en çok ilgi gören şehirlerin başında Kotor ve Budva geliyor.

Karadağ’ın kıyısında bulunan Kotor; körfezi, doğası, sokakları ve hatta kedileriyle çok özel bir şehir. Dar sokaklar, eskimiş evler ve dükkanların önünde uyuyan kediler sizi sanki bambaşka ve özgün bir dünyaya davet ediyor. Budva Karadağ’ın Kotor’dan sonra en popüler tatil yeri… Turkuaz renkteki deniziyle güneş bu şehirde bir farklı hale bürünüyor.

BULGARİSTAN

Komşumuz Bulgaristan, seyahat edebileceğiniz ucuz ülkeler arasında yer alıyor. Yaz ve kış turizmi için çok ideal olan bir ülke olan Bulgaristan, fiyatlarıyla Türk misafirinin yüzünü güldürüyor. Ülkede yeme içmeden alışverişe ve kültürel etkinliklere kadar her şey çok ucuz. Hem yakın hem de ucuz olmasıyla Bulgaristan’ı her daim listenizde bulundurabilirsiniz.

Tarihi mekanları, eğlence hayatı, alışveriş ve yeme içme yerleriyle her misafire güzel olanaklar sunuyor. Başkent Sofya’nın yanı sıra Avrupa’nın en güzel kayak merkezlerinden biri olan Bansko’yu tercih edebilirsiniz.

ROMANYA

Romanya, Türk vatandaşlarından her ne kadar Schengen vizesi talep etse de, ülkede yeme içmeden alışverişe kadar birçok şeyin fiyatı çok uygun. Türk Lirası’nın dolayısıyla Romanya’da değerli olduğunu söyleyebiliriz. Ucuz ve hareketli bir yaşamın olduğu Romanya’nın para birimi ise Rumen Leyi…

Başkent Bükreş’te mimarinin büyüsüne kapılabilir, Drakula’nın öyküsüne tanık olabilirsiniz. Romanya cazip yönleriyle seyahat edilmeyi fazlasıyla hak ediyor.

TAYLAND

Türk Lirası’nın değerli olduğu uzak ülkeler de mevcut. Uzak Doğu’nun en çok tercih edilen ülkelerinden biri olan Tayland, Türk seyahatseverler için oldukça cazip bir ülke. Vizesiz seyahat edebileceğiniz Tayland’da fiyatlar da bir hayli cazip. Yeme içmeden alışverişe kadar çok para harcamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

1 Türk Lirası’nın 5.25 Tayland Bahtı‘na denk geldiği ülkede rengarenk adalara, bembeyaz kumlu plajlara, doğal parklara, görkemli tapınaklara ve hareketli yaşama tanık olabilirsiniz.

MALEZYA

Malezya, Türk Lirası’nın değerli olduğu bir diğer Uzak Doğu ülkesi. Yılda 10 milyon civarında turistin tercih ettiği Malezya için vize gereksinimi duymuyorsunuz. Başkent Kuala Lumpur’dan kültür kenti Melaka ve Putra Jaya’ya kadar fazla para harcamayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Yeme içme, alışveriş ve kültürel etkinlikler ülkede cep yakmıyor. Dolayısıyla Uzak Doğu’da bir yerlere gitmek istiyorsanız, listenizde Malezya da bulunsun.

ARJANTİN

Güney Amerika’nın en güney ülkesi Arjantin, Türk Lirası’nın değerli olduğu ülkeler arasında yer alıyor. Canlı kültürü, özgün mutfağı, doğal yaşamı ve gezilecek şehirleriyle her gezgine hitap ediyor. Arjantin, aynı zamanda cep dostu bir ülke.

1 Türk Lirası, 5.36 Arjantin Pezo‘ya denk geliyor. Başkent Buenos Aires’te sokaklarda tango yapan insanları seyredebilir, yerel lezzetleri tadabilirsiniz.

Kaynak: blog.prontotour.com

Makaleyi değerlendir
Gezebildiğin Kadar
Yorum ekle